Jiří Hamza: „Gábina na olympiádě? Rozhodne se v první polovině ledna.“

08. prosince, 2017

Pro nikoho to není komfortní situace. Hvězda českého biatlonu nejenže není a nebude na startu II. kola Světového poháru v Hochfilzenu, ale jak už dlouhodobě platí, nemůže od přelomu června a července ani plnohodnotně trénovat. Bolavé nohy by mohly vyprávět. Trpí tím sama závodnice, trpí tím její okolí, trpí tím samozřejmě i reprezentace. S blížícím se vrcholem sezóny – olympijskými hrami v korejském Pchjongčchangu – navíc klesá naděje, že se dvojnásobná mistryně světa a olympijská medailistka vrátí na trať se startovním číslem.

Jiří Hamza a Gabriela Koukalová po triumfu v závodě s hromadným startem v NMNM 2016.

Jiří Hamza a Gabriela Koukalová po triumfu v závodě s hromadným startem v NMNM 2016.

Jiné to bylo v srpnu, jiné v říjnu a jiné nyní v prosinci. Čas hraje proti ní i proti týmu. S tím zároveň přichází určité zklamání a nervozita, která je patrná, ale není dramatická. Protože…, protože naděje umírá poslední! „V tuto chvíli si myslím, že pravděpodobnost startu Gábiny na olympijských hrách se pohybuje mezi 30-50 procenty,“ říká k tomu prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza.

Pokusme se alespoň o malou rekapitulaci posledních dnů a týdnů i o malý výhled. Gabriela se připravoval s reprezentací v Imatře a pobývala i v Oestersundu. Cílem bylo, aby se opět ocitla blíže týmu, závodům a byla v prostředí, které jí je vlastní, a které, jak všichni počínaje šéftrenérem Ondřeje Rybářem věřili, jí pomůže zejména psychicky. „Přiznejme si, že se to nepodařilo,“ uznává Jiří Hamza. „Ukázalo se, že Gábina potřebuje jiný režim, než je ten časově limitovaný harmonogramem tréninků Světového poháru. V tom jsme se po Oestersundu s trenéry jednoznačně shodli.“

Jiří Hamza během listopadové tiskové konference v Praze

Jiří Hamza během listopadové tiskové konference v Praze

Celý tým pracuje na tom, aby jeho největší opora posledních let byla v pořádku. „Opravdu děláme maximum,“ zdůrazňuje prezident Českého svazu biatlonu. „Proto jsme také přistoupili k variantě Obertilliach a individuálnímu tréninku.“ Už v minulosti zvolila Gabriela Koukalová oblíbené středisko ve východním Tyrolsku za místo své přípravy a zatím vždy se to ukázal jako dobré řešení. „A věříme tomu i nyní. Ta naděje tu je, a my se jí držíme,“ připomíná Jiří Hamza.

Jaký bude další postup? Alfou a omegou této sezóny je olympiáda. „Zdali na ní Gábina bude startovat, se rozhodne v první polovině ledna,“ podotýká Jiří Hamza. „Pokud zazní „ano“ určitě se nám všem uleví, pokud bude její účast pod olympijskými kruhy vyloučená, tak Gábina předčasně ukončí sezónu.“ A co bude dále? „Potom uděláme vše proto, aby se Gábina ze svých zdravotních problémů dostala a mohla se kvalitně připravit na sezónu následující.“

Tak bychom si opět přáli Gabrielu Koukalovou vidět. Se startovním číslem, radostnou, úspěšnou a s týmem okolo

Tak bychom si opět přáli Gabrielu Koukalovou vidět. Se startovním číslem, radostnou, úspěšnou a s týmem okolo

 

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík a Michal Červený