Světový poháru v Annecy - předzávodní přehled

14. prosince, 2017

Dnes pro vás máme třetí pokračování naší pravidelné rubriky shrnující veškeré důležité zdroje pro nadcházející kolo Světového poháru včetně odkazů na výsledkový servis, Tv přenosy na internetu a další užitečné zdroje. Takže, dnes vyrážíme do frencouzského Annecy Le Grand Bornard, dějiště III. kola Světového poháru olympijské sezóny 2017/18.

 

 

Představení  areálu

Po druhé v historii zavítá Světový biatlon do Francie, konkrétně do Annecy – Le Grand Bornard. V historickém Savojsku se odehraje III. kolo SP stávající sezóny.

Od roku 1860 je francouzské Annecy, v jehož katastru leží i horské středisko Le Grand Bornard, sídelním městem departamentu Haute-Savoie. Nachází se přibližně na půl cesty mezi švýcarskou Ženevou a francouzským Chambéry. Kdysi bývalo součástí Ženevského hrabství, či Savojského vévodství, než bylo v již zmiňovaném roce 1860 celé Savojsko anektováno Francií.

PANA3069_preview

Jestliže v Annecy žije více než 50 tisíc lidí, tak Le Grand Bornard má jen něco málo přes 2000 stálých obyvatel. O to více však těží ze své polohy nedaleko zimního centra La Clusaz, jemuž je klidným, oddychový protipólem. To však neznamená, že by leželo mimo dění. Vedle Světového poháru v biatlonu 2013 a 2017 bylo resp. bude v posledních letech i cílovým městem Tour de France! Roku 2013 končila v Le Grand Bornard po 204 km 19. etapa z Le Bourg d´Oisans. A cílovým místem bude i příští léto, kdy tam cyklisty čeká dojezd 10. etapy z Annecy. Závodníci do Le Grand Bornard však nepojedou přímo, čeká je 159 km dlouhá oklika se čtyřmi průsmyky a několikakilometrovým úsekem bez asfaltu….

 

S technickým delegátem IBU o rozdílech mezi pivem a vínem

Jak dokáží Francouzi s minimem zkušeností akci kalibru Světového poháru zvládnout? „Mají svoje tempo, svůj režim a schází jim rutina daná zkušenostmi z opakovaného pořadatelství. Kvůli špatnému počasí, kdy po vánici přišla obleva, jsou dokonce ve skluzu, ale vše zvládnou. Mají dostatek dobrovolníků z řad místních vlekařů, studentů sportovní školy a dalších,“ říká Vlastimil Jakeš, který je pro III. kolo SP technickým delegátem IBU.

Právě vánice, která zasáhla i severzápad Alp, zapříčinila obtížný přesun výprav z Hochfilzenu. Cesta zabrala 12-15 hodin a neobešla se ani bez nehod. „Havaroval kamión marketingové firmy Infront. Auto je zcela na odpis, ale naštěstí se nikomu nic nestalo a materiál se jednoduše přeložil. Kvůli zpoždění ale byly některé reklamy instalovány až v průběhu oficiálních tréninků. Závody to však nijak neovlivní.“

V optimálním stavu zatím nejsou ani tratě. „Stopa je nerovná, hrbolatá. Může za to právě výkyv počasí, ale celý čtvrtek bude intenzivně sněžit. Má napadnout až několik desítek centimetrů sněhu, takže trať dostane zcela nový charakter,“ podotýká Vlastimil Jakeš.

Na stadionu jsou tribuny pro přibližně pět tisíc fanoušků, další se vejdou kolem trati. Je zajímavé, že i mnozí domácí závodníci jsou v Le Grand Bornard poprvé. „Normálně se tu totiž nezávodí ani na úrovni reprezentací netrénuje,“ dodává Vlastimil Jakeš. Přesto je v areálu vše v běžném standardu. „Vyrostly tu přechody a tunely, které usnadňují veškerou logistiku, střelnice má všechny parametry, kapacitu a vybavení potřebné pro Světový pohár… Závody budou možná o něco komornější, než jme zvyklí ze Střední Evropy, ale kouzlo jim určitě scházet nebude.“

Říká se, že rozdíl v atmosféře bude asi jako mezi konzumací piva a vína. U piva hlučně klábosíme, víno si v klidu vychutnáváme 😊.  Vychutnat si v Le Grand Bornard biatlon bude podle pořadatelů chtít až 15 tisíc fanoušků denně!

 

Program III. kola SP – Annecy/FRA

Banner-annecy

14. 12. 2017, 14:15 – sprint žen, 7,5 km
15. 12. 2017, 14:15 – sprint mužů, 10 km
16. 12. 2017, 11:45 – stíhací závod žen, 10 km
16. 12. 2017, 14:45 – stíhací závod mužů, 12,5 km
17. 12. 2017, 11:45 – hromadný start žen, 12,5 km
17. 12. 2017, 14:30 – hromadný start mužů, 15 km

 

Užitečné zdroje informací pro SP Annecy