Ondřej Hošek překvapil a potěšil pátým místem na 20 km v IBU Cupu

15. prosince, 2017

Zatím nejlepší individuálního výsledku v kariéře, a také nejlepšího českého výsledku v IBU Cupu sezóny 2017/18 dosáhl v rakouském Obertilliachu Ondřej Hošek. Dvaadvacetiletý Brňák zvládl skvěle čtvrteční vytrvalostní závod na 20 km, když minul pouze jeden z dvaceti terčů. Navíc si velmi dobře počínal i v běhu, kde mu patřil 29. čas. Výsledkem se pak stalo krásné páté místo!

„Musím Ondru ocenit, protože zvládl závod po všech stránkách, jak na střelnici, kde mu ke stříbru scházel pouhý jeden centimetr, tak na trati, kde běžel na úrovni Jardy Soukupa,“ chválil mladého závodníka trenér „B“ týmu Marek Lejsek. „Ondrův výkon byl opravdu hodně vyzrálý, a to mě těší, protože mezi muži závodí teprve druhým rokem.“

Na trati i na střelnici podal mladý český biatlonista perfektní výkon

Na trati i na střelnici podal mladý český biatlonista perfektní výkon

Při pohledu do statistik je zřejmé, že Ondřej Hošek, jinak suverénně nejmenší závodník ve startovním poli, se rok od roku zlepšuje. V juniorech nesl nemalý podíl na bronzu štafety z MSJ 2016, a také ukázal že právě vytrvalostní závod by mu mohl sedět. V Junior IBU Cupu dosáhl na třetí místo ve švýcarském Lenzerheide. Před rokem vstoupil mezi muže 74. příčkou v Beitostolenu, s každým dalším startem se pak zlepšoval. Na ME v Dusznikách si připsal 31. místo ve stíhačce a na sklonku sezóny vybojoval ve stejné disciplíně 19. místo na IBU Cupu v Kontiolahti.

Během právě probíhající sezóny dokázal bodovat už v každém závodě! „Ondra se zařadil mezi opory týmu. Nejenže pravidelně boduje, ale také poctivě sbírá body do Poháru národů. Vždy patří mezi tři nejlepší v našem týmu,“ upozorňuje Marek Lejsek.

Ondřej Hošek poprvé v IBU Cupu na květinovém ceremoniálu!

Ondřej Hošek poprvé v IBU Cupu na květinovém ceremoniálu!

Trenéra potěšili ve vytrvalostním závodě i další reprezentanti. „Osobního maxima v IBU Cupu dosáhl třiatřicátým místem Milan Žemlička, loni ještě junior. Celkově pak mám radost z toho, že kluci se rozjíždějí a dosahují stále lepších běžeckých časů.“ Jaroslav Soukup obsadil 22. místo, když nezvládl jen úvodní stojku, během které minul tři terče. „Ta položka mu vůbec nesedla. Ale pak se dokázal ještě dobře zkoncentrovat a závod dokončil na úrovni. Samozřejmě však vidím, že to ještě není ten Jarda, jako ho známe a jak ho chceme vidět.“

Bodoval také 36. v pořadí Lukáš Kristejn. Matěj Krupčík obsadil 46. místo. „Škoda, že kluci nezvládli o poznání lépe závod na střelnici, protože panovalo bezvětří, a nepodpořili tak svůj běžecký výkon.” Lukáš Kristejn minul čtyři terče a Matěj Krupčík pět.

Ondřej Hošek s trenérem Markem Lejskem

Ondřej Hošek s trenérem Markem Lejskem

Závod vůbec nevyšel českým ženám. Na 15 km dlouhé trati nestačily soupeřkám v běhu, ani střelecky. Lea Johanidesová obsadila 59. místo, Anna Tkadlecová skončila hned za ní a Lída Horká dokončila závod na 71. příčce.

IBU Cup pokračuje v sobotu závody ve sprintu a v neděli smíšenými štafetami – singly i mixy.

 

OBERTILLIACH – výsledky vytrvalostního závodu mužů na 20 km III. kola IBU Cupu

OBERTILLIACH – výsledky vytrvalostního závodu žen na 15 km III. kola IBU Cupu

 

Tomáš Hermann

Foto: Jiří V. Novotný