Do Oberhofu bez Michala Šlesingra, ale s Jaroslavem Soukupem a Ondřejem Hoškem!

02. ledna, 2018

Se dvanácti závodníky odcestoval český tým ke IV. kolu Světového poháru v německém Oberhofu. Sestava žen nedoznala změn oproti závodům ve francouzském Le Grand Bornard. To znamená, že v nominaci jsou: Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková a Veronika Zvařičová. Nominace mužů vychází od bolavého kolena Michala Šlesingra, jenž se do závodů vrátí až za týden v Ruhpoldingu. V Oberhofu budou připraveni startovat: Ondřej Hošek, Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup a Adam Václavík.

„Michal Šlesingr už trénuje, koleno vypadá v tuto chvíli v pořádku, ale na závodění to ještě není. Bude se s Michaelem Málkem připravovat v Novém Městě na Moravě,“ začíná s vysvětlováním nominace šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář. Ačkoliv muži mohou ve Světovém poháru závodit s pěti sportovci, do Duryňského lesa jich odjelo šest. „Na programu jsou štafety, a tak trochu spekulujeme s tím, jak ji postavíme. A chceme hrát s více kartami,“ podotkl Ondřej Rybář.

Michal Šlesingr se po zranění kolene vrátí do Světového poháru až příští týden v Ruhpoldingu

Michal Šlesingr se po zranění kolene vrátí do Světového poháru až příští týden v Ruhpoldingu

Jaroslav Soukup si nominaci zajistil zejména bezchybným výkonem v závodě s hromadným startem při úvodním kole Českém poháru. Ve prospěch Ondřeje Hoška hovoří stabilní výsledky v IBU Cupu a především pak páté místo ve vytrvalostním závodě v Obertilliachu. Pokud se dvaadvacetiletý rodák z Brna postaví na start, bude to jeho premiéra ve Světovém poháru. „Pro oba kluky je to šance, jak se ještě ukázat před olympijskými hrami potažmo před evropským šampionátem,“ připomíná šéftrenér. Nominace Jaroslava Soukupa a Ondřeje Hoška do Oberhofu tak otevírá dalším členům „B týmu“ možnost startu ve IV. kole IBu Cupu, které hostí slovenské Osrblie.

Stejně jako loni i letos se v DKB Areně představí Jaroslav Soukup

Stejně jako loni i letos se v DKB Areně představí Jaroslav Soukup

Během vánočních a novoročních svátků pracovali reprezentanti na více frontách. Hlavní základnou přípravy se stal Jablonec nad Nisou, kde trénovalo 14 z 23 členů reprezentačního kádru. Šest mužů vylaďovalo formu v Novém Městě na Moravě, Ondřej Moravec trénoval v rakouském Hochfilzenu a v Rakousku, konkrétně v Seefeldu, pobývala i Lucie Charvátová. A za „hranicemi všedních dnů“ byla také Gabriela Koukalová.
Co obnášela tréninková náplň? „Vrátili jsem se ke střeleckému drilu,“ shodli se trenéři Zdeněk Vítek a Michael Málek. A co dalšího bylo možné vyčíst z tréninkového plánu? „Hodně jsme se věnovali objemové přípravě, speciální síle a samozřejmě i rychlosti,“ dodali trenéři týmů. Jejich slova potvrzuje Ondřej Rybář. „Vlastně se jednalo o standardní tréninkový blok, poslední před druhým trimestrem a olympijskými hrami, protože pak – před olympiádou – bude navíc příprava ovlivněna časovým posunem. Proto jsme měli v plánu hodně objemů i síly.“ Vzhledem k blížícím se závodům nescházely v programu ani rychlostní tréninky. “Nebylo jich však mnoho, rychlost chceme získávat též v průběhu závodů samotných.“

Ondřej Hošek na trati vytrvalostního závodu v Obertilliachu

Ondřej Hošek na trati vytrvalostního závodu v Obertilliachu

Mezi svátky zvedl týmu i fanouškům náladu výkon dvojice Ondřej Moravec / Eva Puskarčíková při tradiční exhibici na stadionu Schalke 04 v Gelsenkirchenu, kde druhým místem vyrovnali dosavadní české maximum. „Věřím, že to pomůže jak Evě a Ondrovi, tak i nám všem ostatním,“ dodal Ondřej Rybář. „Ukazuje to, že pracujeme dobře.“ Speciálně pak šéftrenér ocenil Ondřeje Moravce. „Ondra je už hodně vyzrálý závodník, ví, na co se v tréninku zaměřit. Proto i v Hochfilzenu udělal v trénincích vše, co bylo třeba.“ Výsledkem byl při exhibici nejen kvalitní běh, ale zejména nadstandardní střelecký výkon. „Neexistuje lepší test než závod před téměř padesáti tisíci diváky,“ uzavřel Ondřej Rybář.

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík a Jiří V. Novotný