Ondřej Hošek: vodní slalomář s puškou na zádech

03. ledna, 2018

Jako dorostenec a junior prožíval schizofrenní situaci. Miloval vodní slalom i biatlon. Ještě než roztál poslední sníh, už držel v ruce místo pušky pádlo. Ve vodním slalomu je dokonce juniorským mistrem Evropy a pátým juniorem světa… Přesto u něho nakonec zvítězil biatlon. Podílel se na bronzu juniorské štafety z roku 2016, prosadil se do „B“ týmu a nyní, po úspěších v IBU Cupu, nahlíží poprvé do „Áčka“. S reprezentací se účastní IV. kola Světového poháru v Oberhofu. Jmenuje se Ondřej Hošek.

„V žácích, dorostu i v juniorech se vodní slalom s biatlonem docela vhodně doplňovaly. Dlouho jsem například v biatlonu těžil ze silných paží, které jsem díky vodnímu slalomu měl,“ vzpomíná rodák z Brna, jenž má vodní slalom v krvi. Jeho sestra Kateřina, nyní Havlíčková, je mistryní světa v C1 (singlkanoe) z roku 2011 a stříbrnou z MS 2015. Další cenné kovy získala v hlídkách nebo na evropských šampionátech. „Minulou sezonu ale vynechala, protože se stala maminkou,“ doplňuje Ondřej. Vodnímu slalomu se věnoval i jeho starší bratr Jan.

Ondřej Hošek jako vodní slalomář

Ondřej Hošek jako vodní slalomář

Biatlon i vodní slalom mají jedno společné. Zjednodušeně řečeno, v biatlonu není o výsledku rozhodnuto do posledního výstřelu, ve vodním slalomu do poslední branky. „Z tohoto pohledu jsou si obě odvětví trochu podobná, ale tlak na psychiku mi přišel ve vodním slalomu ještě mnohem větší,“ nabízí svůj pohled se 160 centimetry výšky zřejmě nejmenší muž startovního pole. Kvůli tomu je často středem vtípků. „Naučil jsem se s tím žít. Umím si i sám ze sebe udělat legraci,“ říká a dokládá tak, že „napoleonským komplexem“ netrpí.

Ondřej Hošek jako biatlonista

Ondřej Hošek jako biatlonista

Nominace do vysněného Áčka, kterou se dozvěděl těsně před Silvestrem, jej překvapila. „Vlastně se z ní tak trochu vzpamatovávám doteď. Stále mi to úplně nedochází,“ hlásí už s Oberhofu. Uvědomuje si však, že účast v závodě ještě jistou nemá. „Ale těším se moc. Těším se na všechno. Budu trénovat na tratích Světového poháru, potkám ty nejlepší závodníky a zažiju krásnou atmosféru. Už jen toho si vážím.“ Navíc poprvé v životě uvidí zimní Oberhof. „Zatím jsem tu byl jen na letních soustředěních, přestože řada z nich se odehrála ve sněhovém tunelu…“

Přestože nyní jsou jeho láskami puška a lyže, ani na pádlo a kajak nezanevřel. „Voda mě stála baví, mám kolem ní také hodně kamarádů a přátel, takže když je příležitost, hned sedám do lodi.“ Jeho kamarádi od vody ho také inspirují, jako třeba mistr světa a bronzový olympijský medailista z Ria Jiří Prskavec. „Jířa byl jedním z těch, s nimiž jsem u vody prožil dětství.“ Třeba si Ondřeji Hoškovi jednou splní olympijský sen.

"Tak pojedu s Áčkem..." stále nemůže uvěřit Ondřej Hošek

“Tak jsem v Áčku…” stále nemůže uvěřit Ondřej Hošek

 

Ondřej Hošek
Narozen: 24. 7. 1995 v Brně
Výška/váha: 160 cm/63 kg
Klub: SKP Kornspitz Jablonec n/N
Trenér: Marek Lejsek
Lyže: Rossignol
Největší úspěchy: 3. MSJ 2016 (ROU) štafeta, 1. MSJ kolečkové lyže 2016 (EST) štafet, 3. MSJ kolečkové lyže 2016 (EST) sprint, 3. Junior IBU Cup 15/16 (SUI) 15 km, 5. IBU Cup 17/18 (AUT) 20 km

 

Tomáš Hermann

Foto:  Jíří V. Novotný, Tomáše Hermann, archiv