A je to tady! Veronika Vítková třetí ve sprintu IV. kola SP v Oberhofu!

04. ledna, 2018

Jak v přímém přenosu České televize prohlásil trenér Zdeněk Vítek, Oberhof potěšil biatlonistky ve sprintu na 7,5 km „pouze“ středně těžkými podmínkami. Silný vítr jen tu a tam doprovázely dešťové kapky. A přesně to, jak ukázal vývoj závodu, vyhovovalo Veronice Vítkové. Česká reprezentantka netrefila pouze jeden z deseti terčů a skvělým během zajistila českému týmu první pódiové umístění v sezóně! Třetí místo! Navíc jí parádně sekundovala i Eva Puskarčíková, která i přes potíže se střeleckými stavem, vybojovala krásné desáté místo. Do sobotního stíhacího závodu postoupila také 43. v pořadí Jessica Jislová. Lucie Charvátová skončila 71. a Veronika Zvařičová obsadila 88. příčku. Vyhrála vedoucí žena průběžné klasifikace Světového poháru Anastázia Kuzminová ze Slovenska, před Finskou Kaisou Maekaeraeinenovou.

Trenér Zdeněk Vítek se přiznal, že v během sprintu žen nestihl být ani nervózní. “To bylo hodně zajímavé, protože jsem povětšinu závodu řešil potíže na stavu sedm, kde naše holky střílely ležku. Byl to stav, na který jsme nastřelovaly, a proto ho děvčata využívala i v závodě. “ Co se stalo. Prostředí terč se zasekl, nesklápěl se a jedna trestná minuta navíc nezaviněně přibyla jak Evě Puskarčíkové (startovní číslo 35), tak o chvíli později i Lucii Charvátové (53). “Dohadování nám sebralo nějaký čas, ale teprve po střelbě Lucky rozhodčí stav uzavřeli.” … A než toto vše proběhlo, Veronika Vítková (číslo 31) už  dávno bezchybně odstřílela stojku a upalovala k cíli. “Nervy z jejího výkonu jsem tak ani nemohl mít, ale jsem moc šťastný, jak závod zvládla, jak se jí povedl. Myslím, že běžela vůbec nejlépe v této sezóně.” 

Veronika Vítková po 35 měsících zpět na pódiu v individuálním závodě. Vlevo Kaisa, uprostřed Anastázia

Veronika Vítková po 35 měsících zpět na pódiu v individuálním závodě. Vlevo Kaisa, uprostřed Anastázia

Každopádně  optimismus trenér mírní. “Radost máme, ale  do euforie je ještě daleko.” Zdeňka Vítka potěšila solidním výkonem i Jessica Jislová, naopak zklamaný byl zejména ze střeleckého vystoupení Lucie Charvátové a Veroniky Zvařičové. “Se třemi chybami v jedné položce se nedá na trati jako je sprint závodit…,” povzdychl si, přičemž u obou narážel na položky vstoje.

Veronika Vítkovou protíná cílovou metu. Za ní se už mohla radovat ze stupňů vítězů!

Veronika Vítkovou protíná cílovou metu. Za ní se už mohla radovat ze stupňů vítězů!

Veronika Vítková dosáhla na trati osmého běžeckého času a její střelba byla sedmá nejrychlejší. “Bylo vidět, že mezi svátky jsme udělali hodně práce,” radovala se v rozhovoru České televize. “Nedala jsem první ránu, ale pak dalších devět ano. Jsem ráda, že i po prvním nezdaru dokáži závod zvládnout, protože v této sezóně to nebylo poprvé.” Na stupně vítězů se odchovankyně jilemnického biatlonu vrátila téměř po třech letech. V únoru 2015 brala bronz při Světové poháru v Novém Městě na Moravě! Shodou okolností to byl také sprint.  “Jsem moc spokojená jak s výsledkem samotným, tak i s výchozí pozicí do sobotní stíhačky.” A co víc, ve Světovém poháru už je na průběžném devátém místě.

 

Eva Puskarčíková je zpět v Top Ten

Eva Puskarčíková je zpět v Top Ten

Eva Puskarčíková se přiznala, že v prvním kole měla těžké nohy. “Stále jsem hodně cítila únavu z přípravy během vánočních a novoročních svátků. Potom jsem se trochu rozjela, ale pro změnu jsem měla těžkou hlavu,” usmála se nad skutečností, jak se jí jeden z netrefných terčů nesklopil. Kvůli chybě stavu číslo sedm, jí pak rozhodčí jedno trestné kolo resp. 27 sekund odečetli od konečného výsledku. “Nejdříve jsem si myslela, že závod je v háji. Jsem ráda, jak to nakonec dopadlo a že chyba nebyla u mě. Ale s tím zklamáním se jelo opravdu těžko,” pokrčila rameny.

Věří, že dnešní výkony českých žen jsou počátkem zlepšení celého týmu. “Zejména Verča vykřesala naději a věřím, že své dobré postavení využijeme obě i ve stíhačce, že prostě tu šanci zase hned nepohřbíme. Přála bych si také, aby naše výsledky ukázaly cestu i klukům,” poslala vzkaz mužské části týmu.

 

OBERHOF – Výsledky sprintu žen na 7,5 km IV. kola Světového poháru

OBERHOF – Průběžná klasifikace Světového poháru

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík