Jaké zajímavostí nabízí pohled do statistik po sprintu žen v Oberhofu?

04. ledna, 2018

Úvodní disciplína čtvrtého kola Světového poháru v německém Oberhofu, kterým byl sprint žen na 7,5 km, přinesl řadu zajímavostí. Tou největší je samozřejmě třetí místo Veroniky Vítkové. Jsou to první české stupně vítězů od druhé příčky Gabriely Koukalové v závodě s hromadným startem během finále SP 2016/17 v norském Oslu.

A co bylo za nevlídného počasí k vidění v Duryňském lese dále?

Třeba jen tři bezchybné střelby, o ty se postaraly Švédka Perssonová (v cíli 8.), a dvě Kanaďanky Ransomová (9.) a Beaudryová (23.). Překvapily Polky. Tři skončily do 20. místa – 6. Nowakowská, 19. Gwizdonová, 20. Guziková. Sílu ukázaly i Japonky. Tačizakiová skončila 11. (!) a Furujaová 29. Naopak debakl mají za sebou Norky. Nejlepší z nich Tandrevoldová obsadila až 33. pozici. Pravda, nestartovaly v plné síle. Vedoucí žena SP Anastázia Kuzminová vyhrála třetí z devíti individuálních závodů… Ale zpět k českým barvám.

Bezchybná stojka byla jedním z pilířů úspěchu Veroniky Vítkové během sprintu žen IV. kola SP v Oberhofu

České zajímavosti ve (a po) oberhofském sprintu:

Oberhof, to jsou vlastně premiéry Veroniky Vítkové. Poprvé zde ve Světovém poháru vystoupila na stupně vítězů – 2. ve stíhačce 2012/13, poprvé zde v individuálním závodě triumfovala – 1. ve sprintu 2014/15, poprvé v této sezóně zajistila stupně vítězů českému týmu – 3. ve sprintu! Včetně vítězství ve štafetách je její bilnce z Duryňského lesa 2-2-1.
Veronika Vítková se na stupně vítězů vrátila po 35 měsících, a to od 3. místa ve sprintu při únorovém SP v NMNM 2015. Vzpomínáte? Mezitím byla několikrát čtvrtá, třeba i na MS 2016, ale stupně vítězů se jí vyhýbaly. „Mě hlavně těší, že už mám za sebou loňskou sezónu. Ta byla opravdu utrápená.“
Na trati sprintu byla Veronika Vítková osmou nejrychlejší. Na jednotlivá kola dosáhla 5., 8. a 18. času. „Možná jsem to trochu přepálila, ale běželo se mi dobře. Tedy až do posledního okruhu. V něm už jsem musela hodně bojovat s únavou.“
V průběžné klasifikaci Světového poháru patří Veronice Vítkové deváté místo (loni touto dobou byla 18.), ve sprintu je dokonce šestá pouhé dva body za čtvrtou Dorotheou Wiererovou z Itálie. „To je hezké, ale sezóny bude ještě dlouhá. Na pořadí v tuto chvíli nemyslím. Chci ale sbírat v každém závodě co nejvíce bodů.“
České reprezentantky dnes rychle střílely. Veronika Vítková měla 7. čas, Jessica Jislová 12., Eva Puskarčíková 14. a Lucie Charvátová 25. Pouze 56. Veronika Zvařičová byla „v této disciplíně“ ve druhé polovině startovního pole.
Eva Puskarčíková vstoupila do sprintu s námořnickou rozvahou. V prvním kole měla až 48. běžecký čas. Pak ovšem přidala na tempu a výsledkem byl celkové 28. pořadí v běhu. „Vůbec jsem se nemohla rozjet. Prala jsem se s únavou z těžkých tréninků, ale věřím, že každým startem to bude lepší a lepší.“
Do Poháru národů vybojovaly naše ženy 377 bodů, což je jejich sezónní maximu (dosud 357 bodů z Annecy). V průběžné klasifikace jsou sice stále deváté, ale už jen 96 bodů za pátými Norkami. Ty dnes braly jen 277 bodů. Páté místo ještě zaručuje start šesti závodníků ve SP v následující sezóně. Do 10. místa je jejich pět. „Přísun bodů vítáme a doufám, že nekončí. Pohár národů ukazuje na sílu celého týmu a jsem přesvědčený, že ten náš ji má,“ prohlásil Zdeněk Vítek.

Po sedmém místě v Oestersundu na úvod sezóny se Eva Puskarčíková vrátila do elitní desítky

OBERHOF – výsledky českých reprezentantek ve statistikách
Veronika Vítková
3. místo, odstup 40,1 s, střelba – 1-0, 8. běh (+37,2), 7. střelba (+12,0 s)

Eva Puskarčíková
10. místo, odstup 1:16,5 min., střelba – 1-0, 28. běh (+1:12,0), 14. střelba (+14,0)

Jessica Jislová

Lucie Charvátová

Veronika Zvařičová

Po rozpačitém úvodu sezóny ukazuje od III. kola SP Jessica Jislová solidní formu