Co přinesla mlha? Třeba 61 trestných kol a 199 dobíjení štafet mužů, které projely cílem

07. ledna, 2018

Pokud bylo něco vidět, bylo se na co dívat. Štafetové závody IV. kola SP v Oberhofu určitě nabídly zajímavou a dramatickou podívanou s mnoha zvraty. Příčina měla společného jmenovatele – počasí. Během závodu žen to byl vítr, sněžení a mlha. V případě štafet mužů se pak jednalo o mlhu takřka neprostupnou provázenou větrnými poryvy. Co lze vyčíst ze statistik a jak závody hodnotí někteří čeští reprezentanti?

První hádanka: Kde je to?

Zajímavosti a postřehy ze závodů štafet v Oberhofu

-Do závodu žen na 4x 6 km vyrazilo 20 štafet. Do cíle jich doběhlo 14, šest štafet bylo zastaveno

-Do závodu mužů na 4x 7,5 km vyrazilo 25 štafet. Jedna byla diskvalifikována (Rumunsko), 11 jich bylo zastaveno, včetně té české. Závod tedy dokončilo jen 13 štafet, jako poslední Belgičané, kteří ještě v půlce závodu vedli, když na kontě měli jen tři dobíjení. V druhé půlce závodu, ale dobíjeli 10x a navíc museli na čtyři trestná kola…

-Skutečnost, že „královnou“ závodu byla mlha nikoliv sportovci, dokládá pohled na 13 mužských týmů resp. štafet, které závod dokončily. Tyto štafety nasbíraly celkem 61 trestných kol a na kontě měly 199 dobíjení! V průměru to znamená 1,45 trestného kola a 4,74 dobíjení na jednoho závodníka!

-Pouze 180 štafetových bodů za 14. pozici do klasifikace Pohárů národů značně komplikuje situaci českému týmu mužů. Ten je v této soutěží až 11., 20 bodů za desátými Slovinci. Pokud by na této pozici zůstal až do konce sezóny, znamenalo by to, že v příštím roce by mohl do závodu Světového poháru postavit jen čtyři závodníky! 1.-5. místo = 6 startujících, 6.- 10. = 5 startujících.

-České ženy jsou v Poháru národů deváté, přičemž od vysněného pátého místa (Itálie) je dělí 133 bodů.

Druhá hádanka: Kdo je to?

České štafety pod statistickým drobnohledem

ŽENY 4×6 km – 9. místo odstup 3:44,8 / střelba 1+18

Eva Puskarčíková

Pořadí na předávce 7., odstup +33,8 s, celkový čas 18:19,0 (7.), běžecký čas 16:36,1 (na úseku 5.), střelba vleže 0+0/vstoje 0+3 se ztrátou na úseku 30,0 s (12.)

„Ta tři dobíjení mě strašně mrzí, to je zkrátka půlminuty navíc. Netuším, zdali jsem byla moc zahlcená, nepřišlo mi to, přestože jsem tahala špici. Ale žádná z holek se nikam nehnala a jen si neustále dávaly přednost, tak jsem šla dopředu. Když mi nespadly první tři terče, hodně mě to vylekalo. Naštěstí jsem to ustála, ale dobrá položka to ode mne rozhodně nebyla.“

Jessica Jislová
Pořadí na předávce 10., odstup +1:26,8 min, celkový čas 19:15,6 (11.), běžecký čas 16:34,9 (16.), střelba vleže 0+1/vstoje 1+3 se ztrátou na úseku 15,0 s (5.)

Markéta Davidová

Pořadí na předávce 10., odstup +2:21,9 min, celkový čas 19:19,2 (na úseku 10.), běžecký čas 16:15,2 (5.), střelba vleže 0+2/vstoje 0+3 se ztrátou na úseku 1:25,0 min (18.)

Předávka mezi Markétou Davidovou a Veronikou Vítkovou

Veronika Vítková

Pořadí v cíli 9., odstup +3:04,8 min, celkový čas 18:53,4 (9.), běžecký čas 15:39,3 (7.), střelba vleže 0+3/vstoje 0+3 se ztrátou na úseku 40,0 s (13.)

„Tím, že jsme byly v minulé štafetě šesté, jsme pomýšleli trochu výš… Ale bohužel jsme měly strašně moc dobíjení a hlavně tam byla obrovská ztráta. Sama jsem se se střelbou hodně prala. Měla jsem také lépe zareagovat na houstnoucí mlhu. Sice jsem si před startem zvětšila kroužek, kvůli lepší průhlednosti na terče, ale zřejmě to ještě bylo málo. Terče jsem měla takové rozmazané. To jsem úplně nezvládla. Polku jsem dokázala sjet v každém kole s výjimkou toho poslední. Už to prostě nešlo, ta mezera byla dost velká. Ale jinak jsem se svými výsledky tady v Oberhofu spokojená. Mám stupně vítězů a držím si stabilní výkonnost.“

OBERHOF – analytické výsledky štafet žen na 4x 6 km

MUŽI 4×7,5 km – 14. místo, staženi ze závodu / střelba 6+15 po sedmi položkách

Tomáš Krupčík

Pořadí na předávce 22., odstup +3:08,7 min, celkový čas 22:25,0 (22.), běžecký čas 17:53,1 (na úseku 14.), střelba vleže 1+3/vstoje 3+3 se ztrátou na úseku 1:05,0 min (23.)

„Abych řekl pravdu, tak jsem střílel prakticky do bílé plochy, těžko jsem vůbec rozeznával terče. Mám dioptrie, s obtížemi vidím za dobrých podmínek. A teď mlha a šero, to byla na mě prostě moc. Zejména při stojce jsem střílel defacto do prázdna a jen jsem doufal, že nějaký terč spadne. Když se člověk nedívá do toho dioptru, tak jsou ty terče vidět daleko líp než když se kouká skrz to hledí.“

Ondřej Hošek během své premiéry ve Světovém poháru

Ondřej Hošek

„O své nominaci jsem se dozvěděl v neděli ráno. Byl jsem samozřejmě nervózní, že je to štafeta. A štafeta to je i zodpovědnost. Na jednu stranu jsem se těšil, na druhou byl i dost vystrašený. Teď mě moc mrzí, že jsem zrovna chytil tyhle podmínky na závod. Takto jsem si premiéru nepředstavoval. Vždyť to bylo moje první trestné kolo ve štafetě snad za posledních 4, 5 let. Největším problém představovala mlha, jinak ty podmínky nebyly tak šílené. Vítr byl v normě. Ale střílel jsem úplně naslepo. Když jsem přijel, tak jsem neviděl ani celý ten terč. Jsem vlastně rád, že to bylo jenom jedno trestné kolo, protože to mohlo být mnohem horší. Ještě nikdy jsem takovou divočinu nezažil.“

Ondřej Moravec
Pořadí na předávce 14., odstup +5:57,7 min, celkový čas 20:44,1, běžecký čas 17:39,0 (9.), střelba vleže 0+1/ vstoje 0+1 se ztrátou na úseku 1:12,0 s (16.)

„Trochu neregulérní závod to určitě byl. Ale najdou se lidi – třeba Doll, který příjel 10 vteřin přede mnou. Nakropil to tam během chvilky a upaloval pryč. To samé Mesotitch na stojce. Chtělo to, abych tam byl o pět, deset vteřin dříve a stihl bych to. Jenže mě už přišel poryv, mlha a ránu jsem musel odložit. Nic jsem neviděl. Ve finále jsem dal obě položky na šest, a to není špatné. A zrušení závodu? Pokud k němu mělo dojít, tak po druhém úseku. Souhlasím s ředitelem soutěží IBU Borutem Nunarem, že to byly podmínky, za kterých se střílet dalo. Chápu, že ten všemožný tlak – ať už jsou to média, televize, fanoušci – je tak velký, že to rozhodnutí zrušit je obtížné udělat. Bylo ovšem vidět, že se našly týmy, které v tom střílet dokázaly…“