Co prozradily statistiky? Veronika opět dvanáctá na 15 km, Eva první náhradnicí pro „hromaďák“

11. ledna, 2018

Dnešní vytrvalostní závod vynesl českým ženám slušnou porci 356 bodů do Poháru národů a šesté místo. Reprezentantky si tak upevnily průběžnou devátou pozici před desátými Polkami (dnes 313 bodů), na které mají náskok 189 bodů, a přiblížili se osmým Norkám (dnes 324), na než ztrácí 54 body… Co dalšího nabízí pohledy do statistik nejen vytrvalostního závodu v Ruhpoldingu?

 

České zajímavosti ve (a po) ruhpoldingském vytrvalostním závodě:
Veronika Vítková doběhla v prvním vytrvalostním závodě sezóny v Oestersundu 12., stejná příčka jí patřila i při druhém kláním v Ruhpoldingu. Vždy dvakrát minula terč. Ve Švédsku to bylo 2x po jedné chybě vstoje, v Německu 2x po jedné chybě vleže. Zrychlila se v běhu ze 13. místa na 9., naopak zpomalila ve střelbě z 21. pořadí na 45.
Dvě dvanácté příčky ve vytrvalostním závodě vynesly Veronice Vítkové celkové 7. místo v konečném pořadí této disciplíny SP. Eva Puskarčíková je po 7. a 23. místě celkově na 9. pozici. Na malý křišťálový glóbus dosáhla Naděžda Skardinová z Běloruska 1. v Oestersundu a 7. v Ruhpoldingu. Posledním vytrvalostním závodem sezóny bude ten olympijský, nezapočítává se však do klasifikace SP.
Veronika Zvařičová dnešním 32. místem nejenže bodovala ve Světovém poháru poprvé od 1. 12. 2012 (34. ve sprintu v Oestersundu), ale zejména dosáhla svého druhého nejlepšího výsledku vůbec. Jejím maximem je stále 22. místo ze sprintu na světovém šampionátu v korejském Pchjončchangu z roku 2009, kde startovala jako čerstvá juniorská mistryně světa ze štafet. Není v tom trocha olympijské symboliky?
Eva Puskarčíková je první nepostupující do závodu s hromadným startem dle průběžné klasifikace Světového poháru. V neděli nastoupí na 12,5 km dlouhou trať 25 nejlepších ze SP a pět nejlepších ze čtvrtečního vytrvalostního závodu. Současně to však znamená, že Eva je i první náhradnicí a musí čekat, zdali některá ze soupeřek nevypadne. Na patnáctikilometrové trati nestartovaly 4. v SP Justine Braisazová z Francie, 7. Vita Seměrenková z Ukrajiny a 16. Jekatěrina Jurlovová-Perchtová z Ruska. Uvidíme, zdali se v jejich případě jednalo o odpočinek, taktický tah, nemoc či zranění.

 

Na trati vytrvalostního závodu byla Veronika Vítková devátou nejrychlejší běžkyní

Na trati vytrvalostního závodu byla Veronika Vítková devátou nejrychlejší běžkyní

Výsledky českých reprezentantek ve statistikách

Veronika Vítková
12. místo, střelba – 1-0-1-0, odstup 1:44,7 min., 9. běh (+1:28,5), 45. střelba (+36,0)
„Počasí bylo lepší než v Oberhofu. To, myslím, muselo potěšit každého. Trať se místy sice bořila, ale jinak ji měli organizátoři dobře připravenou. Sníh strhávali až na tvrdý podklad. Ležka je pro mě v této sezóně trochu kritická, zvláště první rána závodu. Nula mi ne a ne spadnout. Přitom během tréninku jsem při dvanácti položkách neminula ani jednou… Střelbu mám jinak docela stabilní, ale jako obyčejně to chce trefit o jeden terč víc. A ve vytrvalostním závodě to platí dvojnásob. Každá minuta navíc se dojíždí hodně těžko.“

Eva Puskarčíková
23. místo, střelba – 0-1-0-1, odstup 2:45,2 min., 39. běh (+2:41,6), 5. střelba (+17,0)
„Ty stojky zamrzí, dvě jedničky, to není jako ve škole, to jsou dvě chyby. Mohlo být i hůř, ale mohly být i dvě nuly. Na střelnici nefoukalo, takže se jednalo bohužel o moje chyby na spoušti. Běžecky se po Novém roce cítím o něco lépe než na začátku sezóny. Ale vytrvalostní závod není právě mojí oblíbenou disciplínou, protože tempo neumím tak dobře odhadnout. Za větší ukazatel výkonnosti tak považuji sprint. A teď? Teď už se těším na štafetu, protože hromaďák asi nepojedu, ve Světovém poháru jsem 26. a tedy první nepostupující.“

Eva Puskarčíková dosáhla 5. nejrychlejšího běžeckého času

Eva Puskarčíková dosáhla 5. nejrychlejšího běžeckého času

Veronika Zvařičová
32. místo, střelba – 0-1-0-0, odstup 3:31,5 min., 74. běh (+4:02,6), 74. čas střelby (+45)
„Mám první body po více než pěti letech takže, to víte, že jsem spokojená! Raději mám kratší tratě než patnáctku, ale když člověk dobře střílí, jako se to povedlo mně, tak je to pozitivní a dodává to energii. Olympiáda? Nominaci vymyslí trenéři, a vymyslí ji dobře. V tom jim věřím. Na mě je, abych závodila. Povedl se mi jeden závod, mám z něho radost, ale takových výsledků by to chtělo víc, mnohem víc.“

Lea Johanidesová
66. místo, střelba – 0-0-1-1, odstup 5:18,6 min., 89. běh (+5:01,2), 33. čas střelby (+32)

Jessica Jislová
68. místo, střelba – 0-0-1-3, odstup 5:23,3 min., 49. běh (+2:58,3), 49. čas střelby (+37)

Lucie Charvátová
84. místo, střelba – 2-2-1-1, odstup 6:47,3 min., 36. běh (+2:36,5), 12. čas střelby (+22)

Veronika Zvařičová dosáhla  druhého nejlepšího výsledku v kariéře ve SP

Veronika Zvařičová dosáhla druhého nejlepšího výsledku v kariéře ve SP

 

RUHPOLDING, analytické výsledky vytrvalostního závodu žen na 15 km

RUHPOLDING, průběžné výsledky Světového poháru po 11 z 22 závodů

RUHPOLDING, průběžné výsledky Poháru národů po 10 z 18 závodů

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík