Sázka na mládí pro štafetový úvod českým trenérům vyšla

13. ledna, 2018

K zajímavé, i když ne nečekané, variantě složení štafety sáhly pro závod žen na 4x 6 km V. kola Světového poháru v Ruhpoldingu čeští trenéři. Na prvním úseku dostala důvěru místo ostřílené Evy Puskarčíkové, třiadvacetiletá Jessica Jislová. Ale pozor Jessica už českou štafetu rozbíhala například loni na MS v Hochfilzenu (4. místo štafety) nebo při SP v Pchjongčchangu (3. místo štafety). Na druhém úseku pak běžela teprve jedenadvacetiletá juniorka Markéta Davidová. A sázka na mládí trenérům vyšla. Ve vyrovnaném závodě v Ruhpoldingu byly Češky sice po prvním i druhém úseku shodně 13., ale s hratelnou ztrátou 1:25,3 minuty na vedoucí štafetu při druhé předávce. Proto měly Eva Puskarčíková a Veronika Vítková stále o co jet. Výsledkem pak je krásné šesté místo!

Čeští fanoušci vytvořily našemu štafetovému kvartetu téměř domácí kulisu

Čeští fanoušci vytvořily našemu štafetovému kvartetu téměř domácí kulisu

 

České zajímavosti z (a po) ruhpoldingské štafety žen na 4x 6 km

-Veronika Vítková dosáhla nejlepšího času na čtvrtém úseku. A to ještě objela závěrečný ze tří okruhů, kde dosáhla 8. času, „zadrženě“ s cílem ušetřit síly na nedělní závod s hromadným startem. V první kole měla totiž druhý čas a ve druhém byla nejrychlejší. V součtu se střelbou pak byl její výkon ve finiši třetí nejlepší.
-Markéta Davidová dosáhla z českého kvarteta druhého nejlepšího běžeckého času. Na trati byla o čtyři sekundy rychlejší než Jessica Jislová a o deset než Eva Puskarčíková.
-Eva Puskarčíková a Veronika Vítková dosáhly shodné času střelby 1:06 minuty za obě položky, přičemž Eva dobíjela dvakrát a Veronika jednou.
-V Poháru národů se české biatlonistky posunuly po zisku 290 bodů na průběžné osmé místo, když přeskočily Bělorusky. Ty dnes doběhly 13. a získaly jen 190 bodů. Český náskok na běloruskou reprezentaci však činí jen 20 bodů. Podstatné však bude být na konci sezóny do 10. místa a mít možnost příští sezónu opět startovat s pětičlenným kádrem. Kdo může české družstvo žen ohrozit? Nyní jsou desáté Polky se ztrátou 169 bodů a 11. místo patří Švýcarkám s odstupem 294 body.

Jessica Jislová opouští palebnou čáru po první položce. Jedno dobíjení ji vyneslo průběžné 16. místo

Jessica Jislová opouští palebnou čáru po první položce. Jedno dobíjení ji vyneslo průběžné 16. místo

Česká štafeta pod statistickým drobnohledem
ŽENY 4×6 km – 6. místo odstup 1:04,0 / střelba 0+9

Jessica Jislová
Pořadí na předávce 13., odstup +41,1 s, celkový čas 17:39,1 (na úseku 13.), běžecký čas 15:29,5 (12.), střelba vleže 0+1/vstoje 0+2 se ztrátou na úseku 35,0 s (18.)
“První kolo se mi jelo opravdu hodně dobře. Dokonce jsem i měla trochu strach, jestli jsem to nepřepálila. Skvěle nám ale jely lyže, takže mi ještě zbyly síly do finiše a mohla jsem to napálit!”

Markéta Davidová
Pořadí na předávce 13., odstup +1:25,3 min, celkový čas 17:36,2 (12.), běžecký čas 15:25,3 (11.), střelba vleže 0+1/vstoje 0+0 se ztrátou na úseku 32,0 s (13.)
“V běhu jsem se dnes necítila ještě úplně dobře. na druhou stranu mám radost ze střelby. Zvláště ze stojky, kterou jsem zvládla bez dobíjení. Ale uvědomuji si, že při mých časech střelby je to jako u jiných s jedním či dvěma dobíjeními.”

Juniorka Markéta Davidová se v české štafetě, zdá se, zabydluje :-)

Juniorka Markéta Davidová se v české štafetě, zdá se, zabydluje 🙂

Eva Puskarčíková
Pořadí na předávce 9., odstup +1:30,3 min., celkový čas 17:34,3 (7.), běžecký čas 15:35,8 (9.), střelba vleže 0+1/vstoje 0+1 se ztrátou na úseku 16,0 s (4.)
„Strašně mě mrzí, že poslední terč vleže mi nespadl, už, už jsem se zvedala. Celkově však mám ze střelby dobrý pocit a snad jsem prolomila prokletí, které mě poslední dobou při štafetách provázelo.”

Předávka mezi Evou Puskarčíkovou a Veronikou Vítkovou. Společným úsilím posunuly český kvartet ze 13. místa na šesté

Předávka mezi Evou Puskarčíkovou a Veronikou Vítkovou. Společným úsilím posunuly český kvartet ze 13. místa na šesté

Veronika Vítková
Pořadí v cíli 6., odstup +1:04,0 min, celkový čas 17:01,4 (1.), běžecký čas 15:05,8 (3.), střelba vleže 0+1/vstoje 0+0 se ztrátou na úseku 16,0 s (8.)
“Od prvních metrů na trati jsem cítila, že dnes se o běh budu moci opřít. V posledním kole bych mohla běžet i rychleji, ale hlásili mi, ať šetřím síly na neděli, protože štafety přede mnou u za mnou byly daleko. Když neběháme trestná kola a dobíjíme přiměřeně, můžeme se štafetou opět jezdit vysoko. To mě těší!”

 

RUHPOLDING – analytické výsledky štafet žen na 4x 6 km V. kola SP

RUHPOLDING – průběžné pořadí Poháru národů žen po 11 z 18 závodů

 

Závěrečná položka Veroniky Vítkové, to byla pastva pro oči. Rychle, přesně a šup ještě o dvě místa kupředu!

Závěrečná položka Veroniky Vítkové, to byla pastva pro oči. Přesně, rychle (24 sekund) a šup ještě o dvě místa kupředu!

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík