Kdo má jistou olympiádu? Šéftrenér Ondřej Rybář vyslovil šest jmen

15. ledna, 2018

Seřaďme si jisté olympioniky podle abecedy a dejme přednost ženám. Na olympijskou letenku do korejského Pchjongčchangu se již mohou těšit: Jessica Jislová, Eva Puskarčíková a Veronika Vítková. V případě mužů se se jedná o trojici: Michal Krčmář, Ondřej Moravec a Michal Šlesingr. „Jde o naše nejlepší závodníky. Svoji formu ukázali jak v individuálních závodech, tak jako členové štafet,“ připomíná Ondřej Rybář.

Korejská republika bude hostit XXIII. Zimní olympijské hry ve dnech 9. – 25. února. Biatlonové soutěže se zahájí už v sobotu 10. 2. sprint žen na 7,5 km.

Šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář

Šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář

Jak si tedy šestice, jejichž jména se dnes dozví i Český olympijský výbor, vedou v průběhu stávající sezóny ve Světovém poháru?

ŽENY:
7. Veronika Vítková 322 bodů. Nejlepší výsledky: 2x 3. místo – sprint Oberhof a hromadný start Ruhpolding. Zajímavost: bodovala ve všech individuálních závodech SP sezóny 2017/18
28. Eva Puskarčíková 147 bodů. Nejlepší výsledky: 7. – vytrvalostní závod Oestersund, 10. – sprint Oberhof. Zajímavost: nedaří se jí závody s hromadným startem v Le Grand Bornard i Ruhpoldingu vždy doběhla 30., poslední. na druhou stranu v Oestersundu předvedla svoji první nulu ve vytrvalostním závodě.
66. Jessica Jislová 18 bodů. Nejlepší výsledky: 24. – sprint Le Grand Bornard, 40. – stíhací závod Le Grand Bornard. Zajímavost: z nominovaného tria je nejmladší (23 let), může se těšit na olympijskou premiéru

Veronika Vítková (vpředu), Eva Puskarčíková, Markéta davidová a Jessica Jislová. To byla šestá štafeta SP v Ruhpoldingu. Z této čtveřice nemá pouze juniorka Markéta Davidová 100 procentní jistotu olympijské nominace.

Veronika Vítková (vpředu), Eva Puskarčíková, Markéta davidová a Jessica Jislová. To byla šestá štafeta SP v Ruhpoldingu. Z této čtveřice nemá pouze juniorka Markéta Davidová 100 procentní jistotu olympijské nominace.

MUŽI:
21. Michal Krčmář 190 bodů. Nejlepší výsledky: 5. – vytrvalostní závod Ruhpolding, 8. – stíhací závod Oberhof. Zajímavost: Běžeckého dravce sráží rychlost střelby. Při svých nejlepších výsledcích v sezóně měl 101. čas střelby (20 km) resp. 86. čas (10 km)
25. Ondřej Moravec 159 bodů. Nejlepší výsledky: 2. – vytrvalostní závod Ruhpolding, 11. – sprint Oberhof. Zajímavost: Po půlroční infekci jater roste závod od závodu. Skvěle zvládá umění koncentrace.
37. Michal Šlesingr 91 bod. Nejlepší výsledky: 2x 8. – vytrvalostní závod a hromadný start v Ruhpoldingu. Zajímavost: Byl „pecháčkem“ olympiády v Soči. Medailové úspěchy krajanů sledoval nemocný z postele. Má velkou motivaci i velké zkušenosti.

Michal Krčmář (vlevo) a Ondřej Moravec jsou nejlépe umístěnými Čechy ve Světovém poháru kategorie mužů

Michal Krčmář (vlevo) a Ondřej Moravec jsou nejlépe umístěnými Čechy ve Světovém poháru kategorie mužů

KDO DALŠÍ JE VE HŘE O OLYPIJSKÉ HRY 2018?
ŽENY
Trochu napovědět může nominace na Světový pohár do Anterselvy. V kategorii žen tam vedle výše jmenovaných odcestovala také už stabilní členka štafety juniorka Markéta Davidová. K tomu mimoděk trenér žen Zdeněk Vítek poznamenal. „Lepší holky než ty, které jsme postavili do štafety, nyní nemáme.“ Z toho lze usoudit, že i Markéta Davidová se nominace téměř dotýká.
Dále v Anterselvě příležitost dostanou Lucie Charvátová a Veronika Zvařičová. Ve hře ale zůstává i Lea Johanidesová, která z uvedeného tria zvládla nejlépe sprintu IBU Cup v Arberu, když doběhla 21. (0+1), Veronika Zvařičová (1+0) skončila 29. a Lucie Charvátová musela závod kvůli technickým potížím – utržená podrážka boty – vzdát. Z výše uvedeného vyplývá, že na tři místa (ženy mohou mít na ZOH šestičlenný tým) jsou čtyři adeptky.

Dočká se olympijské nominace Veronika Zvařičová? O své formě musí ještě přesvědčit v Anterselvě.

Dočká se olympijské nominace Veronika Zvařičová? O své formě musí ještě přesvědčit v Anterselvě.

MUŽI
V této kategorii je situace mnohem zamotanější. Proč? Jednak muži mohou postavit jen pětičlenný tým, a navíc adeptů nominace je mnohem, mnohem víc! Do Anterselvy byl po 4. místě ve sprintu IBU Cupu v Arberu opět nominován Adam Václavík, z kandidátů bezpochyby nejrychlejší běžec, a poprvé v této sezóně změří síly se světovou špičkou Lukáš Kristejn. V deseti závodech IBU Cupu skončil dvakrát do desítky – 7. ve sprintu v Osrblí a 5. ve vytrvalostním závodě v Arberu. „Dařilo se mu střelecky, a tak se chceme přesvědčit, zdali má nervy na to, zvládnout i Světový pohár,“  dodvává šéftrenér. Ve SP už dostal Lukáš Kristejn několik příležitostí, ale ještě nebodoval. Prolomí to v Anterselvě?
Kdo dále může do nominace zasáhnout? Ve hře je Ondřej Hošek, který při svých debutech v Oberhofu a Ruhpoldingu ukázal, že reprezentační perspektivu má. Dále Tomáš Krupčík, jenž závodil už i v Soči, ale dlouhé roky zůstává tím pátým, šestým členem týmu. A zapomenout neleze ani na toho, který odstartoval český olympijský medailový boom – Jaroslava Soukupa. „Jarda dobírá antibiotika, začíná se lehce hýbat. Uvidíme, v jaké bude po vysokých horečkách kondici,“ připomíná Ondřej Rybář a dodává, co hraje ve prospěch Jaroslava Soukupa. „Zkušenosti. Umí závodit pod tlakem, podržet štafetu.“ Sečteno podtrženo hra o dvě místa čeká pět adeptů.

Zatím je nejstarším mužem českého výběru Michal Šlesingr. Pokud bude nominován Jaroslav Soukup, převezme právě on pozici matadora týmu

Zatím je nejstarším mužem českého výběru je Michal Šlesingr. Pokud bude nominován Jaroslav Soukup, převezme právě on pozici matadora týmu

Definitivní podoba české olympijské nominace bude známá po Světovém poháru v Anterselvě (18. – 21. ledna). Před ZOH 2018 čeká reprezentanty příprava v kazašském Almaty. „Se střediskem a jeho zázemím jsem se dobře seznámil loni během Světové Univerziády, proto věřím, že tam nalezneme dobré podmínky k přípravě,“ upřesňuje závěrem Ondřej Rybář.

Současně po uzavření olympijské nominace bude oznámena i nominace reprezentantů, kteří se zúčastní Otevřeného mistrovství Evropy v italské Ridanně ve dnech 24. – 28. ledna.

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík