Nominace juniorů a dorostenců na mezinárodní akce. Už za týden Junior IBU Cup v NMNM!

16. ledna, 2018

Druhé kolo Českého poháru dorostu a juniorů v Jablonci nad Nisou bylo pro tyto věkové kategorie nejen bojem o body do žebříčku Českého poháru, ale také důležitou součástí kvalifikace na blížící se mezinárodní závody. Ty představují pro dorostence a juniory vrcholy sezóny. Kam se mohli junioři a dorostenci nominovat? 

Prvním důležitým měřením sil bude Junior IBU Cup ve dnech 26. – 27. ledna, jehož třetí kolo bylo přemístěno z polských lázní Duszniki Zdrój do Nového Města na Moravě!
Následovat bude Otevřené mistrovství Evropy juniorů (OMEJ) ve slovinské Pokljuce 31. ledna – 4. února.
Vrchol sezóny pak pro juniory a dorostence představuje mistrovství světa (MSJaD), které v letošním roce hostí estonské Otepää od 26. února do 4. března.
Ovšem ještě předtím se jedno mezinárodní klání odehraje i u nás, a to Závody olympijských nadějí 17. – 18. února v Letohradě, které jsou určeny dorostencům.

Trenéři Vlastimil Vávra a Jindřich Šikola nominovali pro III. kolo Junior IBU Cupu v NMNM po sedmi závodnících v každé kategorii. „Chceme tak naplnit kvótu pořadatelské země a umožnit získat mezinárodní zkušenosti mladým sportovcům,“ shodují se. V každé kategorii byli čtyři závodníci nominování na základě kritérií ze žebříčku Českého poháru resp. předchozích závodů Junior IBU Cupu, tři sportovci pak byli donominovaní na základě kritéria „návrh trenéra“. Navazujícího juniorského evropského šampionátu v Pokljuce se pak zúčastní šest závodníků v každé kategorii.

Nominace na Junior IBU Cup v NMNM resp. OMEJ v Pokljuce 
Junioři: Jakub Štvrtecký (ročník 1998), Mikuláš Karlík (1999), Vitězslav Hornig (1999), Jakub Kocián (2000), Dominik Štulík (1998), Tomáš Mikyska (2000), Jonáš Mareček (2001).
Juniorky: Tereza Vinklárková (1998), Petra Suchá (1999), Iva Křižovičová (1999), Eliška Svobodová (1999), Tereza Voborníková (2000), Karolína Dusilová (2000), Eliška Teplá (1999).

Jakub Štvrtecký

Jakub Štvrtecký

Oba české výběry jsou velmi mladé. Z mezinárodního pohledu totiž juniorskou kategorii tvoří v této sezóně ročníky 1997-98, kdežto u nás v Česku to jsou ročníky 1997-99. Reálně tak mezi juniory máme pouze dva závodníky Jakuba Štvrteckého a Dominika Štulíka (oba 1998). Zcela chybí ročník 1997 a ostatní ještě patří do dorostenecké kategorie. „Na jednu stranu vidím, že náš tým má velkou perspektivu, na druhou stranu musí kluci bojovat minimálně s o rok staršími soupeři,“ připomíná Vlastimil Vávra.

V případě dívek pak „kritérium juniorské plnoletosti“ splňuje pouze Tereza Vinklárková. Ostatní nominované jsou věkem také dorostenkami. „Hodně nám samozřejmě schází Markéta Davidová, ale její výkonnost už ji prostě posunula do „A týmu“,“ říká trenér juniorek Jindřich Šikola. Příležitost tak nyní dostává například Eliška Teplá z Nového Města. „Eliška už s námi trénovala, ale přes léto měla hodně zdravotních problémů, jsem proto rád, že je zpět.“ Teoreticky se MSJaD v Estonsku může ještě zúčastnit Natálie Jurčová (1997), po operaci ramene však musí o své formě přesvědčit během III. kola ČP v Harrachově (3.-4. 2.). „Natka tu šanci má, jak ji uchopí, je pouze na ní,“ dodává Jindřich Šikola.

Tereza Vinklárková

Tereza Vinklárková

Nejmladší členem týmu juniorů je dorostenec Jonáš Mareček (ročník 2001) z SK Nové Město na Moravě. „V Českém poháru se Jonáš prezentoval stabilními střeleckými výkony a je konkurenceschopný i v běžecké části. Ve Vysočina Areně jsou na programu dva sprinty, a to je vhodná disciplína pro sbírání zkušeností,“ vysvětluje k jeho nominaci trenér juniorů Vlastimil Vávra, přičemž dodává: „A navíc, bude závodit ve svém domácím prostředí!“

 

Tomáš Hermann

Foto: Miloš Lubas