Změny v letním biatlonu pro sezónu 2018

06. února, 2018

Pro sezónu v letním biatlonu můžeme očekávat změny, které mají za cíl zvládnout a zorganizovat soutěže pro početné startovní pole a podpořit účast na regionálních soutěžích.

Jaký soubor opatření tedy můžeme očekávat v pokynech na letní sezónu 2018? Změny se týkají především nejpočetnějších kategorií žactva.

Regionální závody

Účast na regionálních závodech v letním biatlonu je pro všechny kategorie bez omezení. Na regionálních závodech nebude vypisována kategorie přípravky. Pokud bude chtít pořadatel využít závodu k náboru, může pro tuto věkovou kategorii uspořádat soutěž nebo zábavné sportování, ne však v kombinaci běhu a střelby. Pro kategorie žactva A nebude evidován dlouhodobý žebříček ČP.

Celostátní závody ČP

Celostátní závody Českého poháru budou vypsány pro všechny kategorie mimo kategorií přípravky a kategorií žactva A.

Postup na Český pohár v kategoriích žactva si zajistí závodník s platnou I. VT v biatlonu a v letním biatlonu. Zbytek startovního pole v kategorii bude doplněn z aktuálního žebříčku regionálních závodů, ze kterého bude postupovat 25 nejlepších závodníků. V tomto pořadí se nebudou započítávat závodníci se splněným kritériem I. VT. Do 1. 7. 2018 budou započteny 3 regionální závody, po 1. 7. 2018 se budou do postupového žebříčku započítávat 4 regionální závody. Aktuálním žebříčkem je myšlen stav po posledním regionálním závodě před daným celostátním ČP. Aktuální regionální žebříček bude zveřejňován po každém závodním víkendu tak, aby závodník měl přehled o svém pořadí pro postup na Český pohár.

Superkvalifikační závod 15. 9. 2018

Superkvalifikační závod se uskuteční v jeden den na třech místech ČR a to v Jablonci n. N., ve Starém Městě p. L. a v Bystřici p. H. dne 15. 9. 2018. Závod je otevřený pro všechny kategorie se stejnými podmínkami jako regionální závody (tedy bez přípravky). Závodník si může vybrat, kterého superkvalifikačního závodu se zúčastní. Závod bude nejvyšším závodem pro závodníky žactva A. Hlavním smyslem je, mimo vrcholné soutěže pro kategorie žactva A, uspořádání mimořádné soutěže dávající možnost vybojování si postupu na M ČR, pro ty nově příchozí žáky, jež nebodovali na předchozích regionálních soutěžích a nemají splněna kritéria pro účast na M ČR (I. VT a umístění do 25. místa v regionálním žebříčku).

Postup na M ČR

Postup na M ČR v kategoriích žactva si zajistí závodník s platnou I. VT v biatlonu a v letním biatlonu. Zbytek startovního pole v kategorii bude doplněn z aktuálního žebříčku regionálních závodů, ze kterého bude postupovat 25 nejlepších závodníků (stejně jako na ČP se do tohoto pořadí nebudou započítávat závodníci se splněným kritériem I. VT). A tři závodníci z výsledkové listiny každého ze superkvalifikačních závodů v každé kategorii, kteří nesplnili předcházející kritéria (I. VT a do 25 místa v regionálním žebříčku). Celkem tedy 9 závodníků v kategorii navíc.

Kategorie dorostu a dospělých podmínky účasti na jednotlivé soutěže zůstávají beze změny stejně jako v minulé sezóně.

  • regionální závody – účast není omezena
  • celostátní ČP – držitel nejméně II. VT v letním biatlonu nebo biatlonu, nebo zisk 207 bodů ze tří závodů v aktuální sezóně
  • M ČR – II. VT v letním biatlonu nebo biatlonu

 Změny jsou schváleny výborem ČSB.