OLYMPIJSKÝ FESTIVAL PROPOJÍ REGISTR DÁRCŮ KOSTNÍ DŘENĚ A FANOUŠKY SPORTU

15. února, 2018

Co zvládnete za deset minut? Zkontrolovat facebookový účet, rozcvičku, ranní hygienu, doběhnout na autobus, svačinu, nedej bože 20 trestných kol v závodě s hromadným startem!? Za deset minut se také můžete zařadit do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM. Co to obnáší? Odevzdání vzorku slin, vyplnění dotazníku a krátký pohovor o Vašem zdravotním stavu. Vstoupit do Registru, to je první krok k naději, kterou tak dáte tisícům nemocných z celého světa. Dáte jim naději na uzdravení a normální, důstojný život.

A víte, že do Registru můžete vstoupit i během Vašeho olympijského fandění? Je to prosté. Stačí ve dnech 17. – 18. února navštívit Olympijský park v Brně (Výstaviště, pavilon Z) a vyhledat stánek českého biatlonu, kde bude umístěno odběrné místo.
„Jsme moc potěšeni, že nám Český svaz biatlonu a Český olympijský výbor umožnily touto formou oslovit mladé, zdravé, potenciální dárce kostní dřeně. Právě takoví jsou totiž jako dárci nejlepší. Věřím, že mnoho našich krajanů doplní řadu 28 000 lidí, kteří jsou v Česku aktuálně v Registru zapsaní,“ říká Marie Kuříková, vedoucí Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

Biatlon na olympijském festivalu v Brně přilákal i ty nejmladší talenty 🙂

Spolupráce Českého registru dárců a krvetvorných buněk a Českého svazu biatlonu je dlouhodobá. „Biatlon se za poslední roky dostal díky vytrvalé práci mnoha lidí na české sportovní výsluní a získal si srdce statisíců fanoušků. Dokážeme opakovaně bojovat o medaile na vrcholných sportovních akcích, pořádáme významné světové soutěže na našem území a podařilo se nám oslovit silné partnery. Snažíme se rozvíjet naši základnu, a také využít potenciálu, který na veřejnosti máme. Proto jsme již před lety spojili síly s Českým registrem dárců krvetvorných buněk IKEM a letos dáváme možnost jejich týmu kromě osvětových akcí, uspořádat přímo během Olympijského festivalu v Brně také samotný nábor potenciálních dárců. Rádi tak vracíme důvěru, kterou jsme od fanoušků a veřejnosti získali,“ doplňuje Jiří Hamza, prezident Českého svazu biatlonu.

V Českém registru dárců krvetvorných buněk IKEM je aktuálně zapsáno 28 307 potenciálních dárců, na celém světě je jich pak téměř 32 milionů. „Přesto aktuálně hledáme pomoc pro 48 nemocných dětí i dospělých z celé České republiky, kteří bojují o život. Věříme a pevně doufáme, že i v Brně nové zájemce o dárcovství získáme,“ dodává Gabriela Hošková, koordinátorka Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM.

 

O dárcovství kostní dřeně
Transplantace kostní dřeně je v dnešní době standardním postupem, který zachraňuje stále více nemocných. Je často jediným způsobem léčby pacientů s poruchou krvetvorby (leukémie, anémie, poruchy imunity atd.). 
DÁRCOVSTVÍ KRVETVORNÝCH BUNĚK JE VŽDY DOBROVOLNÉ, BEZPLATNÉ A ANONYMNÍ.

Podmínky vstupu:
• věk 18-40 let (evidence v databázi registru do 55 let věku dárce)
• hmotnost více než 50 kg
• dobrý zdravotní stav (žádné závažné onemocnění – ani v minulosti)
• bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)
• zdravotní pojištění platné v ČR
• ochota pomoci jakémukoliv pacientovi nejen z ČR, ale i ze zahraničí

WWW.DARUJZIVOT.CZ

 

Tomáš Hermann s využitím tiskové zprávy IKEM

Foto: Petr Slavík, Český biatlon a Radek Miča, olympic.cz