Český mix v Pchjongčchangu bojoval, ale na šesté místo nedosáhl. Výsledkem je 8. příčka

20. února, 2018

Osmé místo obsadila česká čtveřice Veronika Vítková, Markéta Davidová, Ondřej Moravec a Michal Krčmář v dnešních smíšených štafetách XXIII. zimních olympijských her v korejském Pchjongčchangu. Český kvartet tak, i přes bojovný výkon, o dvě příčky zaostal za vysněným šestým místem. Díky vynikajícími závěru Martina Fourcada vyhráli Francouzi. Stříbro brali Norové a ve finiši o bronz přespurtoval Dominik Windisch z Itálie Němce Arnda Peiffera. Přitom Němci po třech úsecích o více než půlminuty vedli…

Veronika Vítková

Veronika Vítková opět podala výborný výkon na trati. Na svém úseku dosáhla čtvrtého nejrychlejšího času, ale celkem třikrát musela dobíjet. „To je moc. Ta dobíjení mě mrzí, protože ve stopě to dnes bylo dobré.“ Každopádně na předávku přiběhla Veronika Vítková čtvrtá na čele skupiny pronásledovatelek, s odstupem 23,3 sekundy na vedoucí Lisu Vittozziovou z Itálie. Nejhorší okamžik závodu prožila česká reprezentantka až po předávce. „Američanka mi přišlápla lyži, spadla jsem a zlomila si pažbu.“

Markéta Davidová

Markéta Davidová se v běžecké části držela statečně, ale v ležce prožila těžké okamžiky. Minula dva z pěti terčů a musela dobíjet. Byla pod velkým tlakem, protože na poslední terč jí zůstal jeden jediný náboj. „Vůbec nevím, co se stalo, zřejmě pracovala nervozita. Snažila jsem se nepřipustit si myšlenku trestného kola.“ Těžký okamžik ustála. Vstoje pak střílela zcela bez chyby. „Zvládla jsem to, ale určitě jsem nepodala výkon, za který bych měla být pochválená.“ Ondřeje Moravce vyslala na trať z osmého místa a s odstupem 1:13,4 minuty.

Ondřej Moravec

Nejzkušenější člen českého výběru zvládl výborně ležku a držel se ve skupině bojující o šesté až deváté pořadí. Jedno dobíjení vstoje a krize v běhu jej však dopředu nepustily. „První dvě kola se mi ještě běžela dobře, ale v posledním už jsem toho měl plné zuby,“ uznal Ondřej Moravec. A jeho slova podtrhuje pohled do statistik. V prvním kole měl šestý běžecký čas, ve druhém sedmý a v závěrečném až 17.! Jeho ztráta na poslední předávce činila. 1:23,1 minuty.

Michal Krčmář

Také finišman Michal Krčmář začal bezchybnou položkou vleže a posunul českou štafetu na osmou pozici, přičemž navíc snížil o 11 sekund odstup na vedoucí Němce. Ukrajince a Finy, kteří stáli českému týmu v cestě za vysněným šestým místem, však ne a ne dostihnout. Definitivní stopku pak českému finišmanovi vystavilo jedno dobíjení vstoje. „Osmé místo je takový normální výsledek, jenže my jsme chtěli být do šestého, a to se nepovedlo. Potvrdilo se, že v mužích nejsme s Ondrou Moravcem rozdíloví závodníci. Když ostatní nechybují, nemáme moc šanci s tím něco udělat,” podotkl Michal Krčmář.

Proč český smíšená štafeta dopadla, jak dopadla, napovídá i pohled do statistik. Jestliže české ženy nasbíraly celkem šest dobíjení. Muži následně jenom dvě. Ovšem pata je tlačila v běžecké části. Veronika s Markétou ztratily na nejlepší běžecké časy dohromady 27 sekund, kdežto Ondra s Michalem celkem 1:29 minuty! Shrnuto: ženy rychle běžely, ale nepřesně mířily. Muži právě naopak. „Abychom byli lepší, muselo by se nám vše stoprocentně sejít,“ pokyvoval hlavou Ondřej Moravec.

Ondřej Rybář

Šéftrenér Ondřej Rybář pak české vystoupení shrnul v rozhovoru pro Českou televizi slovy: „Určitě jsme neurazili. Výkon to byl dobrý. Ale mrzí nás, že jsme nedosáhli na šesté místo, protože to nebylo daleko. Nemám ale komu co vytknout.“

 

Biatlonový program olympijských her 2018 vyvrcholí ve čtvrtek štafetovými závody žen na 4x 6km a v pátek štafetami mužů na 4x 7,5 km.

 

PCHJONGČCHANG – výsledky smíšených štafet

PCHJONGČCHANG – analytické výsledky smíšených štafet

 

Tomáš Hermann

Foto: Pavel Lebeda, olympic.cz