Vydají se úspěšní junioři a dorostenci po stopách současné generace reprezentantů?

05. března, 2018

Českému biatlonu dorůstá další slibná generace sportovců. Potvrdil to jak průběh sezóny a výsledky v Junior IBU Cupu, tak zejména vystoupení na Mistrovství světa juniorů a dorostu, které od 25. února do 4. března hostilo estonské Otepää. Česká reprezentace se domů vrací s medailovou bilancí 1-2-1. Zlato a jedno stříbro vybojovala Markéta Davidová ve stíhacím závodě a sprintu. Další stříbro přidala do sbírky štafeta dorostenců Vítězslav Hornig, Tomáš Mikyska a Mikuláš Karlík. O bronz se zasloužil dorostenec Vítězslav Hornig ve sprintu. Úspěšnou bilanci pak podtrhuje další sedm umístění v elitní desítce, nebo 16 pořadí mezi 11. – 30. příčkou.

Vítězslav Hornig

Český tým měl ve svém středu hvězdu v podobě Markéty Davidové, ale také řadu dalších talentů. Některé jsme už zmínili. Pátá ve sprintu dorostenek doběhla Tereza Voborníková, šestý ve vytrvalostním závodě juniorů Jakub Štvrtecký a dvakrát do Top Ten nahlédl dorostenec Mikuláš Karlík – 9. ve sprintu, 10. ve vytrvalostním závodě. Milým překvapením se stala pátá příčka štafety dorostenek Petra Suchá, Karolína Dusilová, Tereza Voborníková. Pěkné bylo i sedmé místo štafety juniorek Natálie Jurčová, Tereza Vinklárková a dorostenka Iva Křižovičová.

Potěšitelné na výsledcích českého juniorského a dorosteneckého výběru je skutečnost, že tým je hodně mladý. S juniorskou kategorií se loučí pouze Markéta Davidová a Natálie Jurčová. Minimálně rok juniorské perspektivy před sebou mají Tereza Vinklárková, přestože ji MS nezastihlo v top formě, Jakub Štvrtecký a Dominik Štulík (26. ve vytrvalostním závodě). Tereza obsadila 13. místo v konečném pořadí Junior IBU Cupu, Jakub skončil dokonce na 11. místě. 

Tereza Vinklárková

„Beru na sebe, že Terka nebyla na šampionátu v lepší formě,“ řekl trenér Jindřich Šikola. „Na druhou stranu je to dívka, která má do biatlonu obrovskou chuť, baví ji a je připravená tvrdě pracovat. Takových mnoho v jejím věku není a toho si musíme vážit,“ dodává zkušený trenér a upozorňuje tak na skutečnost, že v ročníku 1998 je Tereza Vinklárková osamocená.

Jakub Štvrtecký opakovaně potvrzuje, že po běžecké stránce patří k absolutní juniorské elitě. „Kuba trochu doplácí na to, že ve střeleckých polohách ať už vstoje, tak i vleže se mu zvýší svalové napětí a není pak pro střelbu v komfortní pozici,“ vysvětluje trenér Vlastimil Vávra. „Děláme, ale různé kroky k tomu, abychom tento jeho handicap eliminovali. Před šampionátem jsme například změnili těžiště zbraně.“ Podle trenéra je důležité, že rodák z Velkých Karlovic má elán na sobě pracovat. „Jeho nedostatky známe, a proto víme, co a jak zlepšit. Bude to dlouhá cesta, ale jsem přesvědčený, že už příští sezónu budou Kubovy střelecké výsledky stabilnější.“

Jakub Štvrtecký

Z dorostu do juniorské kategorie míří Vítězslav Hornig, Mikuláš Karlík, Petra Suchá, Iva Křižovičová a další. Naděje jako Tereza Voborníková, Karolína Dusilová, Jakub Kocián (19. ve vytrvalostním závodě), Tomáš Mikyska, Jonáš Mareček (ročník 2001) zůstávají mezi dorostenci. Tento vývoj také poukazuje na skutečnost, že po personálně hubených ročnících 1997/1998 opět lidský potenciál v juniorském výběru sílí. A dorostenecká generace už představuje první vlnu biatlonového boomu posledních let.

A jedna zajímavost na závěr. Za výbornými výsledky českých talentů stojí ostřílení trenérští harcovníci Vlastimil Vávra a Jindřich Šikola. Oběma už prošli rukama takoví borci jako Michal Šlesingr, Ondřej Moravec, Magda Rezlerová, Veronika Vítková, Michal Krčmář… a nyní jsou na řadě další. Generační výměna se blíží.

Po jakých stopách se vydají nové české talenty?

 

Tomáš Hermann

Foto: Tomáš Bláha, Jiří V. Novotný a Miloš Lubas