V sedmém a osmém kole Světového poháru budou české barvy hájit olympionici

06. března, 2018

Nikdo a nic překvapivého. Tak stručně by šlo charakterizovat nominaci českého výběru pro VII. a VIII. kolo Světového poháru ve finském Kontiolahti resp. norském Oslu. Necelé dva týdny po olympijských hrách v korejském Pchjongčchangu se ve Skandinávii představí čtyři ženy: Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková a Veronika Zvařičová. Závodit bude kvintet mužů: Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr a Adam Václavík. Až na Markétu Davidovou se tedy jedná o olympijskou sestavu. Čerstvá juniorská mistryně světa se k týmu připojí pro závody na Holmenkollenu v Oslu.

„Naší ambicí v obou kategoriích je, posbírat co nejvíce bodů do Poháru národů,“ podotýká šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář.  Tento cíl je pochopitelný. Pořadí Poháru národů určuje kvóty startujících vždy pro nadcházející sezónu. Reprezentanti potřebují skončit do 10. místa mezi ženami i muži, aby i příští sezónu mohli ve Světovém poháru startovat s pěti závodníky. Tento úkol by neměl být nesplnitelný, má však jedno velké ALE. Český tým vynechává závěrečného kolo SP v Ťumeni, a tak potřebuje získat maximum bodů v Kontiolahti a Oslu.

Ve Finsku se do Poháru národů budou započítávat sprinty, smíšené štafeta (mixy) a štafety smíšených dvojic (singly). V Norsku pak jsou na programu opět sprinty, a také štafety v jednotlivých kategoriích. Celkem se tedy pro každou kategorii jedná o pět závodů do Poháru národů. V Tuměni jsou pak na programu už jen sprinty. Tedy jedna disciplína pro ženy i muže.

Jaká je aktuální situace? Zásadní jsou pro české výběry soupeři na 11. pozicích. Ženy jsou v Poháru národů osmé a mají to blíže k místu sedmému (Švédsko 3509 bodů) než devátému: 8. ČESKO 3461 bod, 9. Bělorusko 3410, 10. Polsko 3104, 11. Švýcarsko 3098. Mužům patři též osmé pořadí, ale situace pro ně není tak příznivá: 8. ČESKO 3108, 9. Švýcarsko 3098, 10. Slovinsko 2976, 11. Ukrajina 2954. Za vítězství ve štafetách je 420 bodů, za šesté místo 290, za desáté 220. Ve obou smíšených štafetách se body pro kategorii půlí. Průměrné bodové zisky v individuálních závodech se u českého výběru pohybují přibližně mezi 320-400 body, a to by plus/minus měl být i bodový „polštář“ českých týmů na 11. soupeře před XI. kolem SP v Ťumeni.         

VII. kolo SP v Kontiolahti zahájí ve čtvrtek 8. března od 17:45 sprinty mužů na 10 km. Od den později ve stejném čase odstartují k sprintu na 7,5 km ženy.         

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík