VII. KOLO SVĚTOVÉHO POHÁRU – KONTIOLAHTI – PŘEDZÁVODNÍ PŘEHLED

08. března, 2018

Na pomezí světů. Severní Karélie

Po roce se opět Světový pohár vrací do Kontiolahti. Severovýchod Finska je historickým územím oblasti Karálie (Karjala – ano, to je i značka piva, jež dala také název hokejovému turnaji). Karélie je v současnosti rozdělena mezi Finsko a Rusko. Centrem oblasti je asi 25 km vzdálené Joensuu (v překladu „Ústí řeky“) s téměř osmdesáti tisícovou populací. Tam obyčejně přebývá i většina biatlonových výprav.
 
Joensuu je sídelním městem provincie Severní Karélie a založil jej roku 1848 ruský car Mikuláš I. To jen dokládá, že oblast ležela vždy na pomezí ruských, finských a dříve i švédských zájmů. Stopy po tzv. Zimní válce z let 1939-1940, kdy Sovětský svaz napadl bez vyhlášení války Finsko, jsou dodnes patrné i během cesty do biatlonového areálu v Kontiolahti…
 
Význam oblasti stoupl s otevřením kanálu Saimaa, který následně umožnil čilý obchod mezi regiony Severní Karélie, Petrohradem a Střední Evropou. Ke konci 19. století bylo Joensuu dokonce jedním z největších přístavních měst ve Finsku! Dnes je Joensuu moderním mladým městem a místem, kde se nachází kampus Východofinské univerzity. Čtvrtinu populace tvoří žáci a studenti.
 
Téměř vše se v Joensuu točí kolem lesnictví. Město bývá přezdíváno jako „Hlavní lesnické město Evropy“, protože lesnictví je významným průmyslovým odvětvím regionu a navíc tam sídlí Evropský lesnický institut. Ve městě také najdete největší finskou dřevěnou stavbu, kterou je místní sportovní aréna, pod její střechou se nachází tři hřiště na florbal, hřiště na basketbal, 5 běžeckých drah, sektory pro skok daleký i skok do výška, lezecká stěna, posilovna…
 
Vzhledem ke klimatickým podmínkám, není život v Severní Karélii jednoduchý. Vliv Golfského proud je, na rozdíl od jihozápadu Finska, minimální. Panují tam silné mrazy a leží více sněhu, než v jiných částech Finska. Vegetační období, kdy průměrné denní teploty dosahují alespoň 5°C, čítá jen 155 dnů v roce. Téměř polární polohu oblasti Severní Karélie, podtrhují i následující údaje. V době letního slunovratu (kolem 21. června) dosahuje denní světlo více než 20 hodin. Naopak v období zimního slunovratu (kolem 22. prosince) nedosahuje denní světlo ani pěti hodin.

Veronika Vítková během tréninku na VII. kolo SP 2017/2018

 

Užitečné zdroje informací pro VII. kolo SP Av Kontiolahti 

 

Ondřej Moravec, český tým , rok 2017 a radost z druhého místa

 

Česká stopa v Kontiolahti

Kontiolahti není pravidelnou zastávkou SP, ale v kalendáři Mezinárodních akcí IBU se objevuje často. Hostilo dva světové šampionáty (pro třetí v roce 1990 – bylo jen jedním z náhradních míst). První v roce 1999, kdy se však kvůli silným mrazům uskutečnila pouze část programu (šampionát byl dokončen v norském Oslu), druhý pak před třemi lety. Mistrovství světa 2015 nám přineslo čtyři cenné kovy: zlato smíšené štafety (Vítková, Soukalová, Šlesingr, Moravec), stříbra Gabriely Koukalové (vytrvalostní závod) a Ondřeje Moravce (závod s hromadným startem) a bronz Ondřeje Moravce (vytrvalostní závod).

Rok 2012 je pak památný pro Michala Krčmáře. Českou juniorskou štafetu přivezl do cíle po strhujícím finiši na druhém místě. Navíc si ve stejném roce odbyl i premiéru ve SP. Když byl členem smíšené štafety a obsadil 73. místo ve sprintu. Medailovým se stal pro české barvy i rok 2014, v němž Ondřej Moravec a Gabriela Soukalová obsadili shodně třetí místo ve sprintu. Loni pak jen šest desetin sekundy dělilo Ondřeje Moravce o vítězství v SP, které nakonec získal Martin Fourcade.

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík