Pohled do statistik po sprintu žen v Kontiolahti i do startovní listiny sobotních singlů a mixů

09. března, 2018

Po čtvrtečním sprintu mužů se dnes na 7,5 km dlouhé trati představily ve finském Kontiolahti  i ženy. Českým maximem se stala šestá příčka Veroniky Vítkové. Jak po závodě VII. kola SP rozdali čeští trenéři karty pro smíšené štafety? V singlech, které odstartují ve 13:40 hodin, se představí Veronika Vítková a Ondřej Moravec. Mixy poběží od 16:45 hodin v sestavě Eva Puskarčíková, Jessica Jislová, Michal Krčmář a Adam Václavík.

Co složení štafet prozrazuje?

Trenérský tým vsadil na zkušenost a cestu k bodům přes singly. Před rokem běžela česká dvojice také v papírově nejsilnějším složení a dvojice Gabriela Koukalová a Ondřej Moravce doběhla šestá, což je dosud v této mladé disciplíně české maximum. Také Veronika Vítková už si singly vyzkoušela, a to loni při ME v polských Dusznikách Zdróji s Tomášem Krupčíkem. „Sama jsem si o účast tak trochu řekla,“ usmívala se nad nominací. „Jednak se mi na Evropě ten závod líbil, a také jej vidím jako vhodnější před nedělním masákem,“ vysvětluje. „Trať singlu totiž není tak náročná, jak úsek smíšených štafet, a to by teoreticky mohlo znamenat úsporu sil právě před nedělí.“

Ondřej Moravec si po roce opět vyzkouší v Kontiolahti singly…

Nominace na klasické smíšené štafety pak potvrzuje smutnou zkušenost. Michal Šlesingr nemůže závodit. „Bohužel Michal fit není. Vyčkáme ještě do soboty, a pak se rozhodneme, co s Michalem dále,“ doplnil trenér Michael Málek. Na druhou stranu mixy nabízí skvělou zkušenost Jessice Jislové nebo Adamu Václavíkovi!

České i jiné zajímavosti ve (a po) sprintu v Kontiolahti:
-Stejně jako muži i ženy bojují o elitní desítku v Poháru národů. A české něžné pohlaví je na tom průběžné o poznání lépe. Dámy dnes získaly 348 bodů, hájí osmé místo a mají 432 bodů náskoku před 11. Švýcarkami. Muži jsou na tom o poznání hůře, před sobotními mix a singl štafetami mají náskok 193 body na zatím 11. Ukrajince. Oba české týmu potřebují v další závodech Poháru národů (následně v Oslu sprinty a štafety) maximálně bodovat, protože sprint v Ťumeni, který je poslední disciplínou této soutěže, neabsolvují.
-Parádně si v individuálních soutěžích SP zatím počíná Veronika Vítková. V průběžné klasifikaci SP je po 16 z 22 disciplín šestá. Ovšem 20., 21. a 22. závod v Ťumeni nepoběží. A protože za ní je v pořadí velká tlačenice, zřejmě o své postavení přijde (10. Vita Seměrenková na ni ztrácí jen 49 bodů). Totéž platí i o disciplíně sprint, kde nyní sice reálně bojuje o malý křišťálový glóbus, ale sprint v Ťumeni a tedy další body musí oželet.
-Jessica Jislová dosáhla v pátečním sprintu 22. příčkou druhého nejlepšího výsledky kariéry ve Světovém poháru. Tím nejlepším zatím pro třiadvacetiletou členku SKP Kortnspitz zůstává 15. místo z lednového sprintu v Anterselvě.
-Kaisa Mäkäräinenová si dnes upevnila vedení v průběžné klasifikaci Světového poháru. Finka obsadila 10. místo a získala o 20 bodů více než 30. Anastázia Kuzminová. Rozdíl mezi oběma biatlonistkami tak nyní činí 35 bodů.
-Vítězství Darji Domračevová v Kontiolahti bylo jejím třetím triumfem v sezóně po sprintu v Hochfilzenu a masáku v Anterselvě. Celkově pak 28. vítězstvím ve SP a 31. prvním v kariéře celkově (včetně tří triumfů na ZOH 2014).

Veronika Vítková měla po závodě důvod k úsměvu a mohla se těšit na singly

KONTIOLAHTI – výsledky českých reprezentantek ve statistikách
Veronika Vítková
6. místo, odstup 21,0 s, střelba – 0-0, 22. běh (+45,7), 39. střelba (+13,2)
„S umístěním jsem moc spokojená. Střelba se mi docela dařila v Kontiolahti i během tréninků, ale nebyly to jen samé nuly, občas nějaký terč nespadl. A to bylo možná dobře, protože mi to pomohlo udržet koncentraci v závodě. Horší to bylo se silami. Neběželo se mi dobře, ale snad se to srovná. Potěšilo mě posledních 300-400 metrů, tam jsem v sobě ještě dokázala vydolovat zbytky sil a urvala jsem to krásné pódium.“

Jessica Jislová
22. místo, odstup 1:04,4 min., střelba – 0-0, 51. běh (+1:25,0), 38. střelba (+12,8)

Jessica Jislová se na trati vydala ze všech sil, ale stálo to zato – bezchybná střelba a 22. místo

Eva Puskarčíková
50. místo, odstup 1:57,1 s, střelba – 0-2, 54. běh (+1:30,5), 21. střelba (+9,5 s)

Veronika Zvařičová
87. místo, odstup 3:18,5 min., střelba – 2-1, 76. běh (+2:05,3), 19. střelba (+8,6)

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík