Nejúspěšnější juniorka a nejúspěšnější junior doplní český tým pro OSLO!

11. března, 2018

Mladá krev okysličí český reprezentační tým pro VIII. kolo Světového poháru sezóny 2017/2018 v norském Oslu. Jestliže nominace olympioničky a juniorské mistryně světa Markéty Davidové byla avizovaná, a tedy předpokládaná, zařazení teprve devatenáctiletého Jakuba Štvrteckého z Letohradu je překvapením. Ale jak vysvětlil šéftrenér  české reprezentace Ondřej Rybář, má svoji logiku.

Impulsem se stalo onemocnění Michala Šlesingra, který se v pondělí vrací z Kontiolahti domů. Dalším důvodem je skutečnost, že reprezentační „B tým“ nyní závodí na IBU Cupu v Rusku, nemocný je pak i další z talentovaných závodníků Milan Žemlička. „Naše volba tak jednoznačně padla na Jakuba Štvrteckého,“ upřesňuje Ondřej Rybář. „Kuba, přestože mezi juniory závodí teprve prvním rokem, patří na trati k těm absolutně nejrychlejším. Světový pohár zkouší i řada dalších juniorů, a tak budeme mít alespoň porovnání,“ dodává šéftrenér. Cíl bude mít Jakub Štvrtecký pouze jediný. „Získat zkušenosti v atmosféře Světového poháru. Nic víc od Kuby nečekáme.“

Jakub Štvrtecký závodí mezi juniory na mezinárodním poli teprve prvním rokem, ale na trati už patří k těm nejrychlejším

Zpráva, kterou měl nejprve za předčasný aprílový žert, zastihla Jakuba Štvrteckého během víkendu na mistrovství České republiky v biatlonu dorostu, juniorů a dospělých v Novém Městě na Moravě. „Nejprve mi volal náš juniorský trenér Vlastimil Vávra a chvíli po něm si mi ozval i Ondra Rybář. Nominaci mi potvrdil a dostal jsem od něho informace týkající se odletu.“ Do letadla směr Oslo nastoupí v pondělí v pravé poledne.

Rodák z Velký Karlovic v Beskydech závodí pátou sezónu za Klub biatlonu v Letohradě. Na východě Čech biatlonově vyrostli Ondřej Moravec, Michal Krčmář, a také Michal Šlesingr, jehož právě v týmu Jakub nahrazuje. „Je mi líto, že Boušek onemocněl. Vím, že jinak bych nikam neletěl. Na druhou stranu si té šance velmi vážím a jsem za ni rád.“ Na juniorském mistrovství světa v Otepää, které v Estonsku skončilo minulý týden, obsadil Jakub Štvrtecký šesté místo ve vytrvalostním závodě a v celkovém pořadí Junior IBU Cupu mu patří 11. příčka. V juniorské kategorii bude závodit ještě příští zimu.

Složení české reprezentace pro VIII. kolo SP 2017/18 v Oslu – ženy: Markéta Davidová (jun.), Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková, Veronika Zvařičová. Muži: Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup, Jakub Štvrtecký (jun.), Adam Václavík.

 

Tomáš Hermann

Foto: Igor Lána a Jiří V. Novotný