V Rusku finišují soutěže IBU Cupu, i s českou účastí!

12. března, 2018

Ve stínu Světového poháru, ale s o nic menší důležitostí z českého pohledu, probíhají v Rusku dvě závěrečná kola IBU Cupu. Za oběma se museli biatlonisté vydat až na Sibiř. VII. kolo IBu Cupu hostil 10. – 11. března Uvat, VIII. se odehraje od 14. do 17. března v Chanty-Mansijsku.

Proč čeští reprezentanti startují v Rusku na IBU Cupu, ale ve stejné zemi vynechají Světový pohár? Vysvětlení podává šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář.

„Světový pohár je výkladní skříní biatlonu. Už dříve jsme se rozhodli nesouhlasit s rozhodnutími Mezinárodní biatlonové unie ve věci boje proti dopingu a přidělování soutěží. Naši neúčast jsme viděli a vidíme jako vhodnou formu vyjádření tohoto postoje. Do Ťumenu neodjíždíme, protože držíme slovo. Co se týká IBU Cupu, jsou tyto závody v úplně jiné poloze. Slouží především mladých sportovcům jako přestupní stanice do Světového poháru. A my mladých, zejména mezi muži, máme hodně. Neúčast by pro kluky měla fatální následky, protože by za rok neměli kde závodit,“ říká Ondřej Rybář.

Lukáš Kristejn je zatím nejlépe umístěným českým biatlonistou v IBU Cupu, patří mu průběžná 14. příčka

Nutno podotknout, že muži zatím drží v Poháru národů IBU Cupu senzační páté místo! To by jim dokonce zajistilo start šesti závodníků v příštím ročníku IBU Cupu. A docela se jim dařilo i v Uvatu. Ve vytrvalostním závodě obsadil Tomáš Krupčík 30. místo, Matěj Krupčík skončil 33., Ondřej Hošek obsadil 38. pozici a Lukáš Kristejn doběhl 43. Ještě lepších výsledků dosáhli muži ve sprintu. Tomáš Krupčík doběhl 11., Ondřej Hošek 22., Lukáš Kristejn 25. a Matěj Krupčík 40.  A to v týmu ještě schází talentovaný Milan Žemlička, který před cestou do Ruska onemocněl.

Češi jsou v Poháru národů IBU Cupu pátí se 5993 body, 6. je Ukrajina (5706) a sedmé Rakousko (5692).

Lea Johanidesová a Anna Tkadleová hájí české barvy v IBU Cupu

V kategorii žen máme jen dvojnásobné zastoupení. Lea Johanidesová ve vytrvalostním závodě i ve sprintu trefila vždy všechny terče a obsadila 22. resp. 27. místo., dvakrát bodovala i mladá Anna Tkadlecová, jež doběhla na 27. resp. 37. pozici. V Poháru národů IBU Cupu drží ženy 10. příčku, a tu by měly i udržet, neboť před 11. Itálií mají náskok téměř 1000 bodů (Česko 4742, Itálie 3755).

Závěrečné kolo v Chanty Mansijsku má na program supersprinty, sprinty a stíhací závody.      

 

Tomáš Hermann

Foto: Tomáš Bláha