VIII. kolo SP v Oslu: ženy 13. ve štafetě, Ondřej Moravec 29. a Michal Krčmář 43. ve stíhačce

17. března, 2018

Nedaří se, nedaří. Ani ve štafetách žen na 4x 6 km, ani ve stíhacím závodě mužů na 12,5 km v rámci VIII. kola Světového poháru v norském Oslu nebyly české barvy v popředí startovního pole vidět. Kvarteto Eva Puskarčíková, Jessica Jislová, Markéta Davidová a Veronika Vítková obsadil pro třech trestných kolech a 12 dobíjeních 13. místo. Ve stíhacím závodě Ondřej Moravec obhájil 29. příčku ze sprintu a Michal Krčmář klesl o šest příček na konečnou 43. pozici. V obou závodech triumfovala francouzská trikolóra. Po štafetě žen si pro vítězství odběhl i Martin Fourcade před Italem Lukasem Hoferem a domácím Johannesem Thingnesem Boe.

Kulisy pro sobotní klání VIII. kola SP v biatlonu 2017/18 byly na Holmenkollenu ideální…

Eva Puskarčíková dobíjela dvakrát vleže i vstoje a Jessice Jislové předávala 14. s odstupem 53. sekund. Jessica Jislová nejprve bezchybnou ležkou vytáhla štafetu na 10. místo, ale trestné kolo vstoje znamenalo až 16. příčku na předávce a ztrátu 2:35 minuty. Těžké chvíle prožila hned vzápětí na ležce Markéta Davidová. Dvě trestná kola přinesla pád až na 19. místo mezi 23 startujícími štafetami. Takové bylo, navíc po dvou dobíjeních vstoje, i pořadí na předávce, přičemž odstup vzrostl na 4:28 minuty. Veronika Vítková na závěrečném úseku sice „čarovala“, ale ani bezchybná střelba či kvalitní běh nestačily na více než konečné 13. místo.

Také čeští fanoušci dorazili…

Komplikace pro Pohár národů byla na světě. V týmové soutěži potřebují být české biatlonistky na konci sezóny nejhůře 10., aby příští sezónu mohly závodit ve Světovém poháru v pěti. Na 11. Polky mají nyní deváté Češky náskok 390 bodů. Na takovou porci bodů Polky v této sezóně ještě nedosáhly, maximem je pro ně 381 bod ze sprintu v Oberhofu, ale… Rozhodne se za týden bez české účasti při sprintu v Ťumeni, který bude poslední disciplínou do klasifikace Poháru národů. Desáté jsou zatím Švýcarky se ztrátou 293 body.

Ve stíhačce mužů útočil Ondřej Moravec na první dvacítku, ale chyba při závěrečné stojce jej odsoudila k 29. místu, tedy ke stejné pozici, z níž vybíhal na 12,5 km dlouhou trať. Michalu Krčmářovi závod nesedl zejména běžecky. Dosáhl až 46. času, a přestože se po závěrečné položce dotýkal bodů, nepomohla mu k nim ani jeho silná zbraň – finiš. V posledním okruhu ztratil dalších 40 sekund…

Jen ty výsledky neodpovídaly odhodlání, bojovnosti, předpokladům nebo přáním… Závěr sezóny bolí.

 

V neděli je na holmenkollenských tratích v Oslu na pořadu nejprve stíhací závod žen 10 km (12:00), a po té štafety mužů na 4x 7,5 km (14:45). Ve stíhacím závodě se představí Veronika Vítková (11.) a Eva Puskarčíková (18.). Muži poběží v sestavě Ondřej Moravec, Michal Krčmář, Jaroslav Soukup a Adam Václavík.

 

OSLO-HOLMENKOLLEN – výsledky štafet žen na 4x 6 km

OSLO-HOLMENKOLLEN – analytické výsledky štafet žen na 4x 6 km

OSLO-HOLMENKOLLEN – průběžné pořadí Poháru národů žen po 17 z 18 závodů

OSLO-HOLMENKOLLEN – výsledky stíhacího závodů mužů na 12,5 km

OSLO-HOLMENKOLLEN – analytické výsledky stíhacího závodů mužů na 12,5 km

OSLO-HOLMENKOLLEN – průběžné pořadí Světového poháru mužů po 19 z 22 závodů

 

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík