Úvodním kolem ČP startuje sezóna letního biatlonu. Nabídne řadu novinek

07. června, 2018

Už tradičně patří druhý červnový víkend úvodnímu kolu Českého poháru v letním biatlonu. Letošní premiéra se odehraje 8. – 10. června v Letohradě, na východě Čech. Na programu jsou závody všech věkových kategorií, žáky A počínaje a veterány C konče. Po pátečních oficiálních trénincích (15:00 dorost a dospělí, 17:00 žactvo) a poradě vedoucích (19:00) se v sobotu uskuteční závody v klasickém sprintu. Neděle je pak vyhrazena sprintům se štafetovou střelbou. Po oba dny se startuje v 9:30 hodin.

Nová sezóna s sebou přináší i řadu novinek. „Všechny závody Českého poháru a následně i šampionáty budeme poprvé měřit pomocí čipů,“ říká Jan „Hugo“ Novák z Roveru Praha, nový člen výboru ČSB pro práci s mládeží. „Zařízení jsme už testovali, a tak věřím, že v Letohradě vše proběhne bez problémů, přestože s takovým množstvím startujících a čipy ještě zkušenost nemáme.“

Do Letohradu je zatím přihlášeno více než 270 dětí ve všech žákovských kategoriích a téměř 250 startujících v ostatních věkových skupinách. Uzavírka přihlášek končí 8. června v 15:00 hodin, a to přes: https://evidence.biatlon.cz

V roce 2017 hostil letohradský areál Šedivský lom Mistrovství České republiky žactva

Další novinkou je skutečnost, že žáci/žákyně kategorie A, kteří dosud nezávodili či nedosáhli na výkonnostní třídu, mají pro Český pohár tzv. otevřený režim. To znamená, že jedinou podmínkou jejich účasti je start v jakémkoliv regionálním závodě a bodový zisk. Ostatní se Českého poháru účastní na základě předepsaných kritérií. U žáků/žákyň B a C je to I. výkonnostní třída (VT) v biatlonu nebo letním biatlonu. U dorostu a dospělých II. VT v uvedených odvětvích. Dalším postupovým kritériem bude aktuální žebříček.

Před mistrovskými závody se v půlce září ještě uskuteční tzv. Superkvalifikace. „Jedná se o novinku, která se do žebříčku započítá jako regionální závod. Dáváme tak šanci všem, kteří do té doby ještě nedosáhli na postup na Mistrovství České republiky žactva nebo dorostu a dospělých,“ vysvětluje Vojtěch Zicháček, člen výboru ČSB pro letní biatlon.

Druhé kolo ČP i jeden ze tří závodů “Superkvalifikace” bude hostit Bystřice pod Hostýnem

Superkvalifikace se odehraje na třech místech – ve Starém Městě pod Landštejnem, Bystřici pod Hostýnem a Jablonci nad Nisou. Závodníci si budou moci vybrat, kde budou startovat, má to však malé ale… „Původně jsme chtěli, aby všechny tři závody proběhly v jeden den, tedy 15. září. Bohužel v Jablonci jsme se dostali do kolize s testy SCM, a tak se v Břízkách bude závodit až 16. září,“ upřesňuje Vojtěch Zicháček. I přesto platí jednoznačné pravidlo. „Každý závodník se může zúčastnit pouze jedné superkvalifikace!“

S novinkou se všichni účastníci I. kola Českého poháru setkají i v Letohradě. „Na přelomu ledna a února jsme v našem areálu Šedivský lom hostili Zimní olympiádu dětí a mládeže. A v této souvislosti jsme značně rozšířili naše zázemí o nové buňky, místnost pro poradu vedoucích a nový je i příjezd přes kruhový objezd,“ podotýká ředitel závodu Martin Holec. “Závodníci v kategoriích dorostu a dospělých pak budou střílet na nové sklopné terče finské firmy Kurvinen.”

Jilemnice je mezi pořadateli závodů! Nový Areál Hraběnka si během jeho slavnostního otevření vyzkoušeli i čeští reprezentanti.

V neposlední řadě je pak novinkou závod III. kola Českého poháru v Jilemnici. Díky novému Areálu Hraběnka se tak podkrkonošské středisko dostalo na pořadatelskou mapu Českého biatlonu!

 

Podrobnosti a upřesnění k soutěžím ČP i propozice I. kola ČP naleznete pod následujícími odkazy:
POKYNY PRO SOUTĚŽE – Český pohár v letním biatlonu
PROPOZICE – I. kolo ČP v Letohradě

 

PROGRAM SOUTĚŽÍ V LETNÍM BIATLONU:
Český pohár
1. kolo – 8. – 10. 6., Letohrad
2. kolo – 22. – 24. 6., Bystřice pod Hostýnem
3. kolo – 7. – 9. 9., Jilemnice

Superkvalifikace
15. 9. – Bystřice pod Hostýnem a Staré Město pod Landštejnem
16. 9. – Jablonec nad Nisou

Mistrovství České republiky
Žactvo – 21. – 23. 9., Staré Město pod Landštejnem
Dorost a dospělí – 28. – 30. 9., Nové Město na Moravě

KOMPLEXNÍ PROGRAM letního biatlonu včetně regionálních závodů

 

Tomáš Hermann

Foto: Igor Lána, Michal Zicháček a Tomáš Hermann