Biatlon na MTB: Ondřej Moravec završil mistrovský hattrick, Markéta Davidová triumfovala poprvé

16. června, 2018

Jablonecký areál Mšeno-Břízky hostil dnes už 22. mistrovství České republiky v biatlonu na horských kolech. V obou hlavních kategoriích spolu bojovali zkušení reprezentační harcovníci, jimž odhodlaně sekundovaly mladé naděje. Domácími šampióny se stali Ondřej Moravec, který vyhrál už potřetí v řadě, a Markéta Davidová, jež startovala poprvé mezi ženami. Závodilo se ve sprintu s hromadným startem. Na muže čekala 9 km dlouhá trať, ženy jely 6 km.

V kategorii žen o prvenství bojovaly Veronika Vítková a Markéta Davidová. Vleže obě minuly po jednom terči, ve stojce zastřílela Markéta bezchybně, zatímco Veronika musela na dvě trestná kola. Do souboje o cenné kovy se navíc vložila Jessica Jislová, která neminula ani jeden terč. Jestliže Markéta Davidová mířila suverénně za zlatem. Veronice Vítkové nevyšel souboj o stříbro ani o bronz. „V posledním kole mi spadl řetěz a bylo rozhodnuto,“ povzdychla si bronzová olympijská medailistka ze sprintu. „Radost nemám ani ze dvou chyb vstoje. To je moc. Poznala jsem, že přes léto budu mít na čem pracovat.“

Střelecký souboj mezi Markétou Davidovou vpředu a Veronikou Vítkovou

Vítěznou Markétu Davidovou, juniorskou mistryni světa ze stíhacího závodu, potěšil výkon i výsledek. „Kolo mám ráda a navíc se mi i dobře jelo. Největší radost mi však udělala bezchybná stojka. Začala jsem střílet dříve než Veronika a když jsem svůj stav opouštěla, všimla jsem si, že všechny terče nesklopila. Závěrečný okruh už jsem tak mohla jet docela v klidu.“

Druhá Jessica Jislová byla pochopitelně ráda za bezchybnou střelbu. „Hodně mi pomohla, protože po reprezentačním soustředění mě bolely nohy a tratí jsem se dost protrápila. V medaili jsem uvěřila až na cílové rovince.” Bronz vybojovala i přes pád na trati Ludmila Horká. Juniorskou mistryní se stala Karolína Dusilová.

Tři nejlepší ženy. Uprostřed Markéta Davidová, vlevo Jessica Jislová, vpravo, Lída Horká

V kategorii mužů a juniorů se až do stojky o vítězství prali Ondřej Moravec a Jakub Štvrtecký. Talentovaný junior, ale na zkušeného harcovníka v této střelecké disciplíně nestačil a Ondřej Moravec suverénně vyhrál před Milanem Žemličkou a Lukášem Kristejnem. Jakub Štvrtecký si však ve finiši dojel alespoň pro titul mezi juniory.

„Hodnotím to pozitivně,“ vracel se k závodu Ondřej Moravec. “V prvním kole jsem ještě moc nestíhal, ale od druhého kola jsem se cítil lépe a lépe. Na stojku jsem se maximálně zkoncentroval a poslední kolo jsem si i docela užil. To je velký rozdíl oproti Světovému poháru, kde se jede podlaha až na cílovou metu.“ Byl rád, že i ve svých čtyřiatřiceti letech stačí i ve sjezdech mladším soupeřů. „Z kopce se cítím na 20, klidně to tam pustím,“ dodal se smíchem.

Ondřej Moravec na trati…

Po bezchybné stojce dosáhl na druhé místo mladý Milan Žemlička. „Trénujeme teď hodně vytrvalost, takže na trati to bylo těžké jako blázen. Rychlost v těle ještě nemáme. Druhé kolo jsem si musel trochu povolit, abych byl schopný vůbec ustát stojku. Jsem rád, že se mi to povedlo. Výsledek je super!“ Bronzová medaile potěšila Lukáše Kristejna, který přestože na jaře ukončil kariéru, nezapomněl nic ze svého umění.

…a s vítězným gestem v cíli

Na startu scházel stříbrný muž olympijského sprintu v Pchjongčchangu Michal Krčmář, který ještě doléčuje namožené kolenní úpony. „Mohu jezdit na kolečkových lyžích, mohu běhat, ale na kole to prostě ještě nejde,“ vysvětlil člen SKP Kornspitz. Michal Šlesingr dostal kvůli únavě od trenérů volno a loni zraněné rameno raději ještě šetřila Eva Puskarčíková. „Jinak trénuji docela normálně, ale na kole se o rameno ještě bojím,“ řekla rodačka z Harrachova.

Dorosteneckými šampióny, kteří startovali intervalově, se stali Karolína Špinarová (dorky A), Martina Křižovičová  (dorky B – obě SK NMNM), Tomáš Řezáč (dorci A – SKP Kornspitz) a Jonáš Mareček (dorci B – SK NMNM).

 

VÝSLEDKY – MISTROVSTVÍ ČR V BIATLONU NA HORSKÝCH KOLECH

 

Tomáš Hermann