Výkonnost reprezentantů prověřil při testech poprvé i pohyblivý pás

29. června, 2018

Tradiční červnové testy prověřily výkonnost reprezentantů po první části přípravy na novou zimní sezónu. Od pondělí do pátku byly týmu mužů i žen testovány ve spirometrii, laktátu, čekal je krosový výběh, baterie střeleckých testů, silový trenažér, silový soupažový test a na závěr tradiční intervalový závod se čtyřmi položkami. „Poprvé jsme využili nového pohyblivého pásu v našem jabloneckém Olymp centru a myslím, že jsme získali kvalitní data,“ říká sportovní ředitel Českého svazu biatlonu Ondřej Rybář. „Teď samozřejmě musíme testy detailně vyhodnotit. Každopádně se ukazuje, že pás byl výbornou investicí pro profesionální sport, a to nejen pro testy, ale i běžný trénink.“

Milan Žemlička při soupažovém výjezdu na pohyblivém pásu a pod dohledem Ondřeje Rybáře

Se zařazením pohyblivého pásu do souboru testů byl spokojený i nový trenér mužů Zdeněk Vítek. „Je to super zařízení. Pás jsme využili třeba i při spirometrii. Umožňuje nám například zvyšovat rychlost nebo sklon a sportovce opravdu výborně prověří.“ Dalším testem, který se odehrál na pohyblivém pásu, byl výjezd soupaží. „Důležité je, že díky tomu hodnotíme výsledky za standardních podmínek. A to například nešlo říci o výjezdech na kolečkových lyžích, kde vstupovaly do hry povětrnostní podmínky – teplota, vítr, déšť,“ připomíná asistent trenéra žen Jiří Holubec.

Anna Tkadlecová během krosové výběhu v Jizerských horách

Povětrnostní podmínky poznamenaly i páteční závod na kolečkových lyžích. „Kluky trochu překvapil silný vítr, udělali na střelnici dost chyb,“ pokyvuje hlavou Zdeněk Vítek. „Na druhou stranu beru v potaz, že v tréninku jsme dosud po zátěži nestříleli. Jsem přesvědčený, že přesnost střelby půjde nahoru.“ Jednotlivce Zdeněk Vítek hodnotit příliš nechce. “Kluci testy absolvovali v různém rozpoložení. Michal Krčmář po zranění, Michal Šlesingr a Ondřej Hošek zápasili s únavou, Adam Václavík si musel v úterý odskočit do Brna na státnice a je z něho pan bakalář…“ Vysoký standard podle trenérových slov odvedl Ondřej Moravec, v silových testech potěšil Milan Žemlička, závod dobře zvládl Tomáš Krupčík. Junior Jakub Štvrtecký, který se také připravuje s týmem mužů, absolvoval před týdnem testy SCM.

Egil Gjelland s jedním ze svých asistentů Tomášem Kašparem. “S děvčaty se stále seznamuji. Vidím ale, že v sobě skrývají opravdu dobrý potenciál,” říká norský trenér žen.

Zdravotní patálie provází i tým žen. Eva Puskarčíková stále šetří své problémové rameno, a tak v závodě nestartovala. Rameno zlobí také Natálii Jurčovou a špatné krevní testy nepouští do přípravy ani juniorku Terezu Vinklárkovou. „Na druhou stranu děvčata odvedla slušný standard,“ chválí své svěřenkyně Jiří Holubec a za všechny zmíní alespoň Lídu Horkou. „Už v šampionátu horských kol nebo i dnes dokázala závěrečnou položku zastřílet bezchybně. Snažíme se upravit její práci na spoušti. A toto jsou první výsledky.“

Výsledky kontrolního intervalového závodu se čtyřmi položkami – muži: 1. Moravec, 2. Šlesingr, 3. Krupčík, 4. Krčmář. Ženy: 1. Vítková, 2. Horká, 3. Charvátová, 4. Davidová.

Nor Anders Magnus Bratli s technikem Olympu Jiřím Pliskou. “Kluci biatlon umí. Ten je učit nemusím. Ale přesto mohou být lepší… třeba lyžaři,” objasňuje svoji roli asistent u týmu mužů.

 

Týmy mužů i žen se budou nadále připravovat převážně odděleně.

Jaký je další program reprezentací?

Ženy nyní čeká týden individuálního tréninku, přičemž Lucie Charvátová se bude připravit ve Slovinsku a dvojice Anna Tkadlecová a Natálie Jurčová bude trénovat v NMNM. „Ostatní děvčata zůstávají v Jablonci,“ podotýká Jiří Holubec. Následovat budou téměř dvoutýdenní soustředění v rakouském Hochfilzenu, na které naváže kombinace přípravy v Jablonci na Nisou, v Jilemnici a čas zbude i na krátkou zotavující dovolenou. Po mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích ve Vysočina Areně 24. – 26. srpna a navazujícím českém šampionátu v téže disciplíně v Letohradě se tým žen přesune počátkem září za dalším tréninkem do rakouského Obertilliachu. Příští testy ženy čekají až v polovině září.

Kapka krve pro laktátové vyšetření. Veronika Vítkové v péči Jiřího Holubce

Muži si už počátkem července vyzkouší „zimní lyžovačku“ v tunelu v Oberhofu. „Budeme střídat trénink na sněhu s klasickou letní přípravou,“ upřesňuje Zdeněk Vítek. Následovat bude soustředění v Letohradu, krátká dovolená a poté přesun za další dlouhodobou přípravou do švýcarského Lenzerheide. A co dále? Stejně jako u žen přijde i u mužů na pořad MS a MČR v biatlonu na kolečkových lyžích. Celý blok pak pro muže vyvrcholí druhým testovacím obdobím.

Zdeněk Vítek sleduje Ondřeje Hoška při testu na soupažovém trenažéru

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík