Tým juniorek povede Markéta Davidová. Kdo další bude startovat na MS v NMNM?

16. srpna, 2018

Soustředění v Jablonci nad Nisou, na Božím Daru nebo v německém Altenbergu mají za sebou během letní přípravy české juniorky. Šest z nich pak bude startovat na nadcházejícím mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích, které se ve dnech 22. – 26. srpna odehraje v novoměstské Vysočina Areně. Rozloučení s juniorskou kategorií čeká olympioničku a juniorskou mistryni světa Markétu Davidovou (na snímku), která už trénuje s reprezentačním A týmem pod vedením Egila Gjellanda. Velký talent českého biatlonu v NMNM doplní Iva Křižovičová, Petr Suchá, Eliška Svobodová, Eliška Teplá a Tereza Voborníková. Roli náhradnice bude plnit Veronika Macková.

Nový trenér juniorek Aleš Lejsek je zatím nadšený z přístupu děvčat. „Holky mě stále překvapují. Jsou nejen šikovné, ale především mají v hlavě srovnané, co chtějí. Jsou motivované a pozitivně naladěné.“ Jeho tým je navíc velmi mladý. S výjimkou Markéty Davidové a Terezy Vinklárkové, která se zotavuje po operaci mandlí, mají všechna ostatní děvčata před sebou ještě minimálně dvě zimní sezóny v juniorské kategorii! 

S přípravou mu pomáhají další trenéři anebo bývalí závodníci. „Na soustředění už se mnou byl bratr Marek, Ivan Masařík nebo nyní v Altenbergu Vlastimil Vávra starší. V říjnu do Pokljuky pak s námi pojede Marek Žák z Nového Města.“ S týmem se připravují také Karolína Dusilová, Bára Smetanová či Klára Polednová. 

Jilemnická Tereza Voborníková vybojovala na MSJD 2018 v Estonsku mezi dorostenkami páté místo ve sprintu

Vedle běžných částí přípravy klade Aleš Lejsek důraz na silová cvičení postury a základy střelby. Zajímavou novinkou jsou pak malá „předsoustředění“. “Když vyjíždíme na společnou přípravu, sejdeme se ještě jeden dva dny dříve v Jablonci nad Nisou. Jsou to chvíle, kdy se holkám mohu věnovat individuálně, můžeme ladit detaily ve střelbě, v technice běhu a konec konců se můžeme i lépe poznat. K tomu je zázemí Olympu skvělé,“ podotýká Aleš Lejsek.

Trenér věří, že na nadcházejícím světovém šampionátu se jeho svěřenkyně neztratí. „Nemám až tolik přehled o Markétě Davidové, protože už trénuje s áčkem, ale je jasné, že bude patřit k velkým favoritkám. A věřím, že ostatní děvčata budou bojovat tak, aby ony samy měly ze svého vystoupení radost.“

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík a Tomáš Bláha