Junioři na MS v NMNM? Jakub Štvrtecký, a také tři medailisté z MSJD v Estonsku

17. srpna, 2018

Závěrečnou přípravu před blížícím se Mistrovstvím světa v biatlonu na kolečkových lyžích v Novém Městě na Moravě (22. – 26. 8 2018) absolvoval český tým juniorů právě ve Vysočina Areně.

Úpravy v areálu finišují, ale my jsem rádi, že už tu můžeme trénovat,“ říká nový kouč juniorského výběru Michael Málek. „Myslím, že Vysočina Arena bude výborně připravena jak na letní šampionát, tak i zimní Světový pohár,“ všímá si trenér, který ještě uplynulou sezónu působil u reprezentačního A týmu mužů.

Desetičlenný výběr juniorů (včetně závodníků ve sledování) má za sebou přípravu v Plzni, v Altenbergu, opakovaně v Jablonci nad Nisou, v Jilemnici nebo v Letohradě. Trenéru Michaelu Málkovi v průběhu přípravy pomáhal jeho předchůdce u juniorů Vlastimil Vávra st. nebo i servismani české reprezentace Vojtěch Prášil, Šimon Kubina či Martin Kalous.

Jasnou oporou českého výběru by měl být Jakub Štvrtecký (na úvodním snímku), který už má zkušenost ze Světového poháru a část letní přípravy absolvoval s týmem mužů. Formu na velkých závodech dokáže opakovaně prodat Vítězslav Hornig, jenž dosáhl na bronz z MEJ 2018 (vytrvalostní závod) i stříbro a bronz (štafety a sprint) z MSJD 2018 v kategorii dorostu. Velký potenciál v sobě skrývá také Mikuláš Karlík, další člen stříbrné ze štafety na MSJD v Estonsku. Tato trojice měla nominaci na světový šampionát na kolečkových lyžích jistou.

Pohled na stupně vítězů z MČR v biatlonu na kolečkových lyžích 2017 v kategorii juniorů. Vlevo Jakub Štvrtecký, vpravo Vítězslav Hornig a uprostřed Václav Červenka, který v mezinárodních závodech reprezentuje USA – stejně tomu tak bude i 22. – 26. 8. 2018 v NMNM

Po čtvrtečních kontrolních závodech ve Vysočina Areně si právo účasti na šampionátu vybojovali ještě Tomáš Mikyska (také člen stříbrné štafety z MSJD 2018), Ondřej Mánek a Jonáš Mareček. V juniorském výběru resp. ve sledování jsou a s týmem se dále připravují: Matěj Hájek, Josef Kabrda, Petr Kánský a Jakub Kocián.

Trenér Michael Málek působil u týmu mužů jen dva roky. Poté na vlastní žádost přešel k juniorům. „Za zkušenost mezi muži jsem moc rád, vážím si jí. Mnohému jsem si při působení u áčka naučil. Na druhou stranu jsem si uvědomil, že moje místo je u mládežnického biatlonu. Práce s dorostenci a juniory mi vyhovuje více, protože je to ještě stále hodně o učení jak techniky běhu, tak i detailů střelby,“ vysvětlil svoje pohnutky.

A jak zkušený trenér vidí současný český mládežnický biatlon? „Opravdu hodně si vážím práce trenérů ve Sportovních centrech mládeže. Sportovci mají výborné základy. Mým úkolem jako juniorského trenéra je, řekněme, větší individuální péče, na kterou trenéři v SCM nemají tolik časového prostoru, protože se starají o závodníky napříč více kategoriemi,“ podotýká Michael Málek a k ambicím svých svěřenců pro nadcházející MS ve Vysočina Areně dodává: „Přeji si, aby kluci zajeli dobrý závod se slušnou střelbou a kvalitním technickým projevem na trati.“

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík