„Olympijský medailista. To je moje značka i hnací motor,“ říká Michal Krčmář

19. srpna, 2018

Přestože se po 19 dnech značné dřiny už těšil domů, soustředění ve švýcarském Lenzerheide hodnotil Michal Krčmář s velkým nadšením. „Myslím, že jsme zvolili dobře. Lenzerheide je opravdu krásným místem Alp. Nabídlo i parádní tréninkové podmínky, dostatečné zázemí a velkou pestrost. Skoro každý trénink jsme mohli absolvovat v jiném terénu, v jiné oblasti. Ta různorodost byla balzámem pro hlavu,“ usmíval se stříbrný olympijský medailista ze sprintu v korejském Pchjongčchangu 2018.

Muži trénují od jara pod vedením Zdeňka Vítka, v trenérském týmu je dále norský kouč Anders Magnus Bratli a Aleš Ligaun. Michal Krčmář cítí, jak se tréninky zkvalitnily. „Téma třetího trenéra jsme diskutovali už loni a jsem rád, že s příchodem Anderse se naše přání splnilo.“ Norský trenér často stává v průběhu přípravy u trati a dohlíží na výkony českých reprezentantů. „Dokáže nás vyhecovat nebo třeba pohlídat techniku, když už jsme unavení. V tom vidím opravdu velký pokrok,“ uvádí  sedmadvacetiletý odchovanec letohradského biatlonu jeden z příkladů zapojení norského trenéra.

Samotná příprava se pod vedením nového trenérského týmu neliší zásadně, ovšem změny nastaly. Základ opět tvoří zejména kolečkové lyže… „Ale určitě o poznání více běháme, posilujeme zádové svalstvo, nebo se věnujeme cvikům postury,“ přibližuje Michal Krčmář nejvýraznější odlišnosti.

Radost z pátého místa na 20 km při Světovém poháru v Ruhpoldingu 2017/18

Sám má do přípravy na novou sezónu velkou chuť. „Stříbro z Pchjongčchangu je pro mě opravdovým motorem. Vím, že teď už všude budu startovat jako olympijský medailista, to bude moje značka. Proto se snažím maximálně soustředit na vše, co dělám, nic nepodcenit a nic nebrat na lehkou váhu,“ má jasno o svém přístupu.

První velký start se značkou „stříbrný olympijský medailista“ ho čeká už tento týden v Novém Městě na Moravě při mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích. „Vysočina Arena? Ještě letos se tam představíme dvakrát. To mi přijde až neskutečné. Už se moc těším. Teď v létě to vnímám tak, že závod je ten nejlepší trénink a prosincový Světový pohár pro nás určitě bude jedním z vrcholů sezóny!“

Michal Krčmář už je na mediální pozornost zvyklý. Na snímku před mikrofonem a kamerou České televize během MČR v biatlonu na kolečkových lyžích v Letohradu 2017

Věří, že v pátek, v sobotu a v neděli zanechá během světového šampionátu v Novém Městě na Moravě dobrý dojem. „Chci podat dobrý, kvalitní výkon. Takový, za který se nebudu muset stydět, a naopak udělám radost fanouškům.“ Závodit v NMNM, ale bude z plné přípravy. „I během samotného šampionátu budeme stále trénovat. A věřím, že v zimě to pak rozbalíme naplno,“ vysvětluje. Závodní rytmus, ale považuje za důležitý. „Když má člověk startovní číslo. Chová se a koncentruje prostě jinak než na běžný trénink. V tom vidím velký smysl letních závodů, protože hlava si opět vyzkouší závodní nastavení,“ dodává závěrem.

Mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích začíná ve Vysočina Areně ve středu 22. srpna slavnostním zahájením.

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík, Michal Krčmář