Víte, v čem je Nové Město na Moravě nejlepší na světě?

21. srpna, 2018

Přestože od „velkého“ mistrovství světa v biatlonu 2013 uběhlo teprve pět a půl roku, Vysočina Arena se stále modernizuje a vylepšuje. Jen v posledních třech letech bylo proinvestováno na 55 miliónů korun, a to včetně zásobníku sněhu, z toho 27 miliónů činí letošní rozvoj. Co vše se v Novém Městě na Moravě změnilo?

„Začněme na stadionu,“ říká sekretář organizačního výboru Jan Skřička. „Rozšířili jsem asfaltovou plochu na cílové rovince i v prostoru střelnice. Cílem bylo zlepšit průjezdnost trati a bezpečnost sportovců.“ Následně se asfaltového povrchu dočkaly i úseky tratí nad tubusy. „Nyní jsme schopni zorganizovat i vytrvalostní závody, protože délka asfaltových tratí činí čtyři kilometry,“ dodává Jan Skřička. Navíc došlo k přímému napojení tratí na cyklostezku směrem k městu. „Tak vzniká až osmikilometrový okruh. Z tohoto pohledu nabízíme pro trénink nejlepší podmínky v Evropě.“

Sekretář organizačního výboru Jan Skřička představuje změny ve Vysočina Areně

Další úprava úzce souvisí se změnou tratí pro zimní závody. „Asfaltový povrch má i úsek mezi Plačkovcem a Modříňákem. Vznikl tak úplně nový úsek trati, o kterém jsme přesvědčeni, že značně zdramatizuje jakékoliv závody ve Vysočina Areně. Přímo před střelnicí respektive cílem totiž bude závodníky čekat dlouhé a strmé stoupání. Tam se bude rozhodovat o výsledku střelby nebo ve finiši. Navíc nám tak vznikl zcela nový divácký prostor.“ Tento úsek už je součástí i všech závodů nadcházejícího Mistrovství světa v biatlonu na kolečkových lyžích s výjimkou sprintu mužů a juniorů.

Nové a upravené úseky nad tubusy

Poslední významnou investicí bylo vytvoření asfaltové plochy pro stanoviště televizních přenosových vozů za hlavními tribunami. „Zde jsme hodně spolupracovali s odborem životního prostředí novoměstské radnice. Za půl druhého milionu korun tak například vznikla vsakovací galerie. To znamená, že dešťová voda nepoteče do potoka, ale bude se vsakovat do spodních vod,“ vysvětluje Jan Skřička. Pro letní MS 2018 bude tento prostor sloužit jako zahřívací trať. Mimo významné akce jej pak bude moci využívat i sportovní veřejnost.

Zcela nový úsek mezi Plačkovcem a Modříňákem. Tady se bude stoupat na střelnici nebo do cílové rovinky… tady se bude rozhodovat!

 

Tomáš Hermann