Léto zimu nedělá, ví Ondřej Moravec. Ale výkony v NMNM ho povzbudily

28. srpna, 2018

Stát se mistrem světa před domácím publikem, to potěší. I když jde „jen“ o letní verzi biatlonu. Na Ondřeji Moravcovi bylo o víkendu vidět, jak moc si úspěchů v Novém Městě na Moravě užívá. Znovu dokázal, že to na kolečkových lyžích umí. Hlavně se ale utvrdil v tom, že příprava běží tak, jak má.

Letní specialista

Nejúspěšnější biatlonista v historii letního MS? Po letošku je jím Ondřej Moravec, pokud tedy bereme v potaz medailovou sbírku. Český reprezentant za 17 let nastřádal neuvěřitelných 17 cenných kovů. To je o 3 víc než Rus Katrenko, byť ten má více zlatých medailí.

„Většinu medailí jsem nasbíral v juniorech, a to ještě v krosovém biatlonu. Dřív se ani na kolečkových lyžích nejezdilo, to začalo až v Ufě v roce 2006. Tam jsem absolvoval neskutečný pětiboj. Nejdřív tři závody v krosu a pak dva závody na kolcích. To všechno v pěti dnech. Ale i tak jsem bral medaile z obojího,“ vzpomíná Moravec.

Na „kolcích“ to Ondrovi sviští.

Co pro něj letní úspěchy znamenají? „Nepřeceňoval bych je. Medailí z krosu bylo dost, měli jsme silný tým. Pamatuji si Mistrovství světa na Slovensku, kde jsme závodili za juniory, ale vyhráli bychom i v chlapech. Tam se ty medaile sbíraly relativně snadno. Pak se na to začaly týmy specializovat. Rusové měli atlety, dokonce běhali i Uzbekistánci. Ti stříleli za pět a vyhrávali. Ten sport ztratil smysl, a proto ho zrušili.“

Jak Ondra k letním medailím přišel

Šampionát Kategorie Zlato Stříbro Bronz Celkem
Jablonec 2002 Junioři 0 3 0 3
Osrblie 2004 Junioři 1 1 0 2
Muonio 2005 Jun./Dos. 3 0 0 3
Ufa 2006 Dospělí 0 2 1 3
Otepää 2007 Dospělí 0 0 1 1
Ťumeň 2014 Dospělí 2 0 0 2
Nové Město 2018 Dospělí 1 2 0 3

 

„Nějakou váhu ty výsledky mají. Třeba medaile z Ťuměně, kde jsem bral taky zlato ve sprintu. Tam byla podobně dobrá konkurence jako teď v Novém Městě. Pokud člověk vyhraje ten závod, tak to je známkou kvality. Ale léto zimu nedělá,“Ondřej Moravec.

Podle českého závodníka je škoda, že letní šampionáty nepřilákají závodníky z velkých biatlonových zemí. Ani když se konají v tolik oblíbeném Novém Městě na Moravě. „Neříkám, kdyby to bylo někde daleko, třeba v Rusku, ale v Novém Městě to znají, bude tu Světový pohár. Mohli si vyzkoušet to prostředí. Ty závody by pak byly úplně o něčem jiném. Třeba se to v budoucnu změní, ale úplně to neočekávám.“

Rande se střelnicí ve Vysočina Areně vyšlo Ondrovi velmi dobře.

Sebedůvěra vzrostla

Po trojitém českém úspěchu ve sprintu si Ondřej Moravec na oko stěžoval, že večer na hotelu nebyla žádná oslava. Ani to šáňo. Vynahradil si to aspoň po stíhačce? „Teď se všichni rozjedeme domů, na to se už těšíme. Oslava tedy neproběhne. Pro nás to byl super víkend, celý tým může být spokojený. Je to povzbuzení do dalšího tréninku.“

Dobré výsledky uprostřed přípravy jsou o to důležitější, že před startem sezóny vstupovali Jiří Hamza a Ondřej Rybář tak trochu do neznáma. Zdeňka Vítka přesunuli od žen k mužům a navíc angažovali Nora Anderse Bratliho. Právě on se hodně zaměřuje na techniku běhu.

Ondřej Moravec v NMNM chválil i svého spolubydlícího: „Bimbas vypadá velmi dobře.“

„Je vidět, že ty menší změny, které nastaly, jsou správným směrem. Po psychické stránce tu nebylo jednoduché závodit, ale vypořádali jsme se s tím. A čím víc závodů člověk před tím kotlem fanoušků jede, tím líp. V zimě to bude ještě o dva levely výš, ale můžeme si vzpomenout na léto,“ říká 34letý rodák z Ústí nad Orlicí.


Ondřej Moravec na MS v NMNM

  • Ve všech třech závodech na stupních vítězů
  • Třetí nejrychlejší běžecký čas ve sprintu
  • Stojky v individuálních závodech za 21, 23 a 24 sekund
  • Ve sprintu a ve stíhačce 29 trefených terčů z 30

Pro Moravce je klíčové, že od začátku přípravy může trénovat zcela naplno. „Loni v létě jsem měl obrovské zdravotní problémy. Od půlky července do půlky října jsem nemohl skoro ani trénovat. Musím zaklepat, že teď probíhá všechno úplně jinak. Pro mě jsou i ty výkony v Novém Městě vzpruhou a věřím tomu, že můžu být v zimě silný jako dva tři roky zpátky. Na druhou stranu to nemusí znamenat nic. Pro mě je teď důležité, že můžu trénovat jako dřív.“

Povzbuzením do dalších tréninkových dávek jistě byla i obrovská fanouškovská podpora ve Vysočina Areně. „Čekal jsem, že přijde čtyři až pět tisíc lidí. Ale to, co se dělo v neděli… Klobouk dolů před těmi fanoušky. Biatlon táhne, což je pro nás moc dobře. Nejsem zrovna nejmladší a zažil jsem i minulé Mistrovství světa před sedmi lety, kdy tu přišlo 200 diváků a to jsem možná přehnal. Chtěl bych fanouškům opravdu moc poděkovat. Vážím si toho o to víc, že jsem závodil i v těch horších časech,“ uzavíra Ondřej Moravec.

Jedním si můžeme být jistí. Ondra nechá na trati vždy úplně všechno.

Foto: Petr Slavík