Česká delegace na 13. kongresu IBU. O co se bude v chorvatské Poreči hlasovat?

04. září, 2018

Chorvatská Poreč hostí ve dnech 5. – 9. září již 13. řádný kongres Mezinárodní biatlonové unie (IBU). Co má a může vrcholný orgán mezinárodního biatlonového hnutí přinést? V roce, kdy IBU slaví 25 let od osamostatnění ze svazku s moderním pětibojem, nastane zásadní změna. Prezidentem už totiž nebude Anders Besseberg, jenž byl na jaře suspendován a nekandiduje. Nor nejprve vytvořil z biatlonu silný marketingový produkt a přivedl jej mezi nejsledovanější zimní sporty. Následně ale přivíral oči nad dopingovými aférami a nechal volný průchod korupci. Výsledkem mj. je, že IBU má pozastaveno přidělování finančních prostředků ze strany Mezinárodního olympijského výboru (IOC). V Poreči tedy bude znám nový nástupce dlouholetého prezidenta IBU.

Od volby nového prezidenta IBU se budou odvíjet i další události kongresu. Kdo se stane prezidentem? Kandidáty jsou Olle Dahlin ze Švédska, současný viceprezident IBU pro rozvoj, a jeho soupeřkou bude Baiba Brokaová z Lotyšska, dosavadní členka právní komise IBU. Baiba Brokaová zastávala v roce 2014 i post ministryně spravedlnosti Lotyšska.

Prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza

Ovšem pozor. Jedním z úvodních bodů programu 13. řádného kongresu IBU bude řešení situace kolem ruského biatlonu. Rusko totiž po dopingových skandálech v Mezinárodní biatlonové unii pouze provizorní členství. Jeho sportovci mohou závodit, ale ruský svaz nemá hlasovací právo na 13. kongresu IBU. A to je „jádro pudla“. „Podle naší ústavy nemůžeme Rusku členství nebo hlasovací právo vrátit, protože bychom šli nejen proti vlastním pravidlům, ale i proti rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru a antidopingové agentury WADA, která Rusku ještě stále nevrátila licenci,“ vysvětluje prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza. Pokud by delegáti 13. kongresu nerespektovali vlastní pravidla, hrozilo by biatlonu vyloučení z řad Mezinárodního olympijského výboru.

Mezi tím je téma ruského dopingu stále živé. Naposledy byla na dva roky suspendována Jekatěrina Glazyrinová (červen 2018), přičemž byly zrušeny její veškeré výsledky z období 19. 12. 2013 – 10. 2. 2017. Minulý týden pak IBU vydala zprávu, že v podezření z dopingu jsou další čtyři ruští biatlonisté. Ti mají nyní 14denní lhůtu na reakci a vysvětlení.

Poslední velkou akcí, kterou NMNM hostilo, bylo úspěšné mistrovství světa v letním biatlonu 2018. Návštěvnost i atmosféra předčily očekávání!

Takže hned na úvod 13. kongresu lze očekávat třaskavý střet mezi zastánci „starých pořádků“ a „nové cesty“. Co si o tom myslí prezident Českého svazu biatlonu? „Se svými spolupracovníky mířím už na sedmý kongres IBU. A přiznám se, že očekávání už nemám téměř žádná, protože i v minulosti se toho hodně namluvilo, ale výsledek to nepřineslo.“ Podle názoru Jiřího Hamzy poukáže na rozložení sil jak diskuze a hlasování o ruském biatlonu, tak především volba nového prezidenta. „To bude zásadní střet dvou světů. Buď ukážeme sílu se změnit, nebo prodloužíme agónii.“

Vysočina Arena z ptačí perspektivy. Vylepšení a modernizace probíhají permanentně. MS by areálu slušelo!

Česká delegace se bude na 13. kongresu IBU v Poreči soustředit zejména na tyto čtyři body:
1. kandidaturu Nového Města na Moravě pro světový šampionát 2023
2. kandidaturu Jiřího Hamzy na post 1. viceprezidenta IBU resp. člena výkonného výboru
3. kandidaturu Prahy na pořadatelství 14. kongresu IBU v roce 2020
4. kandidaturu Vlastimila Jakeše do Technické komise

Soupeřem NMNM v bitvě o pořadatelství MS 2023 bude silný německý Oberhof. „Přiznejme si, že Oberhof je favoritem. A to už proto, že Němci naposledy hostili světový šampionát roku 2012 a my až o rok později.“ Německo navíc představuje skutečnou hybnou sílu biatlonu. Většina partnerů a sponzorů světového biatlonu pochází z Německa, a také proto naši západní sousedé jako jediná země hostí každoročně dva závody Světového poháru! „My můžeme jen překvapit,“ doplňuje Jiří Hamza.

Nejvyšší představitel Českého svazu biatlonu se bude ucházet o post prvního místopředsedy. Kdo jsou jeho soupeři? Nor Tore Boygard, Rus Viktor Majgurov v barvách Běloruska (protože jako Rus nemůže kandidovat!), Slovák Ivor Lehoťan a Němec Franz Steinle. „Boygard a Lehoťan jsou moji dobří kamarádi. Němec Steinle je šéfem tamního lyžařského svazu, pod který spadá i biatlon. A Majgurov? Toho nechci komentovat,“ upřesňuje Jiří Hamza. Tedy sečteno = pět kandidátů na jednu pozici. Záložní plán představuje pro Jiřího Hamzu volba dalších členů výkonného výborů. Tam na celkem šest pozic kandiduje 17 osobností.

Zaplněné tribuny kolem tratí Světového poháru 2016/2017. V nadcházející sezóně bude Vysočina Arena zaplněná podobně. Světové elita zavítá do NMNM ve dnech 19. – 23. prosince 2018.

Dále prostřednictvím Prahy usiluje Český svaz biatlonu o pořadatelství 14. kongresu IBU. Soupeřem mu bude Srbsko se svojí horskou oblastí Zlatibor. Vlastimil Jakeš je stávajícím členem Technické komise a svoji pozici tak bude obhajovat. Na deset míst je celkem 16 zájemců. „Jak jsem již řekl v úvodu, nemám před sebou žádná očekávání velkých vítězství, ale uděláme maximum, abychom zejména tyto dvě kandidatury zvládly,“ podotkl Jiří Hamza na adresu Vlastimila Jakeše i případného pořadatelství následujícího kongresu IBU.

 

Přehled nominací pro 13. kongres IBU v Poreči 5. – 9. 9. 2018 

 

Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík a archiv