Cesta Jiřího Hamzy od letního biatlonu přes basketbal až na post I. viceprezident IBU!

07. září, 2018

Post I. viceprezidenta IBU, do které byl dnes na 13. kongresu IBU zvolen Jiří Hamza, je dosud nejvyšší pozicí, na kterou v rámci Mezinárodní biatlonové unie český funkcionář dosáhl. Pozici viceprezidenta IBU pro rozvoj v letech 2010-2014 zastával někdejší prezident ČSB Václav Fiřtík, členem výkonného výboru byl v 70. a 80. letech i dr. Zdeněk Kašper, ale tehdy byl biatlon ještě ve společné unii s moderním pětibojem.

Jako aktivní sportovec se Jiří Hamza sám věnoval biatlonu i když v jeho letní – krosové – podobě. Poté, co rodák ze Znojemska vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně, dal o sobě nahlas vědět v basketbalu. Společně se zkušeným trenérem Janem Bobrovským dokázal z provinčního basketbalového klubu v Žabovřeskách vybudovat tým, jenž si roku 2006 dokráčel pro triumf ve Final Four Evropské ligy basketbalu!

V této době už také působil jako manažer basketbalové reprezentace a byl u toho, když české ženy vyhrály evropský šampionát (2005), nebo jako zástupkyně jediného kolektivního sportu startovaly pod pěti olympijskými kruhy (Atény 2004 a Peking 2008).

Jeho manažerských schopností souběžně využívali pořadatelé Zlaté lyže z Nového Města na Moravě. To se psal počátek nového tisíciletí. Jako zkušený sportovní byznysmen už tehdy ale dokázal Jiří Hamza porovnat hodnotu marketingových práv v běžeckém lyžování a v biatlonu. A tak z původně plánované přestavby lyžařského stadionu u SKI Hotelu vznikla velkorysá Vysočina Arena i se zázemím pro biatlon.

Obloukem se tak Jiří Hamza vrátil ke svému původnímu odvětví. V roce 2006 už stála Vysočina Arena, o rok později hostila první mezinárodní závody a v zimě 2008 evropský šampionát. V témže roce na Kongresu IBU V Praze získalo NMNM i pořadatelství mistrovství světa pro rok 2013. Soutěže se do Vysočina Areny začaly hrnout jako na běžícím pásu – 2011 MSJ, 2012 SP, 2013 už zmiňované MS – dosavadní vrchol. Další Světové poháry přišly na pořad v sezónách 2014/15, 2016/2017 a přijdou i letos v prosinci nebo na sklonku zimy 2019/2020!!!

Do čela Českého svazu biatlonu byl Jiří Hamza zvolen v roce 2014 poté, co náhle zemřel dlouholetý prezident ČSB a viceprezident IBU pro rozvoj Václav Fiřtík. V květnu letošního roku na Valné hromadě ČSB v Brně svoji pozici obhájil.

Ve strukturách Mezinárodní biatlonové unie dosud Jiří Hamza nepůsobil, ale vybudoval si renomé jako progresivní, pracovitý a racionální člověk, jako osobnost, která dokáže tvrdě bojovat, jeli přesvědčena o své pravdě. Důkazem je jeho iniciativa a neústupnost v boji za čistý biatlon, za biatlon bez dopingu a korupce.

V civilním životě otec čtyř dětí úspěšně podniká. Společně se svojí paní Romanou, někdejší českou basketbalovou reprezentantkou, provozují vinařství, hotel a pivovar na Znojemsku.

 

Tomáš Hermann