Skutečný vrchol sezóny. Česká Kanada hostila šampionát v letním biatlonu žactva

25. září, 2018

Celkem 330 startujících mělo Mistrovství České republiky žactva v letním biatlonu, které ve dnech 21. – 23. září hostilo Staré Město pod Landštejnem. V České Kanadě se bojovalo ve třech disciplínách – sprintu, štafetách trojic a v závodě s hromadným startem. A domácí šampionát nejen díky úsilí pořadatelů představoval skutečný vrchol sezóny. „Bylo to naším cílem,“ připomněl ředitel závodů František Schorný. „Chtěli jsme, aby mistrovská klání na závěr letní sezóny byla opravdovým sportovním zážitkem, měla svou vážnost a představovala skutečné vyvrcholení celoročního úsilí sportovců i práce jejich trenérů.“

Nástřel a zaplněná střelnice

Proto se například vyhlášení sobotních závodů odehrálo v tělocvičně Cyklokempu ve Starém Městě pod Landštejnem. „Potěšilo nás, že všichni zůstali až do konce, odměnili potleskem své soupeře i kamarády a zúčastnili se tomboly, kterou jsme losovali ze startovních čísle sprintu,“ představil společenskou část šampionátu František Schorný.

Jakub Milán ze Střelky Brno na trati závodu s hromadným startem v kategorii žáků C

Na trati byl nejúspěšnějším účastníkem Oskar Poluha (žáci A) z KB Trefa, jenž vybojoval zlato v každé disciplíně (!), přičemž ve štafetách v barvách klubu z Klecan. Třemi cennými kovy se může pochlubit také domácí Anežka Poledníková (žákyně A), která dvě zlaté doplnila stříbrem ze závodu s hromadným startem. Dařilo se i Jakubu Milánovi (žáci C) ze Střelky Brno, jenž vyhrál sprint a skončil druhý se štafetou i v závodě s hromadným startem. Na dva mistrovské tituly v individuálních závodech dosáhli Adéla Švihálková (žákyně C) z Roveru Praha a Lukáš Kulhánek (žáci C) z KB Krkonoše.

Finiš štafety žákyň kategorie B v podání Natálie Martinkové z SKP Harrachov

„Vzhledem k předpovědi jsme měli ještě štěstí na počasí. Sobota byla krásná, slunečná. V noci na neděli nám vítr areál trochu pocuchal, ale vše se dalo napravit a ranní déšť naštěstí brzy ustal,“ doplnil František Schorný. Vedle českých žáků nastoupil i čtrnáctičlenný výběr závodníků ze Slovenska. Nejpočetněji zastoupenou byla kategorie žáků C se 74 startujícími.

Nejlepší ze sprintu žákyň v kategorii A: 1. Anežka Poledníková (Staré Město p/L), 2. Adéla Krampotová (Vsetín Bobrky), 3. Markéta Šimánková (Staré Město p/L)

 

Českým šampionátem v letním biatlonu žactva ve Starém Městě pod Landštejnem současně vyvrcholila i soutěž Českého poháru. Jak po třech kolech ČP v Letohradě, Bystřici pod Hostýnem, Jilemnici a MČR ve Starém Městě dopadla? 
V soutěži jednotlivců pro rok 2018 zvítězili:
Kategorie žáků A – Poledníková Anežka z KB Staré Město p, L.– 518,61 bodu
Kategorie žáků A – Poluha Oskar z KB Trefa – 519,53 bodu
Kategorie žákyň B – Dlabová Natálie Jilemnice – 513,42 bodu
Kategorie žáků B – Kulhánek Lukáš – Krkonoše – 520,00 bodu
Kategorie žákyň C – Fiedlerová Eliška – KB Trefa – 516,14 bodů
Kategorie žáků B – Milán Jakub – Střelka Brno – 517,87 bodu

V soutěži družstev uspěly:
1. místo KB Trefa – 3 454,18 bodů
2. místo Krkonoše – 3 432,29 bodů
3. místo Jilemnice – 3 368,61 bodů

Vítězové Českého poháru – zleva: Anežka Poledníková, Oskar Poluha, Natálie Dlabová, Lukáš Kulhánek, Eliška Fiedlerová a Jakub Milán. Zcela vpravo pak maskoti Vydra a Vydrýsek

„Myslím, že šampionát se opravdu vydařil, při tomto hodnocení vycházím z děkovných slov trenérů a vedoucích výprav,“ řekl ředitel závodů. „A za nás pořadatel snad mohu doplnit, že jsem mistrovství zvládli po stránce organizační, sportovní i společenské. Nejvíce mě však potěšila atmosféra, to jak se fandilo kolem celé trati, jak se fandilo férově a napříč kategoriemi i kluby.“

 

Výsledky MČR v letním biatlonu žactva v sekci “Evidence”

 

Dalším vrcholem sezóny letního biatlonu bude Mistrovství České republiky pro kategorie dorostu a dospělých, které se uskuteční v Novém Městě na Moravě už ve dnech 28. – 30. září.

 

Tomáš Hermann

Foto: KB Staré Město pod Landštejnem