Český šampionát v Novém Městě na Moravě uzavřel sezónu letního biatlonu

01. října, 2018

V Novém Městě na Moravě vyvrcholila ve dnech 28. až 30. září sezóna letního biatlonu, když Vysočina Arena hostila Mistrovství České republiky pro rok 2018 v kategoriích dorostu a dospělých. Na startu se sešla jak kompletní špička domácího letního biatlonu, tak mládežnická elita biatlonu zimního. Největší hvězda šampionátu však přijela ze zahraničí. Na start individuálních závodů se postavila šestinásobná olympijská medailistka Anastázia Kuzminová ze Slovenska! Mezi účastníky byla i její tréninková kolegyně Terézia Poliaková a kompletní slovenský tým mužů. Mezinárodní punc šampionátu pak podtrhli němečtí biatlonisté z Frankenheimu.

Po pátečním oficiálnícm tréninku se o víkendu uskutečnila klání hned ve třech disciplínách. V sobotu byly na programu sprinty a štafety dvojic, nedělní program obstaraly závody s hromadným startem. Šampionát charakterizovalo slunečné, ale větrné počasí. Řada sportovců tak absolvovala větší počet trestných kol, než možná před startem čekala.

Část slovenské výpravy. Vlevo Terézia Poliaková, vpravo český trenér ve slovenských službách Tomáš Kos a uprostřed legenda světového biatlonu Anastázia Kuzminová. … nutno podotknout, že slovenské hvězdy v sobotním sprintu suverénně porazila Pavla Schorná ze Starého Města pod Landštejnem!

Největšími hvězdami šampionátu se stali tři mladí sportovci Lenka Bártová (Staré Město pod Landštejnem) v kategorii dorostenek A, a jilemničtí junioři Tereza Voborníková s Vítězslavem Hornigem. Všichni dokázali vybojovat mistrovský titul ve sprintu, štafetách i v závodě s hromadným startem!

Mezi úspěšné sběratele cenných kovů se zařadili i další sportovci. Zuzana Doležalová (SK NMNM) měla v kategorii dorostenek B bilanci 2-1-0, stejně si vedl mez dorostenci B i její oddílový kolega Jonáš Mareček. Marian Valek z pražské Kapslovny dosáhl v kategorii mužů A medailového výsledku 2-0-1. Mezi ženami A uspěly třikrát hned dvě závodnice. Dita Hořínková ze Střelky Brno zakončila šampionát s bilancí 1-2-0 a Alžběta Turková z Kapslovny s výsledkem 1-1-1. Na tři medaile dosáhl i letohradský junior Matěj Hermann 0-2-1. Dva mistrovské tituly dokázali vybojovat Petr Hák z Jilemnice mezi dorostenci A a Ivana Nováková z Ostravy v kategorii žen C.

Jilemnický junior Vítězslav Hornig byl před měsícem ve Vysočina Areně členem zlatého českého mixu při MS v biatlonu na kolečkových lyžích. Uplynulý víkend pak na stejném místě nenašel přemožitele v žádné disciplíně MČR v letním biatlonu

„Ve všech kategoriích startovalo více než 260 závodníků, a to je krásné číslo. Vedle běžných záležitostí jako jsou penalizace, diskvalifikace a další záležitosti vycházející z pravidel, jsme v jury nemuseli řešit vážnější prohřešky,“ řekl ředitel závodu Miroslav Handshuh. „Navíc nám přálo i počasí, a to byl příjemný bonus. Děkuji všem sportovcům za krásné zážitky ze závodů a všem rozhodčím a spolupracovníkům za pomoc.“

Start hromadného závodu v kategorii dorostenců A

 

Po závodech v Letohradě, Bystřici pod Hostýnem a v Jilemnici představoval domácí šampionát v Novém Městě na Moravě současně i vyvrcholení soutěží Českého poháru.

V individuální klasifikaci ČP 2018 v kategoriích dorostu a dospělých zvítězili:
Lenka Bártová – dorostenky A – Staré Město p/L
Petr Hák – dorostenci A – Jilemnice
Veronika Novotná – dorostenky B – Staré Město p/L
Josef Zátka – dorostenci B – Manušice
Tereza Voborníková – juniorky – Jilemnice
Lukáš Majer – junioři – Kapslovna
Marian Valek – muži A – Kapslovna
Jan Měšťák – muži B – Kapslovna
Ondřej Blaha – muži C – SK Rover
Pavla Schorná – ženy A – Staré Město p/L
Simona Elvy – ženy B – Kapslovna
Ivana Nováková – ženy C – Ostrava

Vítězové Českého poháru pro rok 2018 v soutěži jednotlivců, zleva: Lenka Bártová, Petr Hák, Veronika Novotná, Lukáš Majer, Josef Zátka,Tereza Voborníková, Marian Valek, Jan Měšťák, Ondřej Blaha, Ivana Nováková, dole klečí Veronika Trávníčková (přebrala ocenění pro Pavlu Schornou) a Simona Elvy

 

Týmová soutěž v kategoriích dorostu a dospělých:
Dorost a juniorské kategorie – 1. Staré Město p/L, 2. Jilemnice, 3. SK Rover
Dospělí – 1. Staré Město p/L, 2. Kapslovna, 3. Střelka Brno

 

Celkové pořadí družstev ČP včetně žákovských kategorií:
1. Staré Město p/L, 2. Střelka Brno, 3. Ostrava

 

Výsledky MČR v letním biatlonu 2018 v kategoriích dorostu a dospělých

Pořadí Českého poháru v soutěžích jednotlivců

Pořadí Českého poháru v soutěžích družstev 

 

 

Tomáš Hermann

Foto: Tomáš Hermann, František Schorný, Tomáš Fusko a Jakub Procházka