Do startu SP zbývá už jen měsíc. Snad bude v Pokljuce sníh, doufá Zdeněk Vítek

02. listopadu, 2018

Přesně za měsíc odstartuje nová sezóna Světového poháru v biatlonu. A bude to neobvyklý začátek. V minulých 10 letech se vždy začínalo ve švédském Östersundu, teď se první etapa pojede ve slovinské Pokljuce.

 

 

Začínáme „doma“

Světový pohár v Pokljuce začínal jedinkrát v historii, a to v sezóně 1992/93. Tehdy mělo slovinské středisko premiéru v elitním seriálu. Za měsíc, 2. prosince, se nejlepší biatlonisté světa setkají v areálu Športni center Triglav už pojednadvacáté.

A to jistě ocení čeští reprezentanti, pro které je Pokljuka druhým domovem. V říjnu ve Slovinsku absolvovali dokonce třítýdenní soustředění. „Když si sečtu svoji závodní a trenérskou kariéru, tak jsem v Pokljuce strávil více než rok svého života. Je to oblast, která už má místo v mém srdci… A myslím, že tak to má i řada sportovců,“ říká trenér mužů Zdeněk Vítek.

„Obecně platí, že Pokljuku máme rádi,“ souhlasí asistent trenéra žen Jiří Holubec. „Pro přípravu nám vyhovuje její nadmořská výška a terény umožňující pestrou přípravu na kolečkových lyžích, v běhu nebo absolvování horských túr.“

Pestré tréninkové podmínky si v říjnu užívali nejen Veronika Vítková, Michal Krčmář a spol., ale také junioři a juniorky. Celkem 30 sportovců, 10 trenérů plus realizační tým.

Týmová fotka

Tak tak, že se všichni reprezentanti v Pokljuce vešli na fotku.

Češi míří za sněhem. Bude i v Pokljuce?

Bude pro české reprezentanty výhodou, že do sezóny vstoupí ve známém prostředí? Možná ano, ale ne nijak zásadní, shodují se trenéři. „Z pohledu závodů je asi nejdůležitější, že dobře známe tamní střelnici. Ale to je z výhod asi vše. Rozhodující budou stejně podmínky a výkony v daný okamžik,“ soudí Holubec.

Právě u sněhových podmínek je v tuto chvíli největší otazník. V Pokljuce stále panuje typické podzimní počasí, první menší mrazy by podle předpovědi mohly přijít příští neděli.

„Osobně z toho mám trochu strach, protože na přelomu listopadu a prosince v Pokljuce ještě nebývá moc sněhu a málo mrzne. Slovinci mají připravený sněhový depozit, ale zdali zvládnout připravit i celý čtyřkilometrový okruh pro vytrvalostní závod mužů, to nevím, nevím…,“ obává se Vítek.

Ortéza, neortéza, Veronika Vítková na soustředění v Pokljuce nezahálela.

Problémy se sněhem rozhodně nemá finská Imatra, kde od začátku listopadu trénují čeští muži. Na první sníh za nimi v neděli vyrazí i ženy. „Lyžování na prvním sněhu je pro kluky jasným signálem, že se blíží sezóna. Už to naplno vnímají,“ hlásí z Finska Zdeněk Vítek.

Češi v Imatře kromě tréninkových dávek absolvují i kontrolní závody, které určí nominaci na první Světový pohár a IBU Cup. Ti, kteří začnou v nižší soutěži, se už nebudou vracet do Česka. Přesunou se rovnou do Norska. Druholigový seriál totiž startuje v norském Sjusjøenu již 23. listopadu.

Tomáš Hermann, Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík