Reprezentace se připravuje na prvním sněhu ve finské Imatře

06. listopadu, 2018

Stejně jak v minulé olympijské sezóně i nyní zvolila česká reprezentace za místo přípravy na prvním sněhu finské středisko Imatra. Tratě v místních areálu pokrývá až 80 centimetrů sněhu, který místní rozvozili na okruhy ze zásobníku. Počasí však na severu Evropy prozatím zimní není. Teploty se v Imatře drží kolem pěti stupňů nad nulou… Muži trénují ve Finsku od čtvrtka, ženy od neděle. Oba týmy se nedaleko ruských hranic budou připravovat ještě téměř dva týdny.

Lyžařský a biatlonový areál ve finském středisku Imatra

Trenér mužů Zdeněk Vítek musel v přípravě improvizovat. Původně plánované „vysokohorské“ soustředění na Dachsteinu, byl nucen kvůli nevyhovujícím povětrnostním podmínkám zrušit. „Na Dachsteinu byla ledovka a vichr. Zůstali jsem tak o několik dnů déle v Pokljuce,“ vysvětlil. Tréninky ve Slovinsku si však nový „lodivod“ týmu mužů nemohl vynachválit. „Udělali jsme hodně silové práce i vytrvalostních tréninků, a také jsme zamakali na střelbě. Včetně klidové střelby a stabilizace polohy, což jsou prvky, které kvůli chladu v zimě už moc nenatrénujeme.“ Část soustředění v Pokljuce s týmem absolvovala i střelecká specialistka Kateřina Emmons.

Další fáze přípravy – posilovna

Na stejném místě a ve stejném čase pobýval i tým žen. „Ve Slovinsku jsme našli ideální podmínky. Základem přípravy děvčat byly kolečkové lyže. Holky jezdily hodně v tempu, absolvovaly několik výjezdů, trénovaly rychlost,“ přibližuje dění v Pokljuce Jiří Holubec, asistent hlavního trenéra Egila Gjellanda. „Alespoň jednou denně pak měly střelecký trénink a dvakrát jsme byli společně na horské túře.“ Jiří Holubec je z přístupu žen nadšený. „Makají od počátku přípravy. Baví je to, mají správné zaujetí.“

Děvčata poprvé na sněhu…

Soustředění na prvním sněhu znamená, že závodní sezóna už je na dohled. I přes nepříliš ideální počasí, mají čeští biatlonisté v Jižní Karélii takřka optimální podmínky. „Je tu k dispozici několik vzájemně propojených okruhů, které lze kombinovat a využívat tak různé profily pro různé typy tréninku,“ vysvětluje Zdeněk Vítek. V Imatře absolvují reprezentanti i kontrolní závody. Pak se tým rozdělí na dvě části. Sportovci, kteří absolvují I. kolo Světového poháru v Pokljuce se ještě vrátí domů. Ostatní zůstanou už ve Skandinávii, jen se přesunou z Finska do Švédska, kde se v Idre koncem listopadu uskuteční I. kolo IBU Cupu.

Michal Šlesingr ve svižném tempu

 

 

Tomáš Hermann

Foto: Aleš Ligaun