Vysočina Arena se chystá na SP: kilometry plotů, tuny prvků lešení, tisíce kubíků sněhu

16. listopadu, 2018

Zimní sezóna 2018/2019 už klepe na dveře. Za 14 dnů odstartuje ve slovinské Pokljuce prvním kolem Světový pohár, za pět týdnů bude biatlonovou elitu hostit Vysočina Arena (19. – 23. 12). Jak se Nové Město na Moravě připravuje na biatlonový svátek a první vrchol sezóny české reprezentace? Základní práce se v areálu odehrály už během jara a léta, kdy došlo k zásadní úpravě tratí. To koneckonců zaznamenali i aktéři a fanoušci úspěšného mistrovství světa v letním biatlonu… Nyní se intenzivně pracuje v budování mobilních zařízení.

Tribuna E opět uzavře stadion Vysočina Areny

Aktuálně je rozestavěná stěžejní mobilní tribuna E, které navazuje na stacionární tribuny přímo na stadionu. Vyrostly už také tribuny umístěné nad tubusy, staví se konstrukce pro umístění sedmi obřích LED obrazovek a výsledkovou tabuli. „Dodavatelská firma u nás pracuje s více než 400 tunami lešeňových prvků,“ upřesňuje sekretář organizačního výboru Jan Skřička. Navíc vznikne i 30 kamerových pozic pro televizní společnosti.

Konstrukce pro obří LED obrazovku nad trestným kolem

Zásadní novinkou je změna trati. Závodníci po startu vyrazí do lesa Modříňák, který původně představoval poslední úsek před stadionem. Z lesa se pak vrátí opět na okraj stadionu k trestnému kolu a zamíří do podjezdu.

Na louku před stadionem – sektor H – pak je nově situovano závěrečné stoupání. „Touto změnou, které reflektovala požadavky televizních společností, jsme mohli vytvořit zcela nový a komfortní prostor pro fanoušky. Bezprostředně před cílem pro ně budeme mít zázemí s občerstvením, toaletami a LED obrazovkou,“ podotýká Jan Skřička. Základní obrysy už má také velký VIP stan (na úvodním snímku) umístěný z pohledu tratí jako obvykle na začátku stadionu.

Sektor H, který kopíruje závěrečné stoupání, představuje atraktivní novinku Světového poháru 2018/2019

Prostor Vysočina Areny je již v současné době „obehnán“ mobilním plotem. „Postavili jsme pět kilometrů plotů a čeká náš ještě rozmístění asi tisíce metrů přenosných sítí,“ dodává sekretář organizačního výboru, podle jehož vyjádření probíhají práce v souladu s harmonogramem.

Kolem Vysočina Areny bylo vztyčeno 5 km mobilních plotů

Třetí kolo Světového poháru sezóny 2018/2019 bude hostit v každé kategorii tři disciplíny: sprinty, stíhací závody a závody s hromadným startem. Nejdelší tratí bude 3,4 km dlouhý okruh pro desetikilometrový sprint mužů. „Abychom tratě, stadion a trestné kolo pokryly vrstvou přibližně 70 centimetrů sněhu potřebujeme téměř 17 tisíc kubíků sněhu. Aktuálně jich v našem depozitáři máme 27 tisíc,“ uzavírá Jan Skřička s tím, že z pohledu povětrnostních podmínek není III. kolo Světového poháru v NMNM ohroženo.

Depozitář ukrývá pod štěpkou a pilinami 25 tisíc kubíků sněhu

 

Text a foto: Tomáš Hermann