Jsme zdraví, hlásí Češi z Finska. Testovací závody vyšly Vítkové a Moravcovi

19. listopadu, 2018

Pokud jste v posledních dnech slyšeli nějaké klepání, tak to možná přicházelo z finské Imatry. Čeští trenéři totiž museli zaklepat, že vše probíhá, jak má a jejich svěřencům se vyhýbají zdravotní potíže. Největší překážkou tak byly rozmary počasí. Nejlíp se s nimi v testovacích závodech vyrovnali Ondřej Moravec a Veronika Vítková.

Vysoké teploty, mrholení a vítr

Že by české biatlonisty v Imatře přivítala pravá zima, to se říct nedá. Teploty se od začátku pohybovaly výrazně nad nulou a postupem času ještě rostly. To se projevovalo i na kvalitě sněhu, který pořadatelé museli navážet ze zásobníků.

„Po celou dobu bylo sychravé počasí, plus 5 až 8 stupňů. Pořadatelé v Imatře každý den naváželi nový sníh, protože postupně odtával a byl hodně špinavý. Ale lyžovat se dalo, což je hlavní,“ říká smířlivě asistent trenéra žen Jiří Holubec.

„V posledních třech dnech přišel teplý vítr a zejména na otevřených místech sníh mizel hodně rychle,“ doplňuje svého kolegu trenér mužů Zdeněk Vítek. Zároveň pochválil Finy za to, jak se o tratě starali. Jen poslední dny podle něj trochu podcenili.

Z 5,5 km tratí nakonec zbyly 3 km, což bylo nepříjemné hlavně z hlediska testovacích závodů, které byly v plánu na poslední víkend. „Závodili jsme prakticky jen kolem střelnice. Navíc byl víkend, bylo tu i dost lidí a kluci říkali, že jim někteří ani neuhýbali,“ popisuje Vítek.

Natálie Jurčová

Takhle zdolávala tratě v Imatře jedna z nejmladších členek týmu Natálie Jurčová.

Jak tedy cvičné závody dopadly?

Ve větrném testu obstáli Vítková a Moravec

Testovací závody měly dát tečku za soustředěním, které muži načali již 1. listopadu a ženy se k nim přidaly 4. listopadu. Jako naschvál Imatra pro tuto příležitost nabídla to nejhorší počasí za celé tři týdny.

Z tohoto i dalších důvodů trenéři brali klání na čtyři položky s rezervou. „Ten závod nemá větší vypovídající hodnotu. Závodníci měli v nohách těžké tréninky, navíc jeli na tréninkových lyžích. Spíš šlo o to vyzkoušet si střelbu při maximální zátěži,“ vysvětluje Zdeněk Vítek.

Přesto mu někteří sportovci udělali radost. „Potěšilo mě, jak se s tím silným větrem popral Ondra (Moravec). Udělal jen jednu chybu při poslední položce. Boušek dal tři nuly, ale na poslední střelbě mu přišel poryv a třikrát minul,“ sdělil kouč mužů s tím, že velkou roli hrálo štěstí.

Závod, který se jel intervalově a s trestnými koly, tedy jasně ovládl dobře střílející Ondřej Moravec před Michalem Šlesingrem. Třetí skončil Michal Krčmář. Nejrychlejším během zaujal Tomáš Krupčík, byť byl jen nepatrně rychlejší než Moravec.

A jak probíhal závod žen? „Bylo celkem větrno. Nejlíp se s tím srovnala Verča (Vítková), která dala za tři. Ostatní měly problémy, bylo tam třeba i pět šest chyb, což je dost,“ hlásí Jiří Holubec.

Za Vítkovou byla druhá Jessica Jislová, následovaly Eva Puskarčíková, Markéta Davidová a Lucie Charvátová. Ženy na rozdíl od mužů místo trestných kol přičítaly za chybu 22 sekund. Závod celkově trval kolem 25 minut.

Michal Krčmář

Střelba dávala biatlonistům zabrat. V akci Michal Krčmář.

Trénink doma a pak už Pokljuka

Pro ženské áčko skončilo soustředění v Imatře v neděli, muži odlétají v úterý po obědě. Na severu již zůstanou závodníci, kteří začnou sezónu na IBU Cupu ve švédském Idre.

Nejdůležitější poznatky ze závěrečného soustředění jsou dva: Dobře se potrénovalo a všichni jsou zdraví.

„Udělali jsme spoustu silové práce. Věřím, že se nám to vyplatí, i když někteří mladší kluci toho měli dost,“ prozradil Zdeněk Vítek a dodal: „Musím to zaťukat, zdravotní problémy se nám zatím vyhýbají.“

Stejná je situace u žen. „Žádné úrazy, žádné virózy. Naplno už trénovaly i Natka Jurčová a Terka Vinklárková, i když na nich ještě je znát ten výpadek,“ referuje za reprezentační tým žen Jiří Holubec.

Veroniku Vítkovou a spol. čeká po návratu z Finska ještě několik rychlejších tréninků v Jablonci nad Nisou. Do akce se opět dostane běžecký pás.

Muži budou mít přípravu individuálnější, užijí si i pár odpočinkových dnů. V plánu je suchá příprava a pokud to počasí dovolí, tak i výjezdy na kolečkových lyžích.

V úterý 27. listopadu budou reprezentanti k dispozici novinářům na předsezónní tiskové konferenci a ještě v ten den odletí do Slovinska na úvodní závody Světového poháru.

Karel Halberštádt

Foto: Aleš Ligaun, Instagram Michala Krčmáře a Natálie Jurčové