Juniorské týmy v norském Trysilu. Jak českým nadějím pomohl Egil Gjelland?

21. listopadu, 2018

Po deštivém úvodním týdnu mají nyní naše juniorské výběry na soustředění v norském Trysilu konečně ideální podmínky. Teplota klesla na mínus 10 stupňů, počasí je slunečné, na tratích leží dostatek sněhu, byť převážně z loňských zásob, a střelnici už opustily norské i rakouské reprezentační “A” týmy, a tak zůstává k dispozici pouze českým nadějím.

„První týden byl náročný, déšť střídalo mrholení nebo mlha, ale od víkendu se podmínky výrazně zlepšily,“ říká trenér juniorů Michael Málek. „Ano, nyní můžeme mluvit o ideální situaci a trénovat na plné pecky,“ doplňuje s úsměvem Aleš Lejsek, trenér juniorek.

Trenér juniorů Michael Málek (vpravo) během tréninku

Zatímco tým juniorek se může pyšnit 100 procentním zdravotním stavem, junioři bojují s nachlazením. Několik dnů přípravy na prvním sněhu musel vynechat Petr Kánský, absentovali také Mikuláš Karlík, nebo Josef Kabrda. „Snad to nebude tím, že antibiotika užívá i jejich trenér,“ povzdychne si sám Michael Málek.

Aleš Lejsek předává pokyny svým svěřenkyním

Trysil, to je dosud českou reprezentací nepoznaná destinace. Během sezóny je v okolí udržováno až 100 km běžeckých tratí. Aktuálně je k dispozici přibližně 6,5 km dlouhý okruh. Střelnice „Trysil-Knut Areny“ nabízí 20 stavů.

„O tomto místě jsme se dozvěděl spíše náhodou, ale pak jsme požádali o konzultaci Egila Gjellanda,“ přibližuje Aleš Lejsek, jak se česká juniorská reprezentace dostala do šestitisícového městečka asi 80 km východně od olympijského Lillehammeru.

Idyla v Trysilu I – dobré ráno!

„Egil nám pak opravdu hodně pomohl. Dohodl ubytování za dobrou cenu, objednal tréninkové hodiny v aréně nebo nám poradil, ať na nákupy s naším kuchařem jezdíme přes hranici do Švédska, protože je tam levněji,“ děkuje na dálku trenérovi českých žen Aleš Lejsek.

S juniorskými výběry je v Norsku i někdejší trenér mužů či juniorů Vlastimil Vávra. “Po dohodě s Alešem a Michaelem pomáhám zejména se střeleckými tréninky,” popisuje svoji roli současný koordinátor mládežnického biatlonu ČSB.

Z Trysilu se junioři vrátí domů v pondělí 26. listopadu. Počátkem prosince je čeká krátké soustředění v Obertilliachu a následně dvě úvodní kola Junior IBU Cupu ve švýcarském Lenzerheide (15.-16. 12.) a francouzském Premanonu (19. – 22. 12.).

Idyla v Trysilu II – dobrý den!

Dvě juniorské opory Vítězslav Hornig a Petra Suchá se však těchto klání nezúčastní, absolvují totiž druhé a třetí kolo IBU Cupu dospělých. V Italském Ridanně se bude závodit 13. – 16. 12., v rakouském Obertilliachu 19. – 22. 12. Další juniorští reprezentanti Jakub Štvrtecký či Tereza Vinklárková se již dlouhodobě s týmy dospělých připravují.

 

Juniorské reprezentace v Trysilu
Juniorky: Karolína Dusilová, Iva Křižovičová, Veronika Macková, Barbora Smetanová, Petra Suchá, Eliška Svobodová, Eliška Teplá, Tereza Voborníková
Junioři: Vítězslav Hornig, Josef Kabrda, Petr Kánský, Mikuláš Karlík, Jakub Kocián, Ondřej Mánek, Jonáš Mareček, Tomáš Mikyska

 

Tomáš Hermann

Foto: Vlastimil Vávra