Světový pohár v Pokljuce - předzávodní přehled

01. prosince, 2018

Slovinská Pokljuka je připravena na zítřejší start nové sezóny Světového poháru. Počasí organizátorům přálo, a tak na závodníky i ve středu Evropy čeká pohádková zimní kulisa.

Úvodního dílu Světového poháru by se mělo zúčastnit 291 biatlonistů z 32 zemí světa. Samořejmě nebude chybět 10členná česká výprava, naopak několik hvězd v Pokljuce neuvidíme.

Připravili jsme pro vás předzávodní přehled se vším důležitým, co byste měli před nedělním ostrým startem vědět.

Stalo se před Pokljukou

 • Laura Dahlmeierová dohání po problémech s imunitou tréninkové manko, ale nechce nic uspěchat. Do Světového poháru by se měla vrátit až v lednu.
 • V prvním trimestru se budeme muset obejít také bez Antona Šipulina. Ruský lídr vynechal velkou část přípravy a jeho forma zatím není jinak zářná.
 • Parádní výkony předváděla v předsezónních závodech Tiril Eckhoffová. Teď ale nastydla a přijde o úvodní smíšenou štafetu.
 • Zdravotní potíže se bohužel nevyhnuly na poslední chvíli ani českému týmu. Adam Václavík do Pokljuky přicestuje kvůli nachlazení až v pondělí, Ondřeje Moravce zase trápí v posledních dnech žaludeční potíže, které ho minimálně v neděli nepustí na start.
 • Sestry Paulína a Ivona Fialkovy po dlouhém sporu se slovenským svazem podepsaly reprezentační smlouvu, a uvidíme je tak ve Světovém poháru.

Krátce o Pokljuce

Když se řekne Östersund, Oslo nebo Ruhpolding je to zřejmé, jsou to města, která hostí závody Světového poháru. Nové Město na Moravě má slovo „město“ dokonce ve svém názvu. Slovinská Pokljuka, to je ale něco jiného. Za tímto názvem se skrývá krasová náhorní, převážně lesnatá, plošina, ležící na severozápadě Slovinska v oblasti Triglavského národního parku. Její průměrná nadmořská výška se pohybuje mezi 1100 – 1450 metry nad mořem. Nejbližším známým sídlem je rekreační Bled na březích stejnojmenného jezera.

„Pokljuka“ hostila jedno řádné mistrovství světa v biatlonu, a to v roce 2001, nyní se chystá přivítat biatlonovou elitu v boji o světové tituly roku 2021. Navíc dvakrát se v Pokljuce bojovalo o světové tituly v tehdy neolympijských disciplínách – 1998 (stíhací závody) a 2006 (smíšené štafety).

Oproti Novému Městu na Moravě nebo Oberhofu je areál v Pokljuce přeci jen skromnější

Pokljuka očima Evy Puskarčíkové

„Obecně platí, že Pokljuku mám ráda. Cítím se tam trochu jako doma, protože na Pokljuce často trénujeme. I letos na podzim jsme tam byli tři týdny. Znám tamní tratě, střelnici, která ani není moc zrádná, znám i spoustu místních lidí. Prostě jako doma. Ani nadmořská výška kolem 1400 metrů nad mořem mi nevadí. Závodí se mi tam dobře, na rozdíl třeba od Anterselvy. Na Pokljuku mám i spoustu vzpomínek. Před třemi lety jsem tam ve sprintu zlomila pažbu, před loni jsem skončila třetí ve stíhačce. Byly to vůbec moje první stupně vítězů. Úžasná chvíle a velká radost. Jsem zvědavá, co v Pokljuce předvedu letos, protože tam sezónu nezvykle začínáme…“

Takhle těsně pro sebe Eva Puskarčíková urvala před dvěma lety v Pokljuce bronz

Češi v Pokljuce

 • Mezi nejúspěšnější biatlonistky v Pokljuce patří Gabriela Koukalová. V roce 2012 tu vyhrála svůj první závod Světového poháru. Celkově ve Slovinsku posbírala pět medailí.
 • Eva Puskarčíková se zase v Pokljuce premiérově postavila na stupně vítězů, když před dvěma lety ve stíhačce skončila třetí.
 • Puskarčíkové se tu zkrátka daří. V posledních pěti závodech neskončila hůř jak 13.
 • Medaili z Pokljuky sice zatím nemá Veronika Vítková, zato se ale šestkrát vešla do elitní desítky.
 • Ondřej Moravec je jediným českým mužem, který získal v tomto středisku medaili. Povedlo se mu to v sezóna 2012/13, kdy ve sprintu nestačil jen na Emila Hegleho Svendsena.
 • Když  se v Pokljuce závodilo naposled (před dvěma lety), tak se nejvíc dařilo ve sprintu devátému a ve stíhačce desátému Michalu Krčmářovi.
 • To Michal Šlesingr čeká na elitní desítku na slovinském svěťáku už devět let. V roce 2010 přišel na poslední střelbě vytrvalostního závodu o vítězství a nakonec skončil čtvrtý.

Před dvěma lety Michal Krčmář vybojoval ve sprintu v Pokljuce deváté místo

Česká nominace

 • Muži: Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Adam Václavík
 • Ženy: Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková

Program závodů

2. 12. – 12:00 – smíšené dvojice

2. 12. – 14:35 – smíšená štafeta

5. 12. – 14:15 – vytrvalostní závod mužů

6. 12. – 14:15 – vytrvalostní závod žen

7. 12. – 14:15 – sprint mužů

8. 12. – 14:15 – sprint žen

9. 12. – 11:45 – stíhací závod mužů

9. 12. – 14:45 – stíhací závod žen

Užitečné odkazy

 

Tomáš Hermann, Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík