Krčmáře svazovala ve vytrvalostním závodě nervozita. Krupčík si na střelnici věřil

06. prosince, 2018

Podobný scénář měl dnešní vytrvalostní závod pro Michala Krčmáře a Tomáše Krupčíka. Oba zapsali tři nuly a útočili na umístění mezi 10 nejlepšími. Krčmář následně odstřílel závěrečnou stojku za jedna a zapsal dobré 15. místo, Krupčík se po třech minelách propadl mimo body.

Svázanému Krčmářovi pomohl rychlý Rakušan

Michal Krčmář vytrvalostní závod začal 72. běžeckým časem v prvním kole, ale postupně zrychlil až k celkovému 21. času. O taktiku ale nešlo.

„První pomalejší kolo vyplynulo z toho, že jsem byl nervózní. Byl jsem sepnutý, trochu v křeči, a nedokázal jsem se na trati tak uvolnit. V dalších kolech to už vypadalo líp, navíc mě dojel Eberhard, takže jsem se vyvezl s ním. Dvě kola jsem jen přímo s ním, on pak odstřílel trochu rychleji a poodskočil mi. Ale já už to rychlé tempo dokázal udržet,“ těšilo českého závodníka.

Co se naopak postupem času nezlepšilo, byla rychlost střelby. Déle času strávil na střelnici pouze Slovinec Drinovec. To Krčmáře trochu mrzelo. „Určitě jde střílet rychleji. Chtěl jsem ale začít sezónu dobře, což mě trochu svázalo, jak na střelnici, tak v prvním kole na trati. Z tohoto pohledu beru konečné 15. místo všemi deseti. Položil jsem dobrý základ, i když vím, že rezervy jsou značné.“

Na tréninku však olympijský medailista nemá s rychlými položkami problém. Teď to jen prodat v závodě. „Střelba je u mě vyloženě o hlavě. Nesmím střílet tak moc na jistotu. Na rovinu říkám, že v zítřejším sprintu si tak pomalou střelbu nemůžu dovolit. Budu střílet normálně a uvidíme, jak to bude vypadat.“

Za pomalý čas z části mohl i technický problém na poslední střelbě, kdy musel Krčmář ručně dobíjet. „Chtěl jsem zavřít závěr po přebití a nešlo to. Kouknul jsem se, co se stalo, a zůstal mi tam vzpříčený náboj, takže jsem ho musel vyndal. Přesnou příčinu teď asi neurčím, ale tohle se zkrátka občas stává. Nehrálo to takovou roli, takže to nijak zvlášť neřeším, i když každá ztracená vteřina mrzí,“ hodnotí nepříjemnost s odstupem český reprezentant.

Při střelbě Krčmář zatím ztrácel drahocenné sekundy.

Markéta Davidová po dnešním závodě přiznala, že měla před poslední střelbou v hlavě možný úspěch. Co její kolega? „Oproti Markétě mám tu výhodu, že už jsem pár závodů se třemi nulami odjel. Také mi jednou naskočilo v hlavě, že by z toho mohl být dobrý výsledek. Hned se mi to ale povedlo vytěsnit a soustředit se zase jen na svou jízdu. Je to o zkušenostech.“

Krčmář zároveň neopomenul Davidovou pochválit. „Klobouk dolů před Markétou, jak to na závěrečné střelbě ustála. Člověk si ani nedokáže představit, co se vám v takových chvílích honí v hlavě. A že jsem ji po nepovedené smíšené štafetě přišel podpořit? To je automatické. Pořád jsme jeden tým, bojujeme za Českou republiku. Kdyby se závod nepovedl mně, tak holky přijdou zase za mnou,“ dodává Bimbo.

Krupčík věřil, že se trefí

Pro Tomáše Krupčíka se dnešní den vyvíjel dobře už od časného rána. „Měl jsem výborný nástřel vleže, takže jsem věřil, že mi to bude padat i v závodě. Sebedůvěru mi zvedla i bezproblémová první stojka.“

Po třech nulách byly Krupčíkovy vyhlídky velmi dobré. Atakoval umístění v elitní desítce, čili nejlepší výsledek v kariéře. Možná i proto ho trenéři zbytečně nerozrušovali informacemi o tom, jak si vede. „Od trénérů jsem dostal asi jednu informaci. Po třetí střelbě mi řekli, že jedu kolem desátého místa. Nevím, jestli to byl záměr. Třeba se to jenom logisticky nesešlo,“ usmívá se Krupčík.

Tři chyby na závěrečné položce nakonec znamenaly propad na 57. místo. „Říkal jsem si, že to prostě trefím. Cítil jsem se opravdu dobře,“ popisuje český reprezentant s tím, že se mu i podařilo z hlavy vytěsnit myšlenky na možný úspěch.

Co tedy stálo za střeleckým nezdarem? „Byl bych strašně rád, kdybych si to dokázal vyhodnotit a určit přesnou příčinu. Jenže těch faktorů je víc a potom je těžké ukázat na ten jeden stěžejní. Problém je ten, že do takových momentů se dostanete jen při závodě, špatně se na to trénuje,“ říká Krupčík a zároveň doufá, že podobných situací bude přibývat. „A pak je musím vyřešit lépe,“ dodává 30letý biatlonista.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík