Ve sprintu dojel Fourcada, na obláčku se ale Krčmář nevznáší

07. prosince, 2018

Kdy jste naposledy viděli, že by někdo na trati dojel Martina Fourcada? Právě tento husarský kousek se dnes v Pokljuce povedl Michalu Krčmářovi, který si ale byl vědom Fourcadova horšího rozpoložení.

Když dojedete Martina Fourcada

Startovní číslo 7 – Martin Fourcade, startovní číslo 8 – Michal Krčmář. Mezi nimi rozestup 30 sekund. Do cíle však oba biatlonisté dorazili prakticky současně.

Zatímco Krčmář proplul sprintem bez jediné chyby, tak Fourcade musel jednou obkroužit trestné kolo. Co víc, za českým reprezentantem zaostal i v běhu. Proto v závěrečném kole došlo ke zvláštnímu ukázu: Krčmář Fourcada zkrátka dostihl.

„Poslední kopce jsme doslova vyskákali a bojovali o každou vteřinku. Dost mě to vyhecovalo. Rozhodně jsme si nedali nic zadarmo,“ líčil po závodě Krčmář.

Z televizních záběrů se skoro zdálo, že Francouz v závěrečném stoupání Čecha brzdí. „Zkoušel jsem jít před něj, ale ten cílový kopec je strašně úzký a krátký, takže se to nepodařilo. Určitě bych ale neřekl, že by mě brzdil.“

Pomyslný souboj, do kterého se připojil ještě Švéd Jesper Nelin, nakonec na cílové pásce vyhrál Fourcade. Ve výsledku ale byl v běhu o 10 sekund pomalejší než Krčmář, v posledním kole zaostal dokonce o 12 sekund.

Martin Fourcade v jednom z posledních přechodů…

…Michal Krčmář na stejném místě, ale s viditelně vyšším nasazením.

Martin nebyl fit, ví Krčmář

Dílčí vítězství nad Martinem Fourcadem Michal Krčmář nepřeceňoval. „Myslím, že dnes by ho dojelo víc lidí. Kdyby se mi to podařilo v době, kdy je v top formě, tak bych z toho měl větší radost. Spíš bych si přál, aby byl zase v plné síle.“

Když ale český biatlonista dorazil do cíle a věděl, že Fourcada porazil o půl minuty, tak věřil v hodně dobrý výsledek. „Říkal jsem, že bych mohl zůstat v elitní šestce. Přece jen Fourcade je dobré měřítko. Pak jsem se začal bát i o tu patnáctku, ale naštěstí z toho bylo desáté místo a s tím jsem velmi spokojený,“ těší aktuálně sedmého muže celkového hodnocení Světového poháru.

I samotný fakt, že můžete závodit se sedminásobným vítězem Světového poháru, člověku psychicky pomůže. „To určitě ano, ale je to ošemetné. Každý závod je jiný. I ta nedělní stíhačka, kde budou rozestupy ze sprintu. Myslím si, že v biatlonu je pokora ještě důležitější než v jiných sportech. Není to něco, co by mělo člověka vynášet do oblak. Ale může to přispět k sebedůvěře,“ myslí si Krčmář.

Po závodě měl 27letý rodák z Vrchlabí příležitost prohodit s francouzskou legendou pár slov. „Bavili jsme se spolu v převlíkárně a říkal mi, že se necítí vůbec dobře. Taky ho moc nepodržely lyže, já je měl viditelně lepší. Těch faktorů bylo víc, ale podle mě to není tím, že bychom se k němu přiblížili. Zkrátka není v ideálním rozpoložení,“ odpovídá Krčmář na otázku, zda se nemění biatlonové pořádky a nekončí éra velikána Martina.

„Nemyslím si, že jsou to problémy dlouhodobého charakteru. Už v Hochfilzenu to může být úplně jiný Fourcade,“ uzavírá Michal Krčmář.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík