Světový pohár v Hochfilzenu - předzávodní přehled

12. prosince, 2018

V Pokljuce řešili, kde vzít sníh, v Hochfilzenu řeší, co se sněhem. Druhý díl Světového poháru tak slibuje skvělé podmínky k lyžování a pohádkovou kulisu podél tratí.

Biatlonisté si v Hochfilzenu užijí opravdovou zimu, protože podle předpovědi počasí může teplota klesat i pod minus 10 stupňů. Zároveň to vypadá, že by regulérnost závody nemusely ovlivnit poryvy větru, ani sněhové přeháňky, které jsou pro Hochfilzen tak typické.

Rakouské středisko bude hostit už 27. podnik Světového poháru. Tradičně budou na programu štafety, které doplní sprinty a stíhací závody.

Stalo se před Hochfilzenem

 • Laura Dahlmeierová se vrací, ale zatím jen v druholigovém IBU Cupu. Zítra má v plánu testovat svou formu v závodě smíšených dvojic v italském Ridnaun.
 • Vítězku úvodního závodu Světového poháru Juliji Džimovou trápí bolest v krku. Ukrajinka uvažuje, zda vůbec nastoupí do čtvrtečního sprintu.
 • Zdravotní problémy trápí i švédské opory. Hanna Öbergová absolvovala v Pokljuce jen první dva závody, Fredrik Lindström jen jeden. Zatímco olympijská šampionka zřejmě naskočí už do sprintu v Hochfilzenu, tak zkušený Lindström by v Rakousku startovat neměl.
 • Naopak fit by měla být Tiril Eckhoffová, která figuruje v norské nominaci a měla by si v Hochfilzenu odbýt premiéru v letošním ročníku Světového poháru.
 • Na tu stále čekají Rusové Anton Šipulin a Maxim Cvetkov, kteří se v Obertilliachu připravují na lokální ruské závody. Trenéry budou muset nejdříve přesvědčit o své výkonnosti.

Krátce o Hochfilzenu

Místo, kde se začaly psát i dějiny Vysočina Areny

Nesmyslný titulek? Jak se dozvíte na následujících řádcích, tak úplně ne…

Dějišti II. kola Světového poháru 2018/2019 dominuje vysoký komín místní průmyslové fabriky, která patří do nadnárodní sítě RHI Magnesita a zabývá se produkcí žárovzdorných materiálů. A to už možná tušíte. Vždyť spojení továrního kouře a „výstřelu“ biatlonistů je častým motivem fotografů.

Ale přenesme se rovnou do biatlonového areálu, který je v provozu od roku 1967 a hostil už čtyři světové šampionáty – 1978, 1998 (neolympijské disciplíny), 2005 a 2017. Patnáctitisícový stadion se rozprostírá ve vojenském prostoru v nadmořské výšce 1000 m a více.

Hochfilzen, za jehož tyrolským katastrem už leží spolková země Salcbursko, má i své slavné rodáky. Na prvním místě samozřejmě musíme jmenovat biatlonistu Dominika Landertingera, čtyřnásobného olympijského medailistu, mistra světa a „domácího“ držitele štafetového bronzu z MS 2017. Rakouským sportem číslo jedna ale stále zůstává alpské lyžování. A první pokusy na hochfilzenských svazích dělal Romed Baumann, bronzový z kombinace na MS 2013 v Schladmingu!

A paralela s NMNM? Vraťme se do roku 2005. Právě během světového šampionátu představil Jiří Hamza generalitě IBU myšlenku vybudování biatlonového centra v Novém Městě na Moravě. Nyní po necelých 14 letech má Vysočina Aréna na kontě například pořadatelství mistrovství světa a těší už na svůj čtvrtý Světový pohár 19. – 23. 12 2018!

Hochfilzen, Mistrovství světa 2017

Hochfilzen očima Ondřeje Moravce

„Hochfilzen mám rád, určitě patří mezi má oblíbenější střediska. Líbí se mi tratě, stadion i střelnici. Výsledkově to ale nikdy nebyla žádná sláva, když nebudu brát v potaz Mistrovství světa v roce 2017. Nevím z jakého důvodu, ale celému našemu (mužskému) týmu se tu moc nedaří.

Co je pro Hochfilzen typické, to je problematické počasí. Nasazování do startovních skupin je tak často alfou a omegou dobrého výsledku. Když třeba během závodu přestane sněžit a trať se zrychlí, tak to může dělat i 20 sekund na kolo. Pamatuji si na Tomáše Holubce, který si zajel v Hochfilzenu nejlepší výsledek. Tenkrát, před sedmi lety, vydělal právě na tom, že jel s vysokým číslem.

Tratě v Hochfilzenu jsou velmi těžké, zvlášť 3kilometrový okruh je extrémně náročný. První část trati patří k těm lehčím, ale v té druhé je to samé stoupání. Na druhou stranu tu nejsou žádné nebezpečné sjezdy. Před střelnicí je jen malinkatý kopeček, ale i tak se celkem chybuje. Řekl bych, že kvůli podcenění. Ležky jsou celkem schůdné, pokud zrovna nefouká. Se stojkou ale hodně lidí bojuje, mluvím z vlastní zkušenosti.“

Ondřej Moravec po zisku stříbrné medaile na Mistrovství světa v Hochfilzenu 2017

Češi v Hochfilzenu

 • V Hochfilzenu se medailově prosadili tři čeští muži, z toho ve dvou případech v rámci mistrovství světa. Nejčerstvější je dva roky staré stříbro Ondřeje Moravce.
 • V posledních 13 závodech byl v 9 případech nejlepším z Čechů právě Ondřej Moravec, shodně dvakrát zaznamenali nejlepší výsledek Michal Krčmář a Jaroslav Soukup.
 • Ondřej Moravec se v Hochfilzenu pětkrát v kariéře probojoval do elitní desítky, jednou se to povedlo i Michalu Krčmářovi (6. místo na MS 2017) a Michalu Šlesingrovi (9. místo na MS 2005).
 • Českým mužům příliš nevyšly tři poslední štafety v Hochfilzenu, skončili v nich na 18., 10. a 16. místě. Předtím však měli sérii pěti 7. míst a jednoho 5. místa.
 • Díky úspěchům na Mistrovství světa v roce 2017 je nejúspěšnější Češkou v Hochfilzenu Gabriela Koukalová. Na zmíněném šampionátu získala kompletní medailovou sadu, o rok dřív byla na Světovém poháru třetí.
 • Z českých žen už se v Hochfilzenu prosadila jen Veronika Vítková, a to druhým místem v sezóně 2013/14.
 • Nejlepší výsledek Lucie Charvátové ve Světovém poháru je právě z Hochfilzenu. Ve sprintu v sezóně 2015/16 si tu vyjela pátou příčku.
 • České ženy dojely v posledních čtyřech štafetách v Hochfilzenu vždy do 6. místa, v roce 2015 byly dokonce třetí.

Hochfilzen by mohl být dobrým místem na prolomení krize, kterou Lucie Charvátová prochází.

Česká nominace

 • Muži: Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Adam Václavík
 • Ženy: Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková

Program závodů

13. 12. – 14:15 – sprint žen

14. 12. – 14:15 – sprint mužů

15. 12. – 11:30 – stíhací závod žen

15. 12. – 14:45 – stíhací závod mužů

16. 12. – 11:15 – štafeta žen

16. 12. – 14:00 – štafeta mužů

Užitečné odkazy

 

Tomáš Hermann, Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík