Veronika Vítková a Michal Krčmář dojeli při premiéře na Schalke šestí

29. prosince, 2018

Veronika Vítková a Michal Krčmář si zpestřili pauzu mezi třetím a čtvrtým dílem Světového poháru účastí na tradiční exhibici World Team Challenge v německém Gelsenkirchenu. Ve vyprodané VELTINS-Areně (46 412 diváků!), které je domovem fotbalistů Schalke 04, dojeli na šesté příčce. Zvítězili Italové Dorothea Wiererová a Lukas Hofer.

Biatlonová exhibice se skládala tradičně ze dvou poločasů, z hromadného startu a stíhacího závodu. V obou případech objely ženy čtyři 1,3 km dlouhá kola, muži si po závěrečné střelbě přidali ještě páté. Po každém kole došlo k předávce, každý postupně odstřílel vleže, vestoje, vleže a zase vestoje. Po chybách se nedobíjelo, ale rovnou kroužil 75metrový trestný ovál.

A jak to tedy vypadalo na trati, resp. na fotbalovém stadionu?

První poločas: Chybující Češi zahajují osmým místem

První poločas, závod s hromadným startem, českým barvám střelecky nevyšel. Začátek přitom nebyl špatný, Veronika Vítková zastřílela úvodní ležku čistě, Michal Krčmář po jedné chybě předával jako pátý.

Pak Vítková zaváhala na první stojce, musela na tři trestná kola a česká dvojice klesla na poslední 10. místo. Po dvou bezchybných střelbách to na chvíli bylo veselejší, Češi v půlce prvního klání figurovali na šesté příčce.

Jenže slabší chvilku si na střelnici vybral i Krčmář a po dvou nepřesnostech vleže z toho opět byla 10. příčka. Ta zůstala neměnná po dalších dvou trestných kolech Vítkové. Až závěrečná položka Krčmáře přinesla po čase nulu a posun na 8. pozici.

Do posledního kola vjížděl po skvělém výkonu Darji Domračevové na vedoucí pozici Ole Einar Bjørndalen, nakonec se však musel sklonit před mladšími soupeři Lukasem Hoferem z Itálie a Francouzem Émilienem Jacquelinem.

Druhý poločas: Posun Vítkové a Krčmáře

Pro druhý poločas, stíhací závod, se počítaly poloviční rozestupy z hromadného startu. Češi díky tomu vyrazili na trať jako osmí s odstupem 35 sekund.

Veronika Vítková opět začala bezchybně a polepšila českému páru na sedmé místo. Nulou odstartoval svou druhou půlku i Michal Krčmář. Kvůli lehce pomalejší střelbě mu ale patřila devátá příčka.

Ta zůstala i po tom, co si Vítková dvakrát dala navíc 75 metrů. To Krčmář opět nechyboval a odjížděl na sedmém místě. Posun o další příčku zařídila nulou na druhé ležce Vítková a šestá příčka vydržela i po jedné minele Krčmáře.

Loučení se stadionem Schalke 04 bohužel úplně nevyšlo Veronice Vítkové, která po druhé stojce zamířila na dvě trestná kola. To Michal Krčmář na závěr nechyboval a finišoval na šestém místě.

Z vítězství se radovala italská dvojice. Dorothea Wiererová opět udivovala rychlou střelbou, Lukas Hofer zase během. První místo musel v závěru po třech trestných kolech tvrdě hájit, ale Simon Schempp už neměl dostatek sil na závěrečný útok. Spolu s ním vystoupala na druhý stupínek jeho přítelkyně Franziska Preußová.

Sympatické gesto v závěru předvedl Benedikt Doll, když počkal na Oleho Einara Bjørndalena a ruku v ruce s ním projel na třetí příčce. Nor se tak společně se svou manželkou Darjou Domračevovou dočkal medailové tečky za kariérou. Osmým místem se s biatlonem loučil Anton Šipulin.

Zajímavá čísla

  • Až v 17. ročníku World Team Challenge se Itálie dočkala premiérového vítězství.
  • Druhým místem zkompletoval Simon Schempp medailovou sadu z World Team Challenge, jeho partnerka Franziska Preußová slaví první cenný kov.
  • Ole Einar Bjørndalen se pošesté v kariéře na stadionu Schalke postavil na stupně vítězů. Dokázal to s pěti různými partnerkami. Pro Darju Domračevovou byla dnešní medaile první a zároveň poslední.
  • Veronika Vítková a Michal Krčmář při své premiéře vyrovnali šesté místo Ondřeje Moravce a Gabriely Koukalové z jejich debutu v roce 2013. Poté Moravec dosáhl ještě na druhé a čtvrté místo s Koukalovou, naposledy dojel druhý i s Puskarčíkovou.

 

Karel Halberštádt

Foto: Petr Slavík