Veronika Vítková a Michala Krčmář na startu „Biathlon World Team Challlenge 2018“

29. prosince, 2018

Nováčci exhibice „Biathlon World Team Challlenge“ Veronika Vítková a Michal Krčmář budou dnes hájit české barvy v Schalke Areně. Sedmnáctého ročníku prestižního klání se zúčastní deset párů. Mezi nimi nebudou chybět legendární Darja Domračevová se svým manželem Ole Einarem Bjoerndalenem, jenž je čtyřnásobným vítězem závodu (ovšem naposledy roku 2006). Oba v Gelsenkirchenu završí svoji bohatou kariéru. Totéž čeká i Antona Šipulina, který se rozhodl zamávat biatlonu mezi vánočními svátky. Ruský biatlonista se na start postaví společně Jekatěrinou Jurlovovou-Perchotovou. Spolu dokázali exhibici ovládnout v roce 2012.

Český pár přiletěl do Gelsenkirchenu v sobotu dopoledne. „Vstávali jsme už před čtvrtou ráno,“ zívl Michal Krčmář, který po Světovém poháru v NMNM. Po vánočních svátcích, které prožil v kruhu rodinném spíše na dietě, stihl i přípravu. „Mám za sebou dva rovnoměrnější tréninky a závodem formu zase trochu prošťouchnu,“ dodal už vesele.

Michal Krčmář

Veronika Vítková nakonec změnila plán poté, co ji žaludeční potíže nedovolily před týdnem dokončit stíhací závod ve Vysočina Areně. „Měla jsem původně odjet na soustřední do Obertilliachu v Rakousku, ale na doporučení Egila Gjellanda a Ondry Rybáře jsem nakonec zůstala doma. Trénovala jsem na páse u nás na Olympu. Asi to bylo rozumné rozhodnutí, protože jsem opravdu nebyla v pohodě a dlouhé cestování by mi neprospělo.“

Na novou zkušenost se oba těší. „Když jsem dostala nabídku. Vůbec jsem nepřemýšlela nad tím, zda ji přijmout nebo ne. Ano, byla jediná možná odpověď, protože taková příležitost už se nemusí opakovat,“ podotkla Veronika Vítková. „Jsem opravdu hodně zvědavý na to, co nás čeká,“ dodal Michal Krčmář. „Atmosféru znám z televize, ale myslím, že naživo to bude mít ještě úplně jiný rozměr. Opravdu se moc těším.“

Veronika Vítková

Program „Biathlon World Team Challlenge“ začíná po 17. hodině střeleckou soutěží. Pokračuje pak v 18:15 závodem s hromadným startem a vyvrcholí v 19:30 stíhacím závodem. Do stíhacího závodu postoupí samozřejmě všech deset párů. Odstupy na startu budou odpovídat pořadí ze závodu s hromadným startem, přičemž čas se krátí na polovinu. Páry, které by i potom překročily limit 45 sekund, odstartují s tímto odstupem za vedoucí dvojicí společně.

Loni, po nepříliš vydařeném závodě s hromadným startem, se následně Eva Puskarčíková a Ondřej Moravec vyhoupli ve stíhačce až na konečnou druhou příčku! Bylo to druhé pódiové umístění české dvojice poté, co stříbrní doběhli i Gabriela Soukalová-Koukalová s Ondřejem Moravce v roce 2015.
Zázemí české dvojici budou dnes vytvářet trenér Egil Gjelland, servisman Milan Faltus, a také přítel Veroniky Vítkové Marek Lejsek.

Exhibici „Biathlon World Team Challlenge 2018“ vysílá od 17:50 hodin v přímém přenosu německý veřejnoprávní kanál ZDF a od 18:00 hodin jej uvidí také fanoušci na stanici Eurosport 1.

Atmosféra v Schalke Areně

 

Startovní listina „Biathlon World Team Challlenge 2018“
Rusko
Jekatěrina Jurlovová-Perchtová
Anton Šipulin

Německo
Denise Herrmannová
Benedikt Doll

Německo
Franziska Preussová
Simon Schempp

Bělorusko/Norsko
Darja Domračevová
Ole Einar Bjoerndalen

Ukrajina
Julija Džymová
Artěm Pryma

Itálie
Dorothea Wiererová
Lukas Hofer

Japonsko
Fujiko Tachizakiová
Mikito Tachizaki

Rakousko
Lisa Theresa Hauserová
Dominik Landertinger

Francie
Anais Bescond
Emilien Jacquelin

Česko
Veronika Vítková
Michal Krčmář

 

Tomáš Hermann
Foto: Petr Slavík a www.biathlon-aufschalke.de