Vítková s Krčmářem si užili premiéru na Schalke. Atmosféru srovnávali s Novým Městem

30. prosince, 2018

Biatlonisté, kteří si vyzkoušeli exhibici World Team Challenge na fotbalovém stadionu v Gelsenkirchenu, se shodují: Jde o naprosto mimořádný zážitek. To po včerejší premiérové zkušenosti můžou podpořit i Veronika Vítková Michal Krčmář. Ve vyprodané VELTINS-Areně si dojeli pro šesté místo, ale hlavně si užili parádní kulisu.

Jako v Novém Městě na Moravě

Tomáš Holubec, Kateřina Holubcová Jakešová, Roman Dostál, Ondřej Moravec, Gabriela Koukalová, Michal Šlesingr a Eva Puskarčíková. Těchto sedm českých reprezentantů mělo tu čest startovat na World Team Challenge, na kterou němečtí pořadatelé každý rok zvou 10 vybraných párů.

Letos padla premiérově volba na Veroniku Vítkovou a Michala Krčmáře. S přijetím pozvánky ani na vteřinu neváhali, do Gelsenkirchenu se moc těšili. A odnesli si zážitek na celý život.

„Vjedete do tunelu a najednou se vynoříte v aréně plné diváků, to je asi nejzajímavější. Přál bych každému biatlonistovi, aby si to mohl zažít,“ líčí Krčmář.

Vítková ho doplňuje. „Nové Město na Moravě nás na tu atmosféru trochu připravilo. Bylo to podobné, i když chvílemi byl asi ještě větší hluk tím, jak se závodilo v uzavřené hale. Ale bylo to příjemné, užili jsme si to.“

Srovnání se Světovým pohárem v Novém Městě je na místě i podle Krčmáře. I když vidí jeden rozdíl. „Na stadionu byli hlavně němečtí fanoušci, takže povzbuzovali své závodníky. Já jsem byl při střelbě trochu v transu a tolik ten hluk nevnímal.“

Trochu jiná střelba

„Střelnice je dobrá v tom, že na ní nefouká,“ poznamenal s úsměvem Michal Krčmář. Pak ale přeladil na trochu serióznější notu. „Těšil jsem se, že si vyzkouším střelbu v jiném prostředí a taky se ji pokusím trochu zrychlit.“

To se českému biatlonistovi poměrně dařilo. „Vestoje se mi střílelo dobře, při ležkách jsem byl v hromadném startu trochu roztěkaný. Pak jsem se ale uklidnil a ve stíhačce jsem minul jen jeden terč z dvaceti. S tím jsem spokojený. Ukázalo mi to cestu, po které bych mohl jít i ve Světovém poháru,“ těšilo Krčmáře.

To Veronika Vítková nehodnotila své střelecké představení tak kladně, byť se dle svých slov také dokázala odprostit od hluku, který vydávalo 46 412 diváků.

„Stojky se mi moc nevedly. Přitom před oběma závody byl ještě střelecký rozstřel a tam se mi podařilo postoupit do finále, kde startovali tři nejlepší holky a tři kluci. A já byla těsně čtvrtá. Asi jsem střílela ve větším zatížení než normálně, protože se člověk snaží trochu zrychlit, když se nedobíjí, navíc se jezdí krátká, intenzivní kola. Ale to mě neomlouvá,“ okomentovala svou střelbu Vítková.

V prvním poločase, v hromadném startu, Vítková sice sestřelila všech deset terčů vleže, ale vestoje jich pět minula. Krčmář své tři chyby zaznamenal vleže. Celkově to v polovině exhibice stačilo na osmé místo.

Selfíčko legend

Příjemné pocity na trati

Ani ve stíhacím závodě se Veronika Vítková nevyvarovala chyb vestoje, tentokrát čtyř. Michal Krčmář si své jedno zaváhání opět odbyl na ležce. I díky velmi dobrému běhu se ale Češi pořadím posouvali, až na konečné šesté místo.

„Na trati to bylo lepší než na závodech před Vánocemi. Doufám, že se teď dokážu srovnat a Oberhof bude vypadat trochu jinak,“ věří Vítková.

Běžecky sedl závod i Krčmářovi, byť formát byl trochu nezvyklý. „Jedete desetkrát zhruba 1,3 km dlouhé kolo a pokaždé na maximum. Není to jako například ve sprintu, kde si tempo neustále hlídáte. Tady prostě jedete. Myslím si, že je to dobrý trénink na rozvoj rychlosti.“

Ženy měly situaci „snazší“ v tom, že za oba závody obkroužily „jen“ osm kol. Po každém měly pár minut na odpočinek a pak zase hurá na předávku.

Trať byla v dobré kondici, i když v Gelsenkirchenu, na severozápadě Německa, nepanovalo úplně zimní počasí. „V rámci možností byla trať připravená velmi dobře. Sníh byl tvrdý, někde trochu zledovatělý, ale organizátory bych pochválila,“ říká Vítková.

Vánoce – čas na odpočinek

A jak si Michal Krčmář a Veronika Vítková užili Vánoce? Po náročném třítýdenním bloku závodů hlavně relaxovali.

„Vánoce jsem strávil v klidu domova. Po Novém Městě jsem se dva dny necítil dobře. Byl jsem unavený, ani jsem si kvůli dietě neužil štědrovečerní večeři. Ale odpočinul jsem si a získal jsem zpátky chuť do tréninku a do lyžování. Teď mám týden na to, abych ještě potrénoval a připravil se na Oberhof,“ vyhlíží Krčmář první závody roku 2019.

„Vánoce jsme měli trochu rozlítané, bylo hodně návštěv, ale i tak jsem si stihla odpočinout,“ popisuje své svátky Vítková a pokračuje: „Bramborový salát úplně nemusím, takže ten jsem si nedávala, ale jinak jsem jedna normálně všechno. Pro mě byla nejhorší sobota po závodě, ale v neděli večer už to bylo mnohem lepší. Dala jsem si i cukroví, to mě spravilo,“ usmívá se česká biatlonistka.

Vítková i Krčmář už se připojili k týmu v Jablonci nad Nisou, kde probíhá příprava na druhý trimestr Světového poháru. Ten začne pro ženy 10. ledna sprintem v Oberhofu, muži budou závodit o den později.

 

Karel Halberštádt

Foto: Veronika Vítková