Úvodní kolo Českého poháru odstartovalo i souboje o vrcholné světové akce

02. ledna, 2019

Nepříliš vlídné před silvestrovské počasí provázelo I. kolo Českého poháru pro kategorie dorostu a dospělých v Novém Městě na Moravě  ve dnech 28. – 30. 12. 2018. Závody měly dvě základní charakteristiky – mokro a vítr. Přesto Vysočina Arena viděla zajímavé souboje o účast na Evropském olympijském festivalu mládeže, na mistrovství světa dorostu a juniorů, na Světové Univerziádě, nebo prostě jen o body do Českého poháru. Vedle domácí špičky se v mládežnických kategoriích na start postavili i biatlonisté z německého klubu v Altenbergu. Závodilo se ve sprintu a v závodě s hromadným startem.

Podle ředitele soutěží Českého poháru dorostu a dospělých Vlastimila Vávry proběhly závody výborně. „Organizační tým kolem Míry Handschuha má bohaté zkušenosti ze závodů Světového poháru, takže vše běželo, jak mělo. Z pohledu soutěží jsme se dohodli s ostatními trenéry na zkrácení tratí, a to proto, abychom kvůli nominacím mohli porovnávat výsledky napříč kategoriemi.“

Talentovaná Tereza Voborníková (W19) z Jilemnice se stala dvojnásobnou vítězkou úvodního kola Českého poháru

První kolo Českého poháru provázelo několik novinek. Tou zásadní byla změna kategorií, která navazovala na prodloužení juniorského věku schváleného Kongresem IBU v Poreči v září 2018. Kategorie mladšího dorostu je nyní označována jako W16 (v případě dívek) a jako M16 (v případě chlapců). V kategorii staršího dorostu pak závodí tři ročníky, přičemž označení je W19 resp. M19. „Vzhledem k velkým rozdílům ve fyzickém vývoji mladých závodníků, jsme navíc vytvořili podkategorie W17 a M17. Sportovci sice závodí společně v kategoriích devatenáctiletých, ale jsou vyhlašovány zvlášť,“ podotýká Vlastimil Vávra.

Dvakrát uspěl i další jilemnický biatlonista Petr Hák (M16), nositel slavného biatlonového jména

Další dílčí změnou bylo například zkrácení trestného okruhu pro kategorie W16 a M16, a to ze 150 na 100 metrů. „Cílem této inovace je, aby délka trestného kola byla více v poměru k délce tratí,“ upřesňuje Vlastimil Vávra. Standardem pro všechny mládežnické kategorie pak bylo společné mazání. „Týmy složené z trenérů musely na každý den připravit až 190 párů lyží. Což obnášelo téměř pět hodin práce pro 15 lidí. Všem patří velké poděkování za pomoc.“

Dobrou formu potvrdili vesměs všichni favorité. Mezi juniory dvakrát zvítězil Mikuláš Karlík z Letohradu, devátý mladík průběžné klasifikace Junior IBU Cupu. Dvojnásobnou vítězkou se stala i jilemnická dorostenka Tereza Voborníková (W19) či její oddílový kolega Petr Hák v kategorii M16. Dvakrát v kategorii M17 uspěl i letohradský Luděk Abrahám, jehož výkony patřily k největšímu překvapení úvodního kola ČP.

Luděk Abrahám z Letohradu (uprostřed) vyhrál v sobotu i v neděli mezi dorostenci M17 a statečně proháněl i starší závodníky. Vlevo Jakub Kudrnáč z Jilemnice, vpravo Dalibor Šuba z Letohradu

Další dvojnásobní vítězové? V kategorii žen neměla konkurentku Pavla Schorná (Staré Město p/L), mezi muži Michail Usov z Moldávie resp. David Tolar (SKP Kornspitz). Ve veteránských kategorií pak dvakrát uspěli Simona Elvy (W31 – Kapslovna), Romana Vlčková (W41 – Střelka Brno) a Petr Čech (W46 – Jilemnice).

Dvojnásobným akademickým mistrem se stal Vítězslav Hornig z Jilemnice. V kategorii ženy zvítězila ve sprintu Iva Křižovičová, v závodě s hromadným startem byla nejlepší Tereza Vinklárková.

Trio nejlepších juniorek v závodě s hromadným startem: uprostřed Tereza Vinklárková (Letohrad), vlevo Iva Křižovičová (SKP Kornspitz), vpravo Klára Polednová (SK NMNM)

Český pohár dorostu a dospělých pokračuje II. kolem 12. – 13. ledna 2019 v Jablonci nad Nisou.

 

Výsledky I. kola Českého poháru dorostu a dospělých v NMNM
Průběžné výsledky Českého poháru dorostu a dospělých 

 

 

Tomáš Hermann

Foto: Tomáš Hermann