Světový pohár v Oberhofu – předzávodní přehled

09. ledna, 2019

Hned první závody Světového poháru v roce 2019 budou pro biatlonisty pořádnou prověrkou. Německý Oberhof by měl tradičně závodníky pohostit nehostinnými podmínkami: Silným větrem, sněžením a možná i deštěm. S rozmary počasí se bude chtít popasovat osmička českých reprezentantů v čele s Veronikou Vítkovou, která bude ve sprintu obhajovat bronz.

Stalo se před Oberhofem

 • Krátce před koncem roku 2018 ohlásil konec kariéry Anton Šipulin. Rus vynechal kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům většinu přípravy, na jeho rozhodnutí ale měla nejspíš vliv i ztráta motivace.
 • Šipulin se s fanoušky rozloučil na tradiční exhibici na fotbalovém stadionu v německém Gelsenkirchenu, kde skončil s Jekatěrinou Jurlovovou-Perchtovou třetí. Loučili se také  Darja Domračevová a Ole Einar Bjørndalen, kteří dojeli třetí.
 • Na exhibici se představili i Veronika Vítková s Michalem Krčmářem, skončili šestí. Vyhrál italský pár Dorothea Wiererová a Lukas Hofer.
 • V Oberhofu bohužel neuvidíme Lauru Dahlmeierovou, která stále není zdravotně v pořádku a pokusí se připravit pro závody v Ruhpoldingu. Scházet bude i Vanessa Hinzová.
 • Do Světového poháru poprvé v sezóně nakouknou dobře známí Francouz Simon Fourcade a Rus Maxim Cvetkov.
 • Po nemoci se vrací Tomáš Krupčík, to Jessica Jislová pojede až do Ruhpoldingu. Po zranění začal s tréninkem Michal Šlesingr.

Na exhibici v Gelsenkirchenu se to hemžilo legendami

Krátce o Oberhofu

Když chcete vidět biatlon, nejezděte do Oberhofu. To by možná mohlo být motto německých horských lázní, které pravidelně hostí IV. kolo Světového poháru. Ne jinak tomu bude i v sezóně 2018/2019, vlastně už tento týden…

Mlha a ještě hustší mlha, vítr, ledovka, déšť nebo v lepším případě sněhová vánice. To jsou základní charakteristiky počasí na hřebenu Duryňského lesa, kde se v dosahu Schneekopfe a Großer Beerbergu (oba 978 m) Oberhof rozkládá. Výsledkem jsou závody za počasí, do kterého by jeden ani psa nevyhnal… A když sportovce na trať vyženou, fanoušek toho mnoho nevidí.

Těžko říci, co v 15. století vedlo první osadníky k tomu, že tento nehostinný kraj s průměrnou nadmořskou výškou 800 metrů osídlili… V této konstelaci zní až neuvěřitelně, že Oberhof, jenž se městem stal teprve roku 1985, je po Erfurtu a Výmaru třetím nejnavštěvovanějším místem Duryňského lesa!

Na druhou stranu má hostům co nabídnout. Vedle lázní to jsou desítky kilometrů turistických a lyžařských tras, sjezdovky, cyklostezky, golfové hřiště, bobová dráha, unikátní lyžařská hala/tunel, skokanské můstky a samozřejmě biatlonový areál DKB-Ski-Arena.Právě tady se v roce 2023 uskuteční světový šampionát. Rozhodl o tom Kongres IBU v září 2018. Bude to v pořadí druhé MS v Oberhofu, po premiéře v roce 2004, kterou ze současné generace reprezentantů pamatuje už jen zmiňovaný Michal Šlesingr.

Vedle jiného je Oberhof také vyhlášeným tréninkovým centrem. Sportovní gymnázium, zaměřené na zimní sporty, a navazující středisko Bundeswehru pak pravidelně rekrutují talenty. Jen v biatlonu zde vyrostly hvězdy jako: Sven Fischer, Frank Luck, Mark Kirchner, Kati Wilhelmová, Andrea Henkelová, či jedna z opor současné německé reprezentace Erik Lesser.

Oberhof to umí „udělat hezké“

Oberhof očima Michala Krčmáře

„V posledních dvou letech se mi v Oberhofu vždy aspoň jeden závod povedl, takže nejedu do střediska, které by bylo vyloženě neoblíbené nebo bych se ho bál. Oberhof je ale náročný vším okolo. Musíte se poprat s častýmu rozmary počasí, mít hodně oblečení, abyste nebyli promočení a neprochladli. V hlavě už to máme nastavené tak, že když bude foukat, pršet a mlha, tak nás to nepřekvapí.

Samozřejmě je lepší, když jsou rovné podmínky pro všechny, ale to vždycky nejde. Pokud není vyloženě extrémní počasí, tak s tím nemám problém. Musíte jít štěstí naproti a být připraveni.

Za mě je v Oberhofu jedny z nejtěžších tratí ve Světovém poháru. Jsou tam prudká stoupání a před střelnicí je sice dlouhá rovinka, ale ani ta není úplně příjemná. Ani ve sjezdech si neodpočinete, jsou tam ostré zatáčky, kde se často padá. Musíte být pořád ve střehu. Na druhou stranu, pokud máte formu, tak se s tratí nějak popasujete. Loni se mi jezdilo celkem dobře, ale tři čtyři roky zpátky, když jsem nebyl v tak dobrém rozpoložení, tak mi to běžecky tolik nechutnalo. Co se týká střelnice, tak je možná i nejnáročnější v celém seriálu. Když je mlha, prší a fouká, tak vás pořádně prověří.“

Loni nechal Michal Krčmář v Oberhofu všechno

Češi v Oberhofu

 • Oberhof byl dosud svědkem 4 českých triumfů. O dva se postarala v roce 2017 Gabriela Koukalová, o jeden v roce 2015 Veronika Vítková. Obě také byly v roce 2015 součástí vítězné štafety.
 • Vítková byla v Oberhofu už čtyřikrát na pódiu. Naposledy loni, kdy skončila třetí ve sprintu.
 • Medailové vzpomínky si v Oberhofu oživí i Ondřej Moravec a Eva Puskarčíková. Moravec byl třetí ve sprintu v roce 2013, Puskarčíková třetí v hromadném startu v roce 2017.
 • Poslední tři závody v Oberhofu se vydařily Michalu Krčmářovi (8., 9. a 9.) a Ondřeji Moravcovi (13., 11. a 13.).
 • Moravec zároveň od roku 2013 nikdy neskončil v Oberhofu horší jak 28.
 • Čeští muži pamatují druhé místo ze štafety v Oberhofu v roce 2011, ale loni obsadili 14. místo a předtím nedojeli do cíle. České ženy byly po výhře z roku 2015 loni deváté.

První a zatím poslední vítězství Veroniky Vítkové ve Světovém poháru

Česká nominace

 • Muži: Michal Krčmář, Tomáš Krupčík, Ondřej Moravec, Jakub Štvrtecký
 • Ženy: Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Eva Puskarčíková, Veronika Vítková

Program závodů

10. 1. – 14:30 – sprint žen

11. 1. – 14:30 – sprint mužů

12. 1. – 12:45 – stíhací závod žen

12. 1. – 15:00 – stíhací závod mužů

13. 1. – 11:45 – štafeta žen

13. 1. – 14:30 – štafeta mužů

Užitečné odkazy

 

Karel Halberštádt, Tomáš Hermann

Foto: Petr Slavík