Dorostenecké a juniorské naděje posilují českých výběr pro IV. kolo IBU Cupu

11. ledna, 2019

Vedle probíhajícího Světového poháru v Oberhofu, se v těchto dnech roztočí také kola IV. dílu IBU Cupu. V polském středisku Duszniki-Zdrój na severním úpatí Orlických hor se představí i deset českých reprezentantů. Vedle tradičních účastníků IBU Cupu jako jsou Lída Horká, Anna Tkadlecová, Ondřej Hošek nebo Milan Žemlička, v Polsku nastoupí také Adam Václavík. „Adam se potřebuje trochu srovnat jak v běhu, tak zejména ve střelbě. V této sezóně toho mnoho nenazávodil a v Dusznikách má možnost nastoupit ke dvěma sprintům,“ vysvětluje trenér mužů Zdeněk Vítek.

Středisko Duszniki-Zdrój hostilo například ME 2017

Reprezentační zálohu navíc posílí i nadějní junioři resp. dorostenci. „Do Polska jsem poslal děvčata, která mají na základě kriterií jistou nominaci na mistrovství světa juniorek respektive dorostenek,“ vysvětluje Aleš Lejsek, trenér reprezentace juniorek. V Dusznikách-Zdroji nastoupí dorostenka Tereza Voborníková a juniorky Petra Suchá a Klára Polednová. „Cílem je, aby si děvčata zazávodila v kvalitní konkurenci a nasbírala nové zkušenosti.“

Junior Vítězslav Hornig svými výsledky v IBU Cupu mile překvapuje

Podobně postupoval i trenér juniorů Michael Málek. „Víťa Hornig v Ridnanu i v Obertiliachu dokázal, že se umí v konkurenci IBU Cupu prosadit. Z pěti startů čtyřikrát bodoval,“ upozorňuje Michael Málek. Ten původně do Polska nominoval Mikuláše Karlíka, ale nakonec dostává příležitost dorostenec Tomáš Mikyska. „Mikuláš onemocněl, ale snad jsme nemoc podchytili včas a bude moci s námi odjet na přípravu na světový šampionát. A Tomáš byl hned další v řadě. V Junior IBU Cupu je schopný jezdit do 10. místa a závod v silné mezinárodní konkurenci pro něho bude mít určitě větší význam než start v Českém poháru.“

Oporami českého výběru v Dusznikách-Zdróji by i přesto měli zůstat dospělí reprezentanti. „Věřím, že Anna Tkadledová naváže na 12. místo z rakouského Obertilliachu a Lída Horká se chytí střelecky,“ říká trenér týmu žen v IBU Cupu Tomáš Kašpar.

Anna Tkadlecová dosáhla 12. místem ve sprintu v Obertilliachu svého dosavadního maxima v IBU Cupu

Jeho kolega u týmu mužů Aleš Ligaun pak dodává. „Mezi svátky absolvovali kluci standardní přípravu s „A-týmem“. Po objemových trénincích přišla na řadu síla a rychlost. Jsem přesvědčený, že kluci v Polsku ukáží vzestup formy, jak už naznačili v Rakousku,“ podotýká Aleš Ligaun a připomíná 11. příčku Milana Žemličky v supersprintu nebo bodované umístění Ondřeje Hoška v klasickém sprintu. Sám trenér však bude v Dusznikách chybět. „Jsem nachlazený a nechci nakazit sportovce, proto mě zastoupí Michael Málek a pomůže i Ondra Rybář,“ vysvětluje.

Milan Žemlička na trati  supersprintu v Obertilliachu, kde ve finále vybojoval 11. místo

 

ČESKÁ NOMINACE PRO IBU CUP V DUSZNIKÁCH-ZDRÓJI
Muži: Vítězslav Hornig, Ondřej Hošek, Tomáš Mikyska, Adam Václavík, Milan Žemlička
Ženy: Ludmila Horká, Klára Polednová, Petra Suchá, Anna Tkadlecová, Tereza Voborníková

 

PROGRAM IV. KOLA IBU CUPU V DUSZNIKÁCH-ZDRÓJI
Sobota 12. ledna
10:00 – ženy sprint, 7,5 km
13:00 – muži sprint, 10 km
Neděle 13. ledna
10:00 – ženy sprint, 7,5 km
13:00 – muži sprint, 10 km

 

Tomáš Hermann

Foto: Jiří Novotný, Tomáš Bláha, Tomáš Hermann