Adam Václavík dosáhl nejlepšího českého výsledku v IBU Cupu - 3. ve sprintu

13. ledna, 2019

Adam Václavík dosáhl ve sprintu mužů na 10 km v rámci IV. kole IBU Cupu v polských Dusznikách -Zdróji na výborné třetí místo. Základem úspěchu čtyřiadvacetiletého českého reprezentanta se stala bezchybná střelba. Jedná se o nejlepší český výsledek v IBU Cupou během právě probíhající sezóny. V závodě mužů bodoval ještě 31. junior Vítězslav Hornig, a také 39. v pořadí Milan Žemlička. V kategorii žen potěšila 24. místem Anna Tkadlecová, která ve sprintu na 7,5 km také neminula ani jeden z deseti terčů. Sprint žen vyhrála Gerbulovová z Ruska, mezi muži byl nejlepší Němec Horn.

Jak si vedli další Češi? Mezi 103 muži skončil Ondřej Hošek na 65. místě. V kategorii žen doběhla dorostenka Tereza Voborníková na 46. pozici, Lída Horká obsadila 48. příčku a hned za ní skončila juniorka Petra Suchá. Další juniorka Klára Polednová byla klasifikována na 55. místě.

„Adam šel po sobotním nevydařeném sprintu na dnešní start mnohem uvolněnější. Uvědomil si, že závod si může pokazit pouze on sám. A to ho myšlenkově osvobodilo. Rány měl čisté, centrové, zkrátka si počínal jako na tréninku,“ vykládal trenér juniorů Michael Málek, který v Polsku zastupoval nemocného Aleše Ligauna.

Adam Václavík na trati nedělního sprintu povzbuzovaný sportovním ředitelem Ondřejem Rybářem

Samotného závodníka úspěch zaskočil, ale i potěšil. „Na trati to dnes hodně bolelo. Na každém metru jsem cítil únavu ze sobotních závodů, ale hodně mi pomohly lyže. Servis odvedl vynikající práci! Na střelnici jsem pak měl naštěstí úplně jinou hlavu než včera… Snažil jsem se nastavit tak, abych uvažoval i vše dělal stejně jako na běžném tréninku. A najednou to šlo. Jsem hodně spokojený,“ říkal nadšeně Adam Václavík. „Bezchybný závod jsem zažil teprve podruhé v kariéře. Poprvé jsem to dokázal jako junior a shodou okolností také v Polsku. Tehdy se jel v Jakuszicích Český pohár, protože u nás doma sníh nebyl. Polsko mi asi svědčí!“

V kategorii žen střílela bezchybně i Anna Tkadlecová stačilo jí to na 24. pozici. „Střelecky to zvládla perfektně, i když měla u jednoho kalibru i hodně štěstí. Důležité ale je, že terč se jí sklopil. A na trati dnes byla také o poznání živější než v sobotu, a ve konečném důsledku je z toho hodně slušný výsledek,“ těšilo trenéra žen Tomáše Kašpara.

Anna Tkadlecová si připsala do sbírky další kvalitní výsledek

 

Češi ve IV. kole IBU Cupu
Neděle, sprint žen na 7,5 km
24. Anna Tkadlecová, odstup +1:53,6 min, střelba 0+0
46. Tereza Voborníková (dorostenka), +2:47,7, 2+0
48. Horká, +2:59,7, 1+4
49. Suchá (juniorka), +3:01,6, 1+1
55. Polednová (juniorka), +3:17,7, 1+1

Neděle, sprint mužů na 10 km
3. Václavík, +11,2 s, 0+0
31. Hornig (junior), +1:36,9, 0+1
39. Žemlička, +2:14,1, 2+0
65. Hošek, +3:27,4, 2+3
Mikyska nestartoval (nachlazení)

 

Výsledky sprintu žen na 7,5 km

Výsledky sprintu mužů na 10 km

 

Tomáš Hermann

Foto: Jiří Novotný